Rím 15. apríla (TASR) - Prezident talianskeho futbalového klubu z Livorna Aldo Spinelli zvažuje vyplácanie každoročnej renty sestre Piermaria Morosiniho, ktorý zomrel počas sobotňajšieho duelu Serie B v Pescare na zlyhanie srdca.
"Spinelli tak chce ukázať svoju osobnú túžbu i túžbu klubu zostať navždy nablízku Piermariovej rodine," povedal riaditeľ Livorna Attilio Perotti. Toskánsky klub sa rozhodol, že Morosiniho dres s číslom 25 už nik v budúcnosti neoblečie.
Morosini sa už ako tínedžer stal sirotou. Jeho matka zomrela, keď mal 15 rokov a otec o dva roky neskôr. Vzápätí zomrel aj jeho brat a tak jedinými jeho príbuznými sú staršia a zdravotne postihnutá sestra a teta v staršom veku.
Pitva futbalistu je naplánovaná na pondelok, pohreb by sa mal uskutočniť v jeho rodisku v Bergame v stredu.
Morosiniho smrť šokovala fanúšikov
Smrť futbalistu Livorna Piermaria Morosiniho, ktorý skolaboval na ihrisku počas zápasu Serie B s Pescarou, šokovala hráčov i fanúšikov.
V Taliansku tak v profesionálnom dueli išlo o druhý prípad úmrtia. Stredopoliar Perugie Renato Curi skonal v roku 1977 počas duelu Serie A proti Juventusu. Perugia následne pomenovala svoj štadión po 24-ročnom hráčovi.
Talianska futbalová federácia (FICG) po úmrtí 25-ročného Morosiniho na infarkt zrušila všetky víkendové ligové duely. "Je to tragédia, proti ktorej ste bezmocní. Je to nevysvetliteľné," povedal prezident hráčskej asociácie Damiano Tommasi. "Počkajme si na výsledky vyšetrovania. Na pondelok sme mali naplánované stretnutie, ktoré sa odložilo. Na ďalšom stretnutí však budeme hovoriť o tejto tragédii a bezpečnosti hráčov. Prezentovali sme to aj na minulej konferencii. Je pravda, že na profesionálnej úrovni sú záchranári. Desiatky tisíc chlapcov však hrajú amatérske ligy bez kontroly."
Na internetovej stránke Livorna si pripomenuli Morosiniho fotkami a jednoduchým textom: "Zbohom, Piermario". Fanúšikovia v sobotu v noci čakali na návrat tímu z Pescara s plagátom "Zbohom Moro 25," na ktorom použili hráčovu prezývku i vek.
"Je to obrovská tragédia," povedal prezident Livorna Aldo Spinelli. "Sledoval som zápas doma. Keď som uvidel hráčov so slzami v očiach, bol som šokovaný. Zavolal som im a oni mi povedali, že celá situácia sa skončila tragicky. Piermario prišiel v januári na hosťovanie z Udinese, no nikdy nejavil známky zdravotných problémov. Vždy bol vo vynikajúcej forme."
Tréner Lazia Edy Reja je s rozhodnutím federácie o odložení zápasov spokojný. "S takouto náladou by sme mali hrať? Bolo správne zrušiť zápasy," dodal Reja, ktorý si počas pôsobenia v Neapole všimol kvality Morosiniho. "Bol veľmi šikovný."
Morosini hrával v juniorských výberoch Talianska od roku 2001 a v roku 2006 debutoval v reprezentácii do 21 rokov. V detstve prišiel o matku a v posledných rokoch i o otca a postihnutého brata. Prežila ho iba sestra, ktorá je tiež postihnutá.