< sekcia Šport

MOV varoval vzpieračov, že im hrozí vyradenie z programu OH

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Aj po odchode kontroverzného prezidenta Tamása Ajána IWF naďalej sprevádzajú dopingové škandály.

Lausanne 24. februára (TASR) - Vzpieraniu hrozí vyradenie z programu olympijských hier, ak bude Medzinárodná vzpieračská federácia (IWF) naďalej ignorovať navrhované reformy v boji proti dopingu. Po stredajšom online zasadnutí exekutívy Medzinárodného olympijského výboru (MOV) to uviedol prezident MOV Thomas Bach.

IWF už dlhší čas otriasavajú dopingové a korupčné aféry. MOV už viackrát pohrozil vzpieraniu odňatím statusu olympijského športu, ak strešná organizácia nezačne konať. "Situácia je stále viac a viac vážna," vyhlásil Bach. "Exekutíva MOV vyjadrila hlboké znepokojenie nedostatkom signifikantných zmien v oblasti manažmentu a kultúry IWF. Mnohé navrhované zmeny boli zo strany predstaviteľov IWF ignorované napriek mnohým našim upozorneniam. Takže exekutíva MOV jasne odkazuje, že ak tieto naše obavy nebudú v skorom čase odstránené, bude musieť prehodnotiť zaradenie vzpierania v programe olympijských hier v Paríži 2024 ako i ďalších budúcich olympijských hrách," citovala šéfa MOV agentúra AFP.

Aj po odchode kontroverzného prezidenta Tamása Ajána IWF naďalej sprevádzajú dopingové škandály. Vlani v októbri Svetová antidopingová agentúra (WADA) uviedla, že 18 vzpieračov zo šiestich krajín čelí podozreniu, že vymenilo svoje dopingové vzorky.