Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Na 30 km klasicky triumfovala bežkyňa na lyžiach Anderssonová

Švédska bežkyňa na lyžiach Ebba Anderssonová oslavuje v cieli po tom, ako získala zlatú medailu v skiatlone na 7,5+7,5 km na MS v severských disciplínach v Planici 25. februára 2023. Foto: TASR/AP

Striebornú medailu vybojovala s takmer minútovým odstupom Nórka Anna Kjersti Kalvaaová.

Planica 4. marca (TASR) - Švédska bežkyňa na lyžiach Ebba Anderssonová triumfovala v sobotňajších pretekoch na 30 km klasicky s hromadným štartom na MS v slovinskej Planici. Striebornú medailu vybojovala s takmer minútovým odstupom Nórka Anna Kjersti Kalvaaová, tretia finišovala ďalšia Švédka Frida Karlssonová.

Pre 25-ročnú Andersonovú je to druhé zlato v Planici, predtým triumfovala aj v skiatlone na 7,5+7,5 km. Zo šampionátu si odniesla celkovo štyri cenné kovy. Anderssonová mierila za triumfom od úvodných metrov. Nasadila vysoké tempo, ktoré po tretine pretekov zachytila iba štvorica Kalvaová, Niskanenová, Slindová a Brennanová. Švédka sa im postupne vzdialila, po polovici súťaže mala 14-sekundový náskok, ktorý postupne narastal. S výrazným odstupom za ňou bola štvorčlenná skupinka, na ktorú sa na 18-tom kilometri dotiahla Karlssonová.

Anderssonová išla naďalej vo vysokom tempe a zvyšovala náskok na skupinu, ktorej členky súperili o 2. miesto. Pred posledným kolom viedla o 1:20 min, v záverečnom kilometrovom stúpaní síce spomalila, ale aj tak si udržala pohodlný náskok. Na vrchole stúpania sa pred súperky dostala Kalvaaová. Na tú sa v záverečných metroch doťahovala Karlssonová, ale neúspešne.