Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Šport

V Kúpeľoch Lúčky zazneli silné príbehy Šubrtovej, Laža či Semeníka

Konferencia v Lúčkach. Foto: archív T.M.

Cieľom konferencie bola podpora celospoločenskej diskusie o vytvorení systému starostlivosti pre športovcov.

Lúčky 1. apríla (TASR) - V Kúpeľoch Lúčky pri Ružomberku sa v dňoch 29.- 30. marca konala konferencia pod názvom "Interes - Myslieť na budúcnosť sa oplatí". Cieľom bola podpora celospoločenskej diskusie o vytvorení systému starostlivosti pre športovcov.

Konferenciu usporiadali členovia Klubu ligových kanonierov so spoločnosťou Sportimax, ktorí si medzi seba pozvali bývalých úspešných slovenských reprezentantov a spolu so zástupcami Ministerstva školstva, vedy, kultúry a športu SR (MŠVVaŠ SR), Slovenského futbalového zväzu (SFZ), trénerskej obce ale aj samosprávy obcí sa venovali okrem iného aj otázkam či vytvára zákon o športe dostatočný priestor pre život športovca po kariére.

Konferencia v Lúčkach.
Foto: archív T.M.


Silné príbehy krasokorčuliarky Oľgy Beständigovej, tenistky Martiny Suchej, lyžiarky Natálie Šubrtovej, hokejistov Miroslava Laža, Petra Podhradského či futbalistov Ľubomíra Luhového s Róbertom Semeníkom mali spoločného menovateľa - život športovca je životom v bubline. Všetci sa jednoznačne zhodli, že najhoršie, čo môže mladý športovec do života dostať, je filozofia: "Ty nič nerieš, len trénuj!" S touto vetou sa stretával každý z nich.

Dušan Šaradin, tréner úspešnej paralympijskej dvojice Henrieta Farkašová - Natália Šubrtová podotkol, že občas sa tento výrazný dôraz na športovú kariéru prejaví dokonca aj stratou vlastnej identity, keď zverenec očakáva od svojho manažéra, či trénera riešenie akejkoľvek životnej situácie. A keď riešenie neprichádza, môže to vyústiť až do osobnej tragédie.

Zľava Tomáš Medveď, Gregor Mareš, Peter Divéky, Ivan Kozák a Róbert Semeník.
Foto: archív T.M.


Jednoznačnými krokmi k zlepšeniu tejto situácie by mali byť kvalitní mentálni kouči, či podpora finančnej gramotnosti, ku ktorej sa už pristupuje v hlavných športoch. Peter Sepeši, člen výkonného výboru SFZ, uviedol, že zamestnanecké vzťahy v športe nepriniesol Zákon o športe, ale zákonník práce, ktorý definuje znaky závislej práce. Donedávna sa tento problém neriešil a ani sa to od športovcov zo strany štátu nevyžadovalo.

Podľa Žanety Surmajovej, generálnej riaditeľky legislatívno-právnej sekcie na ministerstve školstva SR, by pozitívnym prínosom k duálnej kariére športovca mohli byť aj stredné športové školy, ktoré sa aktuálne rozbiehajú, a ktoré by mali pripraviť športovca popri aktívnej činnosti aj na povolanie, v ktorom sa uplatní po kariére.