Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Šport

Na košickom JBL Jump feste sa predstaví aj taliansky výškar Tamberi

Na snímke taliansky reprezentant Gianmarco Tamberi počas súťaže mužov 25. ročníka výškarského mítingu Banskobystrická latka 2019 v hale na banskobystrických Štiavničkách 9. februára 2019 v Banskej Bystrici. Foto: FOTO TASR - Dušan Hein

Program 9. ročníka JBL Jump Fest je rozložený do dvoch dní. V stredu 19. júna sa predstavia výškari a vo štvrtok 20. júna bude patriť diaľkarom a trojskokanom.

Košice 17. júna (TASR) - Na 9. ročníku atletického mítingu JBL Jump fest v Košiciach (19.- 20. júna) sa predstaví aj taliansky skokan do výšky Gianmarco Tamberi. Olympijskí víťaz a majster sveta pridal počas uplynulého týždňa do zbierky úspechov už tretí titul majstra Európy, keď triumfoval pred domácimi fanúšikmi v Ríme. Prvýkrát v deväťročnej histórii podujatia bude mať súťaž výškarov bronzový štatút World Athletics Continental Tour (WACT), predstavia sa v nej až štyria atléti s osobným rekordom nad 229 cm.

Tamberi, ktorý v Ríme triumfoval s výkonom 237 cm (osobák 239 cm), prejavil veľký záujem štartovať na populárnom podujatí, ktoré sa tradične uskutoční v centre Košíc pod Katedrálou sv. Alžbety. Slovenskému publiku sa v minulosti predstavil na Banskobystrickej latke, na ktorej triumfoval v rokoch 2016 a 2021. Okrem Tamberiho nebude chýbať ani český objav prebiehajúcej sezóny Jan Štefela, ktorý na ME v Ríme obsadil 5. miesto s výkonom 226 cm. Jeho osobák je 230 cm rovnako ako v prípade ďalšieho z favoritov JBL festu Turka Alperena Aceta. S druhým najlepším osobným výkonom pricestuje do Košíc Bulhar Tihomir Ivanov (231).

Podujatie bude zároveň rozlúčka s kariérou v podaní domáceho výškara Lukáša Beera. O nej informoval už v septembri 2023 vo finále atletickej ligy v Banskej Bystrici, no napokon sa rozhodol využiť príležitosť rozlúčiť sa pred domácim publikom. "Lukáš sa v práci v súčasnosti venuje mládeži v klube Atletika Košice, pre ktorú to bude tiež veľký zážitok. Rozlúčka by to mala byť veľkolepá," uviedol zakladateľ mítingu Stanislav Návesňák, ktorého teší, že atmosféru v Košiciach si vychutná aj bronzový z vlaňajších juniorských majstrovstiev Európy Robert Ruffíni ml., ktorý by v Košiciach rád prekonal vlaňajších 215 cm z Jeruzalemu, mohlo by sa mu to podariť práve na JBL Jump Fest.

Skok do výšky sa prvýkrát objavil v programe JBL Jump Fest v roku 2023 v testovacom režime v kategórii Open. Zvíťazili Portugalčan Goncalo Veloso (206) a Češka Michaela Hrubá (184). "Skákať sa bude na severnej strane gotickej Katedrály sv. Alžbety na Hlavnom námestí medzi Urbanovou vežou a parkom s hrajúcou fontánou. Historický zvon z 16. storočia bude uprostred sektoru. Výškari budú skákať na vyvýšenom pódiu 0,5 metra nad povrchom, okolo ktorého postavíme tribúny. Diváci budú len necelé dva metre od samotného sektoru, čo sľubuje skvelý zážitok pre všetkých," prezradil Návesňák.

Program 9. ročníka JBL Jump Fest je rozložený do dvoch dní. V stredu 19. júna sa predstavia výškari a vo štvrtok 20. júna bude patriť diaľkarom a trojskokanom. Bronzový štatút majú súťaže výškarov, diaľkarok a trojskokanov. Skákať sa bude na dvoch miestach v blízkosti Katedrály sv. Alžbety. Oba sektory budú mať teleskopické skokanské rampy, ktoré bude pred pretekmi certifikovať technický delegát. Novinkou sú aj tribúny. Organizátori zvýšili kapacitu na takmer tisíc miest na sedenie na mobilných tribúnach, ktoré v noci medzi súťažami premiestnia z jedného športoviska na druhé.

Hlavný program 9. ročníka JBL Jump festu:

streda 19. júna

14.30 výška Open muži
16.30 výška Open ženy
18.30 výška Elite muži (bronzový štatút WACT)

štvrtok 20. júna

9.30 diaľka Open ženy
11.30 diaľka Open muži
13.30 trojskok Open ženy
15.30 trojskok Open muži
18.15 diaľka Elite ženy (bronzový štatút WACT)
18.15 trojskok Elite muži (bronzový štatút WACT)