< sekcia Šport

Novú strelnicu pokrstila výstrelmi Kuzminová, pušku nabíjal minister

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas otvorenia novej biatlonovej strelnice v lyžiarskom areáli v Králikoch neďaleko Banskej Bystrice. Králiky, 14. januára 2016. Foto: TASR/Branislav Račko

Približne 220.000 eur na vybudovanie strelnice poskytlo z rozpočtu Ministerstvo obrany SR.

Banská Bystrica 14. januára (TASR) - Tréningové centrum Králiky Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica má k dispozícii novú modernú biatlonovú strelnicu. Slávnostne ju vo štvrtok otvoril minister obrany Slovenskej republiky Martin Glváč spolu s olympijskou víťazkou Anastasiou Kuzminovou, ktorá si na nej aj premiérovo zastrieľala. Nabíjať pušku úspešnej biatlonistke pomáhal minister.

Na novej strelnici budú trénovať nielen elitní slovenskí športovci či mládežnícke talenty, ale v najbližšom období sa tam na cvičenie chystajú aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia. "Som rád, že našim biatlonistom poskytneme tie najlepšie podmienky pre ich prípravu," uviedol Glváč s tým, že tréningový proces môže prebiehať vo vysokohorských podmienkach, priamo v blízkosti bežeckých tratí.Približne 220.000 eur na vybudovanie strelnice poskytlo z rozpočtu Ministerstvo obrany SR a jej výstavba trvala tri mesiace. Slávnostnými výstrelmi do terča ju pokrstila aj olympijská víťazka Kuzminová. "Mala som najväčší záujem, aby sa tu vybudovala nová strelnica v kvalitných podmienkach, aby sa tu dalo trénovať. Teraz je tu plnohodnotná strelnica medzinárodnej úrovne," povedala Kuzminová.

"Ja dúfam, že keď Nasťa prinesie z ďalšej olympiády zlatú medailu a raz sa rozhodne skončiť s aktívnou činnosťou, tak tu bude vychovávať nové talenty a nové Naste Kuzminové," dodal Glváč. Podľa neho práve manželia Kuzminovci boli najväčšími iniciátormi a vyvíjali veľkú aktivitu, aby na novú strelnicu vyčlenili finančné prostriedky, za čo im verejne poďakoval. "Pred dvomi rokmi som dal sľub, ja som ho dodržal a niekto byty berie, ktoré niekedy venoval," poznamenal Glváč.

Podľa riaditeľa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Richarda Galoviča je budovanie športovej infraštruktúry na Slovensku veľmi dôležité. Verí, že v tomto trende sa bude pokračovať. "My sme zástancami toho, aby naši športovci čo najviac tréningového času strávili doma a aby sme nemuseli platiť drahé zahraničné výjazdy, ktoré stoja obrovské peniaze. Myslím si, že budovanie športovej infraštruktúry na Slovensku je veľmi dôležité a verím, že v tomto trende budeme pokračovať."