Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Šport

Nagelsmann je novým trénerom Nemecka

Na archívnej snímke Julian Nagelsmann. Foto: TASR/AP

Tridsaťšesťročný kormidelník nahradil Hansiho Flicka, ktorý skončil na lavičke po prehre v prípravnom zápase s Japonskom (1:4).

Berlín 22. septembra (TASR) - Julian Nagelsmann sa stal novým trénerom nemeckej futbalovej reprezentácie. Tridsaťšesťročný kormidelník nahradil Hansiho Flicka, ktorý skončil na lavičke po prehre v prípravnom zápase s Japonskom (1:4).

Nemeckí reprezentanti pod vedením Flicka nepostúpili na MS 2022 v Katare zo základnej skupiny. Národný tím odvtedy prehral už štyri zo siedmich prípravných zápasov. Flick sa stal úplne prvým odvolaným trénerom nemeckej reprezentácie od vytvorenia funkcie v roku 1926. V poslednom prípravnom zápase proti Francúzsku (2:1) už viedol tím dočasný kouč Rudi Völler.

Nagelsmann povedie Nemecko na budúcoročných ME, ktoré sa uskutočnia práve v krajine štvornásobných majstrov sveta. V prípade neúspechu s ním môže Nemecký futbalový zväz (DFB) ukončiť spoluprácu, keďže obe strany podpísali zmluvu do konca júla 2024. Za asistentov trénera vymenovali Benjamina Glücka a Sandra Wagnera.

Nagelsmann naposledy viedol Bayern Mníchov, ktorý ho odvolal z funkcie v marci po neuspokojivých výsledkoch. V lete bol kandidát na trénera vo viacerých kluboch. Najviac ho spájali s anglickými tímami FC Chelsea a Tottenham Hotspur. "Viesť národný tím na ME, ktoré sa konajú v našej krajine, je niečo mimoriadne. Veľmi sa na túto výzvu teším a som plný očakávania," uviedol 36-ročný kouč, ktorý sa stal najmladším trénerom v histórii Bundesligy, keď vo veku 28 rokov nastúpil do funkcie hlavného kouča Hoffenheimu. "Môžu nastať fázy, kedy to nejde ideálne, to však k tejto práci patrí. Keď si večer ľahnem do postele, sú aj iné veci, ktoré ma definujú, nielen práca futbalového trénera," dodal nemecký kormidelník. Zároveň vyhlásil, že sa teší na opätovnú spoluprácu so svojimi bývalými zverencami z Bayernu.

Súčasný tréner Bayernu Thomas Tuchel, ktorý na tejto pozícii nahradil práve Nagelsmanna, novému koučovi nemeckej reprezentácie zablahoželal. "Je zjavné, že Julian je špičkový tréner," vyhlásil Tuchel s tým, že Nemecko bude mať pod vedením nového kouča "dobrý domáci šampionát". Nagelsmann sa vyjadril aj k svojmu odchodu z mníchovského tímu: "Najhoršie na takomto odlúčení je to, že je bolestivé sedieť pred televíziou a pozerať sa na svoj tím v Lige majstrov s vedomím, že mu nie ste schopní pomôcť a pracovať s ním."

Prezident DFB Bernd Neuendorf nazval Nagelsmanna vynikajúcim trénerom. "Sme presvedčení, že sa postará o to, aby národný tím inšpiroval svojich fanúšikov a aby bolo EURO aj športovým úspechom," citovala Neuendorfa agentúra AFP. Podľa športového riaditeľa zväzu Rudiho Völlera je 36-ročný kouč "absolútny futbalový expert" a ako hlavný tréner sa "osvedčil vo veľmi mladom veku".