Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. apríl 2024Meniny má Justína
< sekcia Šport

Národné športové centrum ocenilo 18 športovcov a ich trénerov

Na snímke vľavo gymnastka Barbora Mokošová a jej tréner Martin Zvalo počas slávnostného odovzdávania ocenení Športovec NŠC 2023 v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea v Dome športu 28. februára 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Medzi laureátmi figurovali okrem iných tenistka Renáta Jamrichová, cyklista Martin Svrček či veslár Peter Strečanský.

Bratislava 28. februára (TASR) - Národné športové centrum (NŠC) ocenilo osemnásť športovcov a ich trénerov za úspechy dosiahnuté v roku 2023. Medzi laureátmi figurovali okrem iných tenistka Renáta Jamrichová, cyklista Martin Svrček či veslár Peter Strečanský.

V priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea si počas stredajšieho programu prevzali ceny od štátneho tajomníka pre šport Jána Krišandu, riaditeľa NŠC Vladimíra Balušku a iných významných hostí. Nechýbali medzi nimi rezortní kolegovia Matej Tóth z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a Juraj Minčík zo Športového centra polície.

"Najväčším zadosťučinením pre športovca za každodennú drinu sú výsledky, ktoré dosiahne a pocit, keď za tvrdo vydretý úspech dvihne nad hlavu pohár, či získa medailu pre víťaza. Nesmieme zabúdať na to, že pritom reprezentuje našu krajinu. Preto som na všetkých našich športovcov a ich trénerov mimoriadne hrdý. Zároveň som rád, že aj vďaka novému Ministerstvu cestovného ruchu a športu budeme môcť do tejto oblasti priniesť viac financií a podporiť tak mladé talenty a tiež skúsených športovcov. Vážime si spoluprácu s Národným športovým centrom, ktoré v súčinnosti s ministerstvom vyvíja odhodlanie šport na Slovensku neustále zveľaďovať a podporovať," povedal Krišanda.

Iba 16-ročná Jamrichová vyhrala začiatkom tohto roka juniorskú dvojhru na grandslamovom turnaji Australian Open. Napodobnila tak úspech Terezy Mihalíkovej, ktorá v Melbourne ovládla rovnakú súťaž pred deviatimi rokmi. V ére samostatného Slovenska sa na juniorskej úrovni podarilo vyhrať grandslamovú dvojhru aj Martinovi Kližanovi na Roland Garros 2006 a tiež Kristíne Kučovej o rok neskôr na US Open. Na vyhlasovanie si rodáčka z Trnavy odskočila z tréningu. "Vládla tu veľmi príjemná atmosféra, aj keď dnes mám trošku hektiku, keďže jeden tréning mám za sebou a druhý ma ešte čaká. Každopádne som veľmi vďačná, že som tu mohla byť a dostať túto cenu," povedala Jamrichová.

V uplynulých týždňoch ju trápila osemmilimetrová trhlina v bruchu, ktorá sa však zacelila a momentálne trénuje naplno. "Budúci týždeň hrám ženský turnaj v Trnave. Som rada, že mám túto možnosť," dodala Jamrichová, ktorá by sa na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros mohla predstaviť v ženskej súťaži. "Uvidíme na základe výsledkov na ženskom okruhu. Antuka nie je môj veľmi obľúbený povrch, je to pre mňa troška trápenie. Určite to však mám veľmi rada, je to Paríž a navyše grandslam, kde je vždy príjemné hrať," dodala Jamrichová.

Medzi ocenenými športovcami NŠC bol aj plavec Samuel Košťál, ktorý na júlových MEJ v Belehrade získal bronzovú medailu na 200 m motýlik. Košťál v semifinále po prvý raz v kariére pokoril dvojminútovú hranicu v dlhom bazéne. Časom 1:58,84 prekonal dovtedajší slovenský juniorský rekord Marcela Géryho z 28. augusta 1983 (2:00,02) i slovenský rekord Richarda Nagya (1:59,29). "Rok 2023 bol zatiaľ môj najúspešnejší v kariére. Okrem bronzu z MEJ sa mi podarilo obsadiť ôsme miesto vo finále na MSJ, kde bola obrovská konkurencia. Prekonať rekordy dvoch našich najlepších plavcov je pre mňa veľká česť," povedal pre TASR Košťál, ktorý sa v tomto roku sústredí na svoje posledné juniorské ME a nevzdáva ani boj o OH v Paríži.

Zoznam ocenených (športovec/tréner):

box: Andrej Csemez/Tomáš Kovács, Nicole Ďuríková/Svätoslav Todorov

cyklistika: Martin Svrček/Martin Svrček

karate: Alexandra Zeumerová/Monika Uriková Višňovská, Lukáš Bohunický/Ján Longa, Nina Kvasnicová/Daniel Kvasnica, Lucia Mrázová/Miroslav Ďuďák, Sára Krivdová/Jaroslav Javorský

lukostreľba: Denisa Baránková/Vladimír Hurban ml.

plávanie: Samuel Košťál/Tomáš Trešl

športová gymnastika: Barbora Mokošová/Martin Zvalo

športová streľba: Kamila Novotná/Ján Šíma

športové lezenie: Martina Buršíková/Tomáš Greksák

tenis: Mia Pohánková/Róbert Gašparetz, Renáta Jamrichová/Ján Matúš, Nina Vargová/Zuzana de Widtová

veslovanie: Peter Strečanský/Peter Strečanský

zápasenie: Zsuzsanna Molnárová/Attila Raisz