NBA: Phoenix uspel aj v Denveri a vedie 3:0 na zápasy

Na archívnej snímke hore hráč Suns Devin Booker. Foto: TASR/AP

Najlepší tím Východnej konferencie po základnej časti Philadelphia 76ers sa ujal vedenia 2:1 v sérii, keď uspel na palubovke Atlanty 127:111.

New York 12. júna (TASR) - Basketbalisti Phoenixu Suns sú už iba krok od postupu do finále Západnej konferencie NBA, keď zvíťazili na palubovke Denveru 116:102 a v sérii vedú 3:0 na zápasy. Domácim nestačil ani heroický výkon čerstvo menovaného MVP ligy Nikolu Jokiča, ktorý nazbieral triple double 32 bodov, 20 doskokov a 10 asistencií. Hostia odpovedali kolektívnym predstavením, keď všetci hráči základnej päťky zaznamenali dvojciferné čísla, najviac bodov dal Devin Booker - 28, Chris Paul pridal iba o bod menej.

Srbský pivot si cenu pre najužitočnejšieho hráča súťaže prevzal pred nadšeným davom 18.277 divákov. Klub z Arizony sa však dokázal vyrovnať s búrlivým prostredím a definitívne si zaistil rozhodujúci náskok na prelome tretej a štvrtej štvrtiny sériou 14:2. "Máme rešpekt k tomu, čo Jokič v tejto sezóne dokázal. Vedeli sme, že si prevezme trofej a že budeme bojovať proti mnohým veciam. Máme však v tíme skúsených hráčov, ako Chrisa Paula, či Jae Crowdera, ktorí boli už mnohokrát v podobnej situácii. Oni správne vyburcovali spoluhráčov už pred rozskokom a pripomenuli im, že sme sem dnes prišli urobiť si svoju prácu," povedal tréner Phoenixu Monty Williams.

Jokič v príhovore pred publikom venoval svoju prvú cenu MVP celému tímu. Po zápase si však sypal popol na hlavu, hoci predviedol štatisticky plodný výkon. "Som zo seba frustrovaný, pretože som míňal strely. Nepredviedol som najlepší výkon, najmä pri strelách z diaľky. Súper mi to samozrejme poriadne sťažoval," sebakriticky priznal Jokič, ktorý premenil 13 z 26 striel a len jednu zo šiestich trojok.

Najlepší tím Východnej konferencie po základnej časti Philadelphia 76ers sa ujal vedenia 2:1 v sérii, keď uspel na palubovke Atlanty 127:111. Za víťazov zapísal Joel Embiid 27 bodov, 9 doskokov a 8 asistencií, v drese Hawks dosiahol Trae Young 28 bodov a 8 asistencií.

Rozhodujúci moment zápasu prišiel v úvode tretej štvrtiny, keď Philadelphia viedla 65:60 a podarilo sa jej dosiahnuť šnúru 11:0. Menej skúsený tím Atlanty sa opäť iba zložito vyrovnával s kamerunským pivotom Embiidom. Šestnásťkrát ho poslal na hranicu trestných hodov, pričom 12 pokusov premenil. "Jeho veľkosť má dopad na celú sériu. V podkošovom priestore do nás poriadne búšili," priznal tréner Atlanty Nate McMillan.

Embiid nastupuje s poranenou chrupavkou v kolene a odohral 34 minút, hoci si pri jednom dopade mierne podvrtol členok a pri inom spadol tvrdo na chrbát. "Som v poriadku. Vždy sa vrátim, vždy budem bojovať. Taký som, odkedy som začal hrať túto hru," vyhlásil kamerunský obor.