< sekcia Šport

Nemci nepodceňujú Maďarov, podľa Goretzku chcú jediné: Víťazstvo

Na snímke nemeckí futbalisti, zľava Thomas Müller a Leon Goretzka prichádzajú na bicykloch na tréning v nemeckom Herzogenaurachu v Bavorsku 22. júna 2021. Nemecko sa stretne v stredu v Mníchove na šampionáte v zápase základnej skupiny F s Maďarskom. Foto: TASR/AP

Maďari sú jasní outsideri skupiny, navyše, prvýkrát sa nebudú môcť spoľahnúť na vypredanú Arénu Ferenca Puskása.

Mníchov 22. júna (TASR) - Keď sa naposledy stretli nemeckí a maďarskí futbalisti, boli v opačných pozíciách. Vo finále 1954 boli favoritmi Maďari, ktorých vtedy považovali za jeden najlepších tímov na svete, no Nemci v Berne dokázali zvíťaziť. Tentoraz si prekvapenie, už na svoj úkor, nepripúšťajú a v Mníchove chcú spečatiť postup do osemfinále EURO 2020. Duel povedú Rusi, hlavným rozhodcom bude Sergej Karasjov, na čiarach mu budú asistovať Igor Demeško a Maksim Gavrilin.

Do turnaja nevstúpili dobre, v úvodnom vystúpení F-skupiny prehrali s Francúzmi 0:1 vlastným gólom Matsa Hummelsa. Dokázali sa však otriasť a v sobotu zdolali Portugalcov 4:2. K postupu im stačí získať bod, ďalej ich posunie aj prehra Portugalska. Podľa stredopoliara Leona Goretzku však nepodceňujú ani svojho súpera, ktorý dokázal hrať vyrovnané partie aj s favorizovanými protivníkmi: "Vedeli sme, že sme v ťažkej skupine a Maďari sú jej súčasťou. Keď si pozriete ich predchádzajúce zápasy, podali výborné výkony. Už proti Portugalsku sa dokázali dlho brániť, hoci napokon prehrali."

Nemcom bude zrejme chýbať navrátilec do tímu Thomas Müller, ktorý má problémy s kolenom. Goretzka sa však straty ofenzívneho potenciálu neobáva. "Pozrieme si akým spôsobom bránili v minulých dueloch a pokúsime sa nájsť riešenie. V každom prípade naším cieľom je víťazstvo," povedal podľa agentúry AP stredopoliar Bayernu Mníchov, ktorý sa po zdravotných problémoch môže dočkať debutu na šampionáte. Trénerovi Joachimovi Löwovi by mali byť k dispozícii Ilkay Gündogan a Mats Hummels, ktorí po zdravotných problémoch opäť trénovali.

Maďari sú jasní outsideri skupiny, navyše, prvýkrát sa nebudú môcť spoľahnúť na vypredanú Arénu Ferenca Puskása. Adam Nagy však výhodu domáceho prostredia nepreceňoval: "Aspoň máme motiváciu navyše. Samozrejme, vždy je skvelé hrať doma, ale aj zápas vonku, keď vyjdete na ihrisko a pískajú na vás, má niečo do seba." Tréner Maďarska Marco Rossi nemá veľké očakávania, ale ani sa nevzdáva. Pripomína, že vo futbale je nutná aj dávka šťastia: "Hráme proti trom ašpirantom minimálne na semifinále a oprávnene sa hovorí o skupine smrti, kde sme na odpis práve my. Len ťažko by sa s tým dalo nesúhlasiť, ale ťažko sa dá predvídať, ako to dopadne."


F-skupina

NEMECKO - MAĎARSKO /streda o 21.00 h, Allianz Aréna, Mníchov/

Rozhodcovia: Sergej Karasjov - Igor Demeško, Maksim Gavrilin

predpokladané zostavy:

Nemecko: Neuer - Ginter, Süle , Rüdiger - Kimmich, Gündogan, Kroos, Gosens - Havertz, Gnabry, Sane

Maďarsko: Gulácsi - Botka, Orbán, At. Szalai - Nagy - Nego, Kleinheisler, Schäfer, Fiola - Nikolič, Sallaitabuľka:

1. Francúzsko 2 1 1 0 2:1 4

2. Nemecko 2 1 0 1 4:3 3

3. Portugalsko 2 1 0 1 5:4 3

4. Maďarsko 2 0 1 1 1:4 1