Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

NHL: Černák prispel gólom k víťazstvu Tampy

Hráči Tampa Bay Lightning, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Zhodne gólom a asistenciou sa na výhre Tampy podieľali Nikita Kučerov a Anthony Cirelli.

New York 1. februára (TASR) - Slovenský hokejový obranca Erik Černák pomohol v noci na sobotu jedným gólom k víťazstvu Tampy Bay 4:3 na ľade Anaheimu. Skóroval v druhom zápase NHL po sebe, v 48 tohtosezónnych dueloch nazbieral dokopy desať bodov (5+5). V ďalšom stretnutí Washington uspel v Ottawe 5:3 aj zásluhou dvoch presných zásahov Alexandra Ovečkina. Ruský kanonier strelil vo svojej kariére góly s poradovými číslami 694 a 695 a v historickej tabuľke strelcov zámorskej profiligy poskočil už na ôsme miesto, keď prekonal legendárneho Marka Messiera. Z víťazstva Capitals sa tešil aj slovenský útočník Richard Pánik, ktorý sa počas desiatich minút prezentoval jednou strelou a troma bodyčekmi.

V ďalšom stretnutí Washington uspel v Ottawe 5:3 aj zásluhou dvoch presných zásahov Alexandra Ovečkina. Ruský kanonier strelil vo svojej kariére góly s poradovými číslami 694 a 695 a v historickej tabuľke strelcov zámorskej profiligy poskočil už na ôsme miesto, keď prekonal legendárneho Marka Messiera. Z víťazstva Capitals sa tešil aj slovenský útočník Richard Pánik, ktorý sa počas desiatich minút prezentoval jednou strelou a troma bodyčekmi. "Pokiaľ sa naskytla príležitosť, všetci spoluhráči sa ma snažili zásobovať prihrávkami. Mal som oveľa viac šancí, ale beriem aj dva góly," povedal na oficiálnom webe súťaže 34-ročný Ovečkin, ktorý v predchádzajúcich piatich vystúpeniach nastrieľal jedenásť gólov. V ročníku ich má na konte 37 a je na čele poradia kanonierov spoločne s českým útočníkom Davidom Pastrňákom z Bostonu. Chýba mu päť presných zásahov, aby sa stal ôsmym hokejistom histórie, ktorý prekoná 700-gólovú hranicu: "Je pekné, že sa blížim do takejto spoločnosti. Je tam mnoho legiend."

Černák strelil v 15. minúte za stavu 1:1 druhý gól Lightning, keď podporil rýchly útok hostí a po prihrávke Braydena Pointa poslal puk popod domáceho brankára Johna Gibsona. Zhodne gólom a asistenciou sa na výhre Tampy podieľali Nikita Kučerov a Anthony Cirelli. Ruský brankár Andrej Vasilevskij si 23 úspešnými zákrokmi vyslúžil 150. víťazstvo v NHL. "Blesky" sa ponevýraznom úvode sezóny postupne šplhajú tabuľkou nahor, vyhrali už štrnásty z predchádzajúcich sedemnástich zápasov a poistili si druhú pozíciu v poradí Atlantickej divízie.

Boston vedený kapitánom Zdenom Chárom triumfoval na ľade Winnipegu 2:1 a uštedril Jets piatu prehru za sebou. Výraznou oporou Bruins bol fínsky brankár Tuukka Rask, ktorý sa vo veľkom štýle vrátil do zostavy po otrase mozgu a zlikvidoval 37 striel súpera. Slovák Jaroslav Halák sledoval duel zo striedačky. "Po dlhej prestávke to nebolo fyzicky najlepšie, ale s pukom som sa cítil dobre," uviedol Rask, ktorý utrpel zranenie 14. januára a musel preň vynechať aj exhibíciu All Stars. "Chytal úžasne. Vynechal nejaký čas po tom, ako ho trafil puk do hlavy, takže tam boli obavy. Ukázal však, že všetko je v poriadku," povedal kouč Bruce Cassidy. Spomedzi jeho zverencov skórovali Patrice Bergeron a Jake DeBrusk, Pastrňák prispel dvoma asistenciami.

Nemecký reprezentant Leon Draisaitl dal dva góly vrátane víťazného a jeho Edmonton zdolal na vlastnom ľade obhajcu Stanleyho pohára zo St. Louis 4:2. Draisaitl v 6. minúte otvoril skóre, v 45. pridal druhý zásah, na ktorý už hostia nenašli odpoveď. Svoju bodovú šnúru natiahol na desať duelov, počas nich nazbieral osemnásť bodov. (7+11). "Naše mužstvo vie, ako uspieť v zápasoch. Súper síce vyrovnal, no my sme opäť zabrali a rozhodli sme. Je to veľké povzbudenie pre naše sebavedomie," vyhlásil Draisaitl.

V pennsylvánskom derby sa zrodil domáci triumf Pittsburghu nad Philadelphiou 4:3 po predĺžení. V 61. minúte o ňom rozhodol Sidney Crosby, ktorý si rovnako ako Jevgenij Malkin pripísal tri body za gól a dve asistencie. "Hráme veľa zápasov v rámci divízie, s ťažkými súpermi. Každý bod do tabuľky je kľúčový, v tejto fáze sezóny musíme ešte zlepšiť našu hru, lebo to urobia všetky tímy. Pokúsime sa o to aj my," povedal kapitán Penguins.

NHL - sumáre:

NEW YORK RANGERS - DETROIT RED WINGS 4:2 (0:0, 3:0, 1:2)

Góly: 30. Bučnevič (Zibanejad, Kreider), 32. Kreider (Fox, Zibanejad), 40. Panarin (Fast, DeAngelo), 46. Zibanejad (DeAngelo, Panarin) - 46. Fabbri (Larkin), 51. Filppula (Daley, Fabbri). Brankári: Šesťorkin - Howard, strely na bránku: 39:25, 17.169 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - PHILADELPHIA FLYERS 4:3 pp (0:1, 3:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 24. Malkin (Hörnqvist), 26. Rust (Crosby, Malkin), 32. Letang (Crosby, Malkin), 61. Crosby (Letang, McCann) - 20. Voráček (Niskanen, Farabee), 37. Pitlick (Aube-Kubel, Niskanen), 43. Laughton (Pitlick, Hayes). Brankári: Jarry - Elliott, strely na bránku: 20:30, 18.647 divákov.

CAROLINA HURRICANES - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 3:4 (0:2, 1:0, 2:2)

Góly: 30. Teräväinen (Martinook, Aho), 53. McGinn (Fleury, Williams), 57. Aho (Slavin, Teräväinen) - 4. Šťastný (Smith, Marchessault), 10. Marchessault (Smith), 53. Schmidt (Stephenson, Stone), 58. Tuch (Šťastný, Theodore). Brankári: Mrázek - Subban, strely na bránku: 25:37, 18.150 divákov.

OTTAWA SENATORS - WASHINGTON CAPITALS 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)

Góly: 28. Tierney (DeMelo, Brown), 32. Chabot (Ennis, Hainsey), 45. Anisimov (Duclair, Chabot) - 5. Oshie (Carlson, Vrána), 12. Kuznecov (Vrána, Orlov), 31. Ovečkin (Bäckström, Wilson), 44. Hagelin (Eller), 60. Ovečkin (Carlson). Brankári: Högberg - Samsonov, strely na bránku: 28:37, 14.279 divákov.

WINNIPEG JETS - BOSTON BRUINS 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Góly: 7. Laine (Ehlers, Pionk) - 20. Bergeron (Marchand, Pastrňák), 54. DeBrusk (Pastrňák, Krug). Brankári: Brossoit - Rask, strely na bránku: 38:25, 15.325 divákov.

EDMONTON OILERS - ST. LOUIS BLUES 4:2 (2:0, 0:1, 1:2)

Góly: 6. Draisaitl (Nugent-Hopkins), 6. Jones (Benning), 45. Draisaitl (Yamamoto, Nugent-Hopkins), 59. Archibald - 31. Perron (Pietrangelo, Sanford), 43. Thomas (Bozak). Brankári: Koskinen - Allen, strely na bránku: 35:32, 17.207 divákov.

ANAHEIM DUCKS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:4 (2:2, 0:1, 1:1)

Góly: 9. Rakell (Del Zotto, Getzlaf), 19. Del Zotto, 60. Terry (Rakell, Getzlaf) - 5. Palát (Cirelli, Johnson), 15. ČERNÁK (Point, Kučerov), 39. Cirelli (Rutta, Maroon), 51. Kučerov (Stamkos). Brankári: Gibson - Vasilevskij, strely na bránku: 26:22, 16.032 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 21:59 0 0 0 -1 0 0

Erik Černák (Tampa Bay) 18:12 1 0 1 1 3 2

Richard Pánik (Washington) 9:59 0 0 0 0 1 0

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/