NHL: Černák s asistenciou, Kings zastavili víťazné ťaženie rytierov

Slovenský obranca Erik Černák (81) z Tampy Bay Lighting a center Carter Verhaeghe (23) z Floridy Panthers v súboji o puk počas zápasu zámorskej hokejovej NHL 21. marca 2021 v Tampe. Foto: TASR/AP

Knights napriek prehre vedú Západnú divíziu, Kings z piatej priečky strácajú na štvrté St. Louis päť bodov, no majú zápas k dobru.

New York 22. marca (TASR) - Slovenský hokejista Erik Černák prispel jednou asistenciou k výhre Tampy Bay Lightning v domácom zápase zámorskej NHL nad Floridou Panthers 5:3. Pre dvadsaťtriročného obrancu to bol desiaty bod v sezóne (1+9).

Černák predviedol v druhej tretine za stavu 1:1 individuálnu akciu, pri ktorej vnikol do útočného pásma, obkrúžil bránku a po jeho zrazenej strele dorazil puk do odkrytej siete z uhla Alex Killorn. Tampa vyhrala štvrtý duel v sérii a zvýšila náskok na čele Centrálnej divízie pred Floridou na štyri body. V priebehu siedmich dní odohrala piaty zápas. "Bolo to náročné najmä z mentálnej stránky," povedal Killorn: "Vedeli sme už pred sezónou, že nás čaká nahustený program, no tento úsek bol mimoriadne nabitý. Na také niečo si nepamätám ani z AHL. Sme skutočne šťastní, ako sme sa s týmito piatimi stretnutiami dokázali popasovať." Rozhodujúci gól strelil v 51. minúte v presilovke Tyler Johnson, po ktorom pridal Brayden Point ešte poistku do prázdnej bránky. Point aj Yanni Gourde prispeli k triumfu zhodne gólom a asistenciou. Panthers prestrieľali súpera 32:24, ale Bolts tlak ustáli. "Chalani bojovali a ubránili sme to. Nemali sme čas si vydýchnuť, súper neustále do nás búšil, no dokázali sme to ubojovať. Pomohli nám naše špeciálne formácie, dokázali sme sa ubrániť v oslabeniach a sami sme strelili dôležitý gól v presilovke," komentoval duel tréner Lightning Jon Cooper. Černák nazbieral počas 22 a štvrť minúty okrem asistencie aj štyri plusové body a rozdal štyri bodyčeky. Zápas nedohral jeho kolega z druhej obrannej dvojice Ryan McDonagh, ktorý už v prvej tretine utrpel zranenie v dolnej časti tela.

Dallas podľahol na vlastnom ľade Nashvillu 3:4 po samostatných nájazdoch. Rozhodnutie padlo v piatej sérii rozstrelu, v ktorom premenil víťazný nájazd Calle Järnkrok. Predators odohrali rekordný ôsmy zápas za sebou na tripe, ktorý ukončili rovnakým spôsobom, ako ho začali - víťazstvom v Dallase. Stars po góloch debutového strelca Rhetta Gardnera a Radka Faksu viedli 2:0, neskôr aj 3:1, ale dvojgólový náskok neudržali. Duel dostal do predĺženia gólom fínsky krídelník Eeli Tolvanen, ktorý si predtým pripísal aj dve asistencie a dosiahol prvý trojbodový zápas v kariére. "Ani som nevedel, že som mal tri body. Samozrejme, je to fajn pocit. Myslím si, že náš útok odohral výborný zápas. Dávame góly, darí sa nám, to by mi mohlo pomôcť vybudovať si sebavedomie. To je momentálne na vysokej úrovni," povedal pre portál nhl.com nováčik Tolvanen, ktorý v 23 zápasoch sezóny nazbieral 12 bodov (7+5). Brankár predátorov Pekka Rinne dosiahol 43. víťazstvo po nájazdoch, čím prekonal zápisy Martina Brodeura a Kariho Lehtonena na šiestom mieste historického poradia profiligy. Slovenský obranca Andrej Sekera odohral za Stars 14:33 minúty, prezentoval sa dvomi strelami a dvomi hitmi.

Hokejisti Pittsburghu Penguins prehrali na domácom ľade s New Jersey Devils 1:2 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v 63. minúte Jesper Bratt. Hostí podržal brankár Mackenzie Blackwood, ktorý pri návrate po ľahšom zranení zneškodnil 35 z 36 striel. Ako jediný ho prekonal v 4. minúte Sidney Crosby. Devils vyhrali tretí zápas z predchádzajúcich štyroch.

Hráči Los Angeles zdolali Vegas 3:1. Kings zastavili víťazné ťaženie rytierov, ktorí predtým vyhrali päť zápasov za sebou. Králi položili základ víťazstva v 26.-27. minúte, keď v priebehu 51 sekúnd skórovali Sean Walker a Dustin Brown. Brankár LA Cal Petersen pomohol k triumfu 41 úspešnými zákrokmi. Domáci obranca Olli Määttä nedohral zápas pre zranenie v hornej časti tela. Knights napriek prehre vedú Západnú divíziu, Kings z piatej priečky strácajú na štvrté St. Louis päť bodov, no majú zápas k dobru.

NHL - sumáre:

PITTSBURGH PENGUINS - NEW JERSEY DEVILS 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 4. Crosby (Guentzel, Rust) – 25. Vatanen (Kuokkanen, Zajac), 63. Bratt (Zacha, Smith). Brankári: Jarry - Blackwood, strely na bránku: 36:35.

TAMPA BAY LIGHTNING - FLORIDA PANTHERS 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)
Góly: 4. Gourde (Goodrow, Coleman), 32. Killorn (ČERNÁK, Point), 46. Joseph (Colton, Maroon), 51. Johnson (Gourde, Cirelli), 60. Point (Palát, Coleman) – 4. Verhaeghe (Barkov), 39. Forsling (Wennberg, Vatrano), 47. Hörnqvist (Yandle, Barkov). Brankári: McElhinney - Bobrovskij, strely na bránku: 24:32.

LOS ANGELES KINGS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Góly: 26. Walker (Kopitar, Moore), 27. Brown (Iafallo, Kopitar), 58. Carter (Athanasiou) – 57. Nosek (Kolesar). Brankári: Petersen - Fleury, strely na bránku: 31:42.

DALLAS STARS - NASHVILLE PREDATORS 3:4 pp a sn (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 10. Gardner (Lindell, Kero), 11. Faksa (Robertson, Oleksiak), 34. Dellandrea (Pavelski, Klingberg) – 11. Johansen (Ekholm, Tolvanen), 38. Forsberg (Johansen, Tolvanen), 55. Tolvanen (Harpur), rozh. nájazd Järnkrok. Brankári: Chudobin - Rinne, strely na bránku: 30:22.

Erik Černák (Tampa Bay) 22:14 0 1 1 +4 0 0

Andrej Sekera (Dallas) 14:33 0 0 0 0 2 0

pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty

Individuálne štatistiky v základnej časti zámorskej hokejovej NHL k 22. marcu 2021: