Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Za bitku s ruským mladíkom Jakovom Treninom si v prvej tretine vyslúžil päťminútový trest. Ďalšie dve minúty dostal za nešportové správanie. Foto: TASR/AP

Tampa bez zraneného Erika Černáka zvíťazila na ľade Toronta 5:3, Steven Stamkos zaznamenal gól a tri asistencie. Dallas v zostave bez Andreja Sekeru prehral na ľade Los Angeles 0:4.

New York 10. decembra (TASR) - Hokejisti New Yorku Islanders v zostave so slovenským obrancom Zdenom Chárom prehrali v noci na piatok v zámorskej NHL s Nashvi llom Predators 3:4. Chára strávil na ľade 17:27 min. a na konto si pripísal mínusový bod. Za bitku s ruským mladíkom Jakovom Treninom si v prvej tretine vyslúžil päťminútový trest. Ďalšie dve minúty dostal za nešportové správanie.

Chára pomstil tvrdý bodyček Trenina na obrancu Sebastiana Aha. Počas bitky sa mu podarilo natiahnuť dres na hlavu súpera, ktorého potom zasypal údermi. Ruský útočník odchádzal z ľadu so zakrvavenou tvárou. V šatni mu ranu zašili, vrátil sa do hry a v 53. min. dokonca strelil vyrovnávajúci gól Predators na 3:3. Najvyšší muž NHL sa pobil s Treninom už druhýkrát v kariére, obaja zhodili rukavice aj v januári 2020, keď Chára ešte obliekal dres Bostonu. Odvahu pustiť sa do obrovitého slovenského beka ocenil Treninov spoluhráč Colton Sissons: "Myslím si, že to hovorí veľa o jeho tvrdosti. Veľmi pôsobivé od mladého hráča, že sa postavil zoči-voči Chárovi a vydržal s ním zápasiť." Trenin sa stal iba dvanástym hráčom v histórii NHL, ktorý sa s "Big Z" pobil dvakrát. "Bol som z neho skutočne nadšený. Uštedrí tvrdý hit, pobije sa s Chárom, vie si zastať svoje miesto. Bola to pre oboch chlapíkov neuveriteľná bitka. Musím vyzdvihnúť tvrdosť, ktorou disponuje ten chalan. Išiel z ľadu dolu, zašili mu ranu siedmimi stehmi, vrátil sa, hral skvele, opäť predvádzal svoju hru a napokon dal aj vyrovnávajúci gól. To ukazuje o jeho mentálnej odolnosti, statočnosti. Pre organizáciu je výborné, že má vo svojom strede hráča s takou mentálnou a fyzickou tvrdosťou," povedal o Treninovi kouč "predátorov" John Hynes.

O triumfe Nashvillu rozhodol fínsky krídelník Eeli Tolvanen 11,5 sekundy pred koncom tretej tretiny, keď šikovne tečoval strelu Romana Josiho od modrej čiary. V celej klubovej histórii sa podarilo streliť víťazný gól neskôr v riadnom hracom čase iba Čechovi Martinovi Eratovi, ktorý v decembri 2011 v zápase proti Columbusu rozhodol za vyrovnaného stavu deväť sekúnd pred koncom. Islanders prehrali dvanásty z uplynulých 13 duelov, od presťahovania do novej UBS Arény ešte doma nezvíťazili (0-2-5). "Odohrali sme v tejto hale zápasy, ktoré sme mohli vyhrať. Z nejakých príčin sme ich však nedotiahli do konca. Boli sme blízko, no preklopilo sa to vždy na stranu súpera," povedal pre nhl.com kapitán "ostrovanov" Anders Lee.

Calgary s Adamom Ružičkom podľahlo Caroline 1:2 po predĺžení, o zisku dvoch bodov pre Hurricanes rozhodol Sebastian Aho. Fínsky center otvoril skóre v 5. minúte a potom strelil víťazný gól "hurikánov" v piatej minúte predĺženia. Hostia vďačia tretej výhre za sebou aj brankárovi Frederikovi Andersenovi, ktorý zaznamenal asistenciu a zneškodnil 26 striel súpera. Čelil aj trestnému strieľanie Noaha Hanifina, ktorý v ňom neuspel, no neskôr si to vynahradil vyrovnávajúcim gólom. Ružička vo svojom treťom tohtosezónnom vystúpení odohral za Flames 8:09 minút, predviedol dva bodyčeky.

Chicago uspelo na ľade Montrealu 2:0. Marc-Andre Fleury vykryl všetkých 30 striel Canadiens a stal sa tretím brankárom v histórii profiligy, ktorý odchytal 500 víťazných zápasov v základnej časti.

Nathan Walker prispel prvým hetrikom v súťaži k triumfu St. Louis nad Detroitom 6:2. Walker sa zapísal do histórie, postaral o prvý hetrik Austrálčana v profilige. Pred zápasom s Red Wings odohral v NHL len 25 stretnutí, v ktorých dal dokopy tri góly.

Minnesota uspela na ľade San Jose 5:2 a upevnila si postavenie na čele Centrálnej divízie i Západnej konferencie. So ziskom 39 bodov momentálne vedie celú súťaž.

sumáre NHL:

Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 34. Toews (Jones, Kane), 52. Borgström. Brankári: Allen - Fleury, strely na bránku: 30:25, 20.447 divákov.

Toronto Maple Leafs - Tampa Bay Lightning 3:5 (2:2, 0:2, 1:1)
Góly: 2. Kaše (Tavares, Rielly), 20. Nylander (Matthews), 50. Kaše (Muzzin, Tavares) - 10. Bellemare (Perry), 13. Stamkos (Killorn), 25. Palát (Stamkos, Raddysh), 30. Raddysh (Palát, Stamkos), 60. Palát (Stamkos, Killorn). Brankári: Campbell - Vasilevskij, strely na bránku: 38:27, 18.919 divákov.

Columbus Blue Jackets - Anaheim Ducks 1:2 pp a sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 9. Texier (Robinson, Kuraly) - 11. Lundeström, rozh. nájazd Rakell. Brankári: Merzlikins - Gibson, strely na bránku: 34:26, 16.029 divákov.

New York Islanders - Nashville Predators 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)
Góly: 7. Czarnik (Wahlstrom, Bellows), 22. Lee (Barzal, Wahlstrom), 46. Dobson (Greene, Johnston) - 18. Johansen (Kunin), 19. Sissons (Jeannot, Benning), 53. Trenin (Jeannot, Sissons), 60. Tolvanen (Josi, Johansen). Brankári: Varlamov - Rittich, strely na bránku: 21:29, 17.255 divákov.

St. Louis Blues - Detroit Red Wings 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Góly: 7. Walker (Schenn, Joshua), 17. Walker (Mikkola, O'Reilly), 37. Parayko (Joshua, Mikkola), 50. Walker (Krug, Scandella), 51. Barbašov (Krug, Bučnevič), 60. Scandella (Bortuzzo) - 25. Fabbri (Raymond, Larkin), 56. Fabbri (Raymond, Hronek). Brankári: Lindgren - Nedeljkovic (41. Greiss), strely na bránku: 26:31, 18.096 divákov.

Calgary Flames - Carolina Hurricanes 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 28. Hanifin (Andersson, Lindholm) - 5. Aho (Slavin, Niederreiter), 65. Aho (Andersen, Teräväinen). Brankári: Markström - Andersen, strely na bránku: 27:26, 15.620 divákov.

Edmonton Oilers - Boston Bruins 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Góly: 39. Draisaitl (Barrie, McDavid), 50. Draisaitl (McDavid, Barrie) - 17. Marchand (Bergeron), 23. DeBrusk (Hall), 58. Grzelcyk (Smith, Hall). Brankári: Skinner - Ullmark, strely na bránku: 43:30, 16.112 divákov.

Seattle Kraken - Winnipeg Jets 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 6. Toninato (Šťastný), 41. Connor (Scheifele, Stanley), 55. Connor (Wheeler). Brankári: Grubauer - Hellebuyck, strely na bránku: 25:31, 17.151 divákov.

Los Angeles Kings - Dallas Stars 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Góly: 21. Kempe (Brown, Danault), 55. Kalijev (Kupari, Björnfot), 59. Arvidsson, 60. Athanasiou (Roy, Edler). Brankári: Quick - Oettinger, strely na bránku: 41:27, 13.659 divákov.

San Jose Sharks - Minnesota Wild 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
Góly: 44. Dahlén (Karlsson, Hertl), 54. Hertl (Dahlén, Couture) - 7. Fiala (Merrill, Duhaime), 28. Eriksson Ek (Zuccarello, Kaprizov), 36. Greenway (Fiala, Goligoski), 59. Greenway (Hartman, Eriksson Ek), 59. Kaprizov. Brankári: Hill - Talbot, strely na bránku: 35:27, 10.782 divákov.

Zdeno Chára (NY Islanders) 17:27 0 0 0 -1 1 7
Adam Ružička (Calgary) 8:09 0 0 0 0 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/