NHL: Halák dopomohol k víťazstvu Bostonu nad Carolinou 34 zákrokmi

Brankár Boston Bruins Jaroslav Halák, archívna snímka.. Foto: TASR

V drese Bruins sa z výhry tešili aj kapitán Zdeno Chára a útočník Peter Cehlárik.

New York 6. marca (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák pomohol v nočnom zápase NHL 34 úspešnými zákrokmi k domácemu víťazstvu Bostonu nad Carolinou 4:3 po predĺžení. V drese Bruins sa z výhry tešili aj kapitán Zdeno Chára a útočník Peter Cehlárik.

Boston natiahol sériu so ziskom minimálne bodu na 17 duelov, v riadnom čase prehral naposledy 19. januára. O triumfe "medveďov", ktorí prehrávali už 0:2, rozhodol český útočník David Krejčí po výbornej akcii Jakea DeBruska. "Spravil to perfektne, zobral súperovi puk a z otočky mi parádne nahral. Je vo forme," povedal pre klubový web Krejčí na adresu DeBruska, ktorý sa tiež zapísal do streleckej listiny. Carolina druhýkrát v sezóne nastúpila v zelených dresoch svojho predchodcu Hartfordu Whalers. Hurricanes viedli 2:0 po presných zásahoch Fína Sebastiana Aha, ktorý v otvoril skóre korčuľou aj s prispením brániaceho Cháru. Bruins v druhej časti otočili skóre na 3:2 a nepoložilo ich ani to, že kapitán Justin Williams poslal duel do predĺženia. "Veríme si, aj keď prehrávame. Sme na dobrej vlne," poznamenal DeBrusk. Pre zrananie hornej časti tela nedohrali duel domáci Marcus Johansson a krídelník hostí Micheal Ferland. Halák zaznamenal piate víťazstvo za sebou, celkovo 18. v sezóne a 250. v kariére v základnej časti.

V ďalšom dueli v noci na stredu Tampa Bay v obrane s Erikom Černákom zdolala Winnipeg 5:2 a vyhrala dvanásty z posledných trinástich zápasov. Ruský útočník Nikita Kučerov zaznamenal dve asistencie, na konte má už 108 kanadských bodov (31+77), čím vyrovnal klubový rekord Vincenta Lecavaliera (52+56) zo sezóny 2006/2007. "Je to fajn, teším sa z toho. Snažím sa v každom zápase odviesť svoju prácu čo najlepšie," povedal pre nhl.com líder produktivity celej súťaže. Hráči Lightning sú so 106 bodmi suverénne na čele súťaže, v Atlantickej divízii vedú pred Bostonom o 17 bodov. Černák síce nebodoval, ale podal opäť kvalitný výkon. Na ľade strávil 18 minút a 10 sekúnd, zaznamenal dve plusky, jeden "hit" a zblokoval dve strely. Skóre duelu na 2:5 z pohľadu Jets uzavrel kurióznym gólom obranca Jacob Trouba, ktorému pomohol šťastný odraz od plexiskla.

Uspel aj Montreal s Tomášom Tatarom, ktorý zvíťazil v Los Angeles 3:1. Slovenský útočník síce nebodoval, ale bol na ľade pri dvoch góloch Canadiens a pripísal si dve plusky. Brankár Carey Price vychytal v drese Montrealu 314. víťazstvo, čím na čele historických klubových tabuliek vyrovnal zápis legendárneho Jacquesa Plantea. V štvrtom zápase za sebou skóroval Brendan Gallagher a dostal sa na métu 30 gólov.

Arizona s Richardom Pánikom zaváhala v boji o play off, keď podľahla doma Anaheimu 1:3. Gólom a asistenciou sa pod víťazstvo Ducks podpísal Jakob Silfverberg, jubilejný 1000. zápas v NHL odohral Ryan Kesler. Coyotes prišli o šesťzápasovú víťaznú sériu. "Mali sme šance najmä v prvej tretine, v ktorej sme hrali dobre. V ďalšom priebehu to bol z našej strany odpad," povedal zámorským médiám tréner Arizony Rick Tocchet. Pánik odohral 16:16 minúty, zaznamenal jednu strelu a dva "hity".

Ottawa bez Christiána Jaroša prehrala na ľade New Yorku Islanders 4:5 po samostatných nájazdoch, v ktorých sa presadili Jordan Eberle a Mathew Barzal. Tréner "ostrovanov" Barry Trotz dosiahol 800. víťazstvo v kariére, čo sa mu podarilo ako štvrtému trénerovi histórie NHL. Na čele poradia je Scotty Bowman (1244) pred Joelom Quennevilleom (890) a Kenom Hitchcockom (843). Zápas nedochytal brankár Islanders Robin Lehner, ktorý musel striedať 4:40 pred koncom tretej tretiny po kolízii s Bradym Tkachukom.

Pittsburgh vyhral nad Floridou 3:2 po predĺžení, v ktorom rozhodol svojim druhým gólom v zápase Jake Guentzel. Pri všetkých troch góloch Penguins bol kapitán Sidney Crosby, ktorý skóroval, pridal dve asistencie a ako 48. hráč histórie NHL sa dostal na hranicu 1200 bodov v kariére. Spomedzi aktívnych hráčov dosiahol túto métu len útočník San Jose Joe Thornton (1465). Crosby dosiahol 1200 bodov za 927 zápasov ako jedenásty najrýchlejší hráč v dejinách súťaže. Kariérny míľnik dosiahol aj veterán "tučniakov" Matt Cullen, ktorý ako druhý Američan nastúpil na 1500. zápas v profilige. Na jeho počesť sa hráči Penguins rozcvičovali v dresoch s číslom 7 a jeho menom. Najviac duelov v NHL spomedzi rodákov z USA odohral Chris Chelios (1651).

Štvrtý shutout v sezóne a 28. v kariére dosiahol brankár Dallasu Ben Bishop. Stars zdolali New York Rangers 1:0 a vyhrali tretíkrát za sebou. Jediný gólu duelu strelil obranca John Klingberg. Dallas nastúpil bez Alexandra Radulova, ktorý prišiel neskoro na ranný tréning a kouč ho preto na duel nenominoval. Colorado zdolalo Detroit 4:3 vďaka gólu Nathana MacKinnona v predĺžení. Svoj prvý gól v NHL strelil český útočník Red Wings Filip Zadina.

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - CAROLINA HURRICANES 4:3 pp (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)
33. Wagner (Carlo), 39. DeBrusk (Krejčí), 43. Bergeron (Marchand), 62. Krejčí (DeBrusk) - 7. Aho (de Haan, van Riemsdyk), 22. Aho (Niederreiter, Faulk), 53. Williams (Martinook, Pesce). Brankári: HALÁK - McElhinney, strely na bránku: 38:37, 17.565 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:2 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
37. Zajac (Coleman, Greene) - 1. Atkinson (Savard, Nutivaara), rozh. nájazd Atkinson. Brankári: Schneider - Bobrovskij, strely na bránku: 30:18, 12.085 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - OTTAWA SENATORS 5:4 pp a sn (1:0, 3:2, 0:2 - 0:0, 1:0)
9. Nelson (Bailey), 23. Toews (Dal Colle), 26. Lee (Leddy, Boychuk), 31. Johnston (Komarov, Cizikas), rozh. nájazd Eberle - 21. Gibbons (Chabot, White), 27. Lindberg (Bödker, Duclair), 48. Smith (Ryan, Wolanin), 56. Pageau (Tkachuk, Pääjärvi). Brankári: Lehner (56. Greiss) - Anderson, strely na bránku: 38:27, 11.445 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - FLORIDA PANTHERS 3:2 pp (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
21. Guentzel (McCann, Crosby), 31. Crosby (Kessel, Hörnqvist), 62. Guentzel (Crosby) - 2. Borgström (Hoffman, Ekblad), 38. Trocheck (Hoffman, Vatrano). Brankári: Murray - Luongo, strely na bránku: 37:34, 18.484 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - WINNIPEG JETS 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
2. Gourde (Palát, Girardi), 29. Erne (Joseph, Cirelli), 35. Stamkos (Hedman, Kučerov), 45. Paquette (Joseph, Erne), 50. Point (Kučerov, Stamkos) - 7. Wheeler (Laine, Trouba), 56. Trouba (Hellebuyck). Brankári: Vasilevskij - Hellebuyck (35.-41. Brossoit), strely na bránku: 38:32, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - MINNESOTA WILD 5:4 pp a sn (1:1, 1:1, 2:2 - 0:0, 1:0)
2. Smith (Grimaldi, Donovan), 34. Boyle (Subban, Arvidsson), 43. Josi (Ellis, Grimaldi), 49. Arvidsson, rozh. nájazd Johansen - 16. Fiala (Pateryn), 38. Aberg (Greenway, Spurgeon), 43. Fehr (Foligno), 58. Fiala (Parise, Staal). Brankári: Rinne - Dubnyk, strely na bránku: 25:33, 17.668 divákov.

DALLAS STARS - NEW YORK RANGERS 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól:
22. Klingberg (Heiskanen). Brankári: Bishop - Georgiev, strely na bránku: 32:28, 17.974 divákov.

COLORADO AVALANCHE - DETROIT RED WINGS 4:3 pp (0:1, 1:0, 2:2 - 1:0)
22. Compher (Söderberg, Wilson), 49. Rantanen (Barrie, Landeskog), 59. Barrie (Rantanen, MacKinnon), 63. MacKinnon (Rantanen) - 17. Kronwall (Vanek, Nielsen), 43. DeKeyser (de La Rose, Abdelkader), 58. Zadina (Hronek, Vanek). Brankári: Varlamov - Bernier, strely na bránku: 34:23, 18.011 divákov.

ARIZONA COYOTES - ANAHEIM DUCKS 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
19. Crouse (Archibald, Connauton) - 4. Silfverberg (Manson, Lindholm), 44. Henrique (Rakell, Fowler), 52. Terry (Silfverberg). Brankári: Kuemper - Miller, strely na bránku: 23:31, 11.305 divákov.

LOS ANGELES KINGS - MONTREAL CANADIENS 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
52. Luff (Doughty, Brown) - 4. Gallagher (Mete, Weber), 31. Weal, 41. Weber (Danault, Mete). Brankári: Quick - Price, strely na bránku: 27:24, 17.764 divákov.

______________________________________
/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/