NHL: Halák víťazne, New York Islanders zdolali Buffalo

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák (v strede). Foto: TASR/AP

Halák predviedol v prvom zápase po vianočnej prestávke 35 úspešných zákrokov a vyhlásili ho za tretiu hviezdu stretnutia.

New York 28. decembra (TASR) - Hokejisti New Yorku Islanders v bránke so Slovákom Jaroslavom Halákom zdolali v noci na štvrtok v zámorskej NHL Buffalo 3:2 po predĺžení. Halák predviedol v prvom zápase po vianočnej prestávke 35 úspešných zákrokov a vyhlásili ho za tretiu hviezdu stretnutia. Víťazný gól domácich "ostrovanov" strelil v druhej minúte predĺženia Mathew Barzal.

Dvadsaťročný nováčik "ostrovanov" skóroval v treťom zápase za sebou a celkovo má na konte 13 presných zásahov. Jeho prvému gólu v predĺžení v kariére predchádzal skvelý zákrok Haláka, ktorý z bezprostrednej blízkosti vyrážačkou zlikvidoval stopercentnú šancu Evandera Kanea a z následnej akcie Islanders rozhodli. Halák nastúpil druhýkrát za sebou, pred Vianocami vychytal triumf nad Winnipegom. "Potrebujeme zbierať body a šplhať sa vyššie po rebríku. Musíme sa od súperov oddeliť," povedal slovenský brankár pre nhl.com. Nad jeho výkonom sa rozplýval aj tréner Doug Weight. "Jaro chytal neskutočne. Predviedol niekoľko veľkých zákrokov. Zlikvidoval strely zblízka, kontroloval dorážky. Mal veľkú zásluhu na víťazstve, podal naozaj veľmi dobrý výkon," povedal Weight pre klubový web.

Islanders viedli 1:0, ale po góloch Zemgusa Girgensonsa a bývalého "ostrovana" Kylea Okposa bolo blízko k víťazstvu Buffalo. Do predĺženia však poslal duel Josh Bailey, ktorého zásah musel potvrdiť až videorozhodca. Jeho strelu 69 sekúnd pred treťou sirénou Robin Lehner vyrazil lapačkou a pokračovalo sa v hre. Po prerušení však preskúmali situáciu v centrále v Toronte, odkiaľ prišiel verdikt, že puk prešiel celým objemom za bránkovú čiaru a Islanders tak vyrovnali na 2:2. "Nebol som si istý, či bol puk dnu, ale veril som, že áno. V takých situáciách vám srdce bije rýchlejšie. Som rád, že to vyšlo," povedal Bailey pre nhl.com. Lehner bol presvedčený, že jeho tím bol poškodený. "Toronto je zaujaté. Takto bohužiaľ v tejto lige funguje. Všetko je zaujaté proti nám," hneval sa švédsky brankár Sabres, ktorého citoval server espn.com.

Radosť z výhry mal aj kapitán Bostonu Zdeno Chára, Bruins si poradili doma s Ottawou jednoznačne 5:1. Boston vyhral piaty zápas za sebou, na druhej strane Senators prežívajú zlé obdobie, keď z posledných jedenástich duelov ťahali za kratší koniec v deviatich. "Nehráme tak, ako dokážeme a myslím si, že si to každý uvedomuje," povedal zámorským médiám kapitán Ottawy Erik Karlsson. Chára bol na ľade 18 minút a 10 sekúnd, proti svojmu bývalému tímu zaznamenal mínusku a zblokoval dve strely. Hrdinom zápasu bol autor dvoch gólov a jednej asistencie Riley Nash.

Naprázdno vyšiel Detroit so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom, ktorý prehral na ľade New Jersey 1:3. Rozbehnutí "diabli" triumfovali v piatom zápase za sebou, k čomu dvomi gólmi v prvej tretine pomohol prvý muž posledného draftu Nico Hischier. Tatar strávil na ľade takmer 19 minút, na bránku Devils vyslal až štyri strely, ale nebodoval a pripísal si mínusku. Red Wings prehrali tretíkrát v rade.

Nebodoval ani obranca Andrej Sekera, ktorého Edmonton podľahol domácemu Winnipegu 3:4. Do zostavy Jets sa opäť nezmestil slovenský útočník Marko Daňo, v pozícii zdravého náhradníka bol už v 29. zápase v rade. Zápas nedohral elitný center Winnipegu Mark Scheifele, ktorý po súboji s Brandonom Davidsonom opustil ľad so zranením hornej časti tela. "Uvidíme po vyšetreniach, ako je na tom, ale nevyzeralo to dobre," povedal tréner Jets Paul Maurice. Najproduktívnejší hráč Winnipegu Blake Wheeler si pripísal 288. asistenciu vo farbách svojho tímu, čím prekonal klubový rekord Jets/Thrashers ruského útočníka Iľju Kovaľčuka. Sekera strávil na ľade 20 minút a 40 sekúnd, zaznamenal dve strely, ale aj dve mínusky. Akciu zápasu predviedol kapitán Oilers Connor McDavid, ktorý v oslabení skvele pripravil gól pre Leona Draisatla. Oilers prišli o štvorzápasovú víťaznú sériu.

Ďalšie víťazstvo vybojovali hokejisti Vegas Golden Knights. Nováčik NHL, ktorý je na čele Západnej konferencie, zvíťazil v Anaheime 4:1. "Rytieri" neprehrali päť zápasov za sebou, minimálne bod získali v desiatich dueloch v rade, čím prekonali nováčikovský rekord Floridy Panthers zo sezóny 1993/94.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - OTTAWA SENATORS 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
6. Miller (Backes, Nash), 9. Heinen (Spooner, Grzelcyk), 22. Nash, 35. Nash (Bjork), 59. Backes (Grzelcyk, Heinen) - 24. Chabot (Stone, Brassard). Brankári: Rask - Anderson, strely na bránku: 23:26, 17.565 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - DETROIT RED WINGS 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
16. Hischier (Santini, Hall), 19. Hischier (Hall, Bratt), 60. Vatanen (Coleman) - 29. Abdelkader (Bertuzzi, Larkin). Brankári: Schneider - Howard, strely na bránku: 32:32, 16.514 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - BUFFALO SABRES 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
24. Chimera (Clutterbuck, Cizikas), 59. Bailey (Tavares), 62. Barzal (Bailey, Tavares) - 30. Girgensons (Eichel, Scandella), 52. Okposo (Kane). Brankári: HALÁK - Lehner, strely na bránku: 34:37, 15.027 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - COLUMBUS BLUE JACKETS 5:4 pp a sn (0:2, 1:1, 3:1 - 0:0, 1:0)
26. Sheary (Rust, Sheahan), 44. Kessel (Hörnqvist, Malkin), 55. Malkin (Kessel, Crosby), 59. Guentzel (Hörnqvist, Malkin), rozh. nájazd Malkin - 10. Milano (Jones, Nutivaara), 15. Jenner (Bjorkstrand, Foligno), 37. Panarin (Calvert, Savard), 50. Panarin (Anderson, Dubois). Brankári: Murray - Bobrovskij, strely na bránku: 37:33, 18.652 divákov.

CAROLINA HURRICANES - MONTREAL CANADIENS 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
4. Teräväinen (Faulk), 50. Aho (Lindholm, Staal), 59. Aho (Slavin, Pesce) - 26. Galchenyuk (Petry). Brankári: Ward - Price, strely na bránku: 36:24, 14.880 divákov.

NEW YORK RANGERS - WASHINGTON CAPITALS 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Rozh. nájazd Zuccarello. Brankári: Pavelec - Grubauer, strely na bránku: 37:30, 18.006 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NASHVILLE PREDATORS 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
54. Sobotka (Brodziak, Pietrangelo) - 11. Smith (Josi), 37. Järnkrok (Forsberg, Irwin). Brankári: Allen - Rinne, strely na bránku: 30:26, 19.097 divákov.

MINNESOTA WILD - DALLAS STARS 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
20. Spurgeon (Coyle, Ennis), 26. Staal (Coyle, Brodin), 34. Granlund (Zucker, Koivu), 60. Zucker (Granlund, Suter) - 13. Seguin (Lindell, Shore), 31. Janmark (Seguin, Benn). Brankári: Stalock - Bishop, strely na bránku: 31:26, 19.107 divákov.

WINNIPEG JETS - EDMONTON OILERS 4:3 (2:2, 2:1, 0:0)
9. Little (Ehlers, Perreault), 15. Armia (Hendricks, Kulikov), 21. Connor (Wheeler, Scheifele), 30. Armia - 7. Draisaitl (McDavid, Davidson), 17. Puljujärvi (Russell, McDavid), 31. Khaira (Strome, Draisaitl). Brankári: Hellebuyck - Talbot, strely na bránku: 39:25, 15.321 divákov.

COLORADO AVALANCHE - ARIZONA COYOTES 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
4. Rantanen (Johnson, Landeskog) - 1. Rieder (Perlini, Chychrun), 31. Goligoski (Keller), 56. Crouse (Archibald). Brankári: Varlamov - Raanta, strely na bránku: 26:27, 15.671 divákov.

ANAHEIM DUCKS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
2. Rakell (Silfverberg, Montour) - 18. Theodore (Nosek, Lindberg), 36. Eakin (Bellemare), 41. Karlsson (Marchessault), 59. Perron (Haula, Schmidt). Brankári: Gibson - Subban, strely na bránku: 28:28, 17.444 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 18:10 0 0 0 -1 0 0
Tomáš Tatar (Detroit) 18:57 0 0 0 -1 4 0
Andrej Sekera (Edmonton) 20:40 0 0 0 -2 2 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:50 2/40 95
_______________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/