Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Zo slovenských hokejistov sa bodovo presadil len Andrej Sekera

Hráč Slovana Andrej Sekera sa lúči v zápase 5. ročníka hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - Metallurg Magnitogorsk v Bratislave 6. januára 2013. Foto: TASR/Michal Svítok

Sekera si svoje štatistiky vylepšil vďaka jednej asistencii.

New York 30. januára (TASR) - V desiatich zápasoch zámorskej NHL v noci na stredu sa z piatich slovenských hokejistov bodovo presadil len obranca Buffala Andrej Sekera. V domácom súboji s Torontom si svoje štatistiky po šiestich odohratých stretnutiach vďaka jednému gólu vylepšil už na tri body 1+2. Bol to zároveň Sekerov prvý gól v novom ročníku. Jeho mužstvo ale napokon podľahlo javorovým listom po predĺžení 3:4.

Sekera si na začiatku prostredného dejstva za stavu 1:1 nakorčuľoval z druhej vlny pred bránku súpera, dostal presnú prihrávku od spoluhráča Drewa Stafforda a bekhendovou kľučkou prekonal gólmana Jamesa Reimera. Sabres však tesný náskok neudržali, o ich prehre rozhodol dve sekundy pred koncom predĺženia 25-ročný krídelník Matt Frattin. "Pokiaľ nie je koniec stretnutia, stále je čas na strelenie gólu. Ak máte príležitosť skórovať, treba ísť za ňou," uviedol po zápase pre zámorské médiá autor víťazného zásahu, ktorý dostal v zostave Maple Leafs šancu po zranení opory Joffreyho Lupula.

Nájazdy sú obľúbenou parketou Handzuša

Montreal zdolal na svojom ľade Winnipeg 4:3, v bránke Canadiens dostal pred Petrom Budajom opäť prednosť Carey Price. Stretnutie San Jose - Anaheim (3:2 sn) rozhodli až samostatné nájazdy, pričom autorom toho víťazného bol Michal Handzuš. Slovenský útočník v prvej sérii volil pri svojom pokuse priamu strelu, puk putoval do siete od pravej žŕdky. "Chcel som ísť na nájazd a pomôcť tímu. Nájazdy sú mojou obľúbenou parketou, rád na ne chodím. Mám v talóne niekoľko druhov zakončení, vždy sa snažím pozrieť na brankára a podľa toho jedno vyberiem," povedal Handzuš, ktorý od prvého momentu vedel, čo vytiahne na Švajčiara Jonasa Hillera.

"Bol príliš zatiahnutý v bránke, takže som vedel, že musím strieľať nahor. Jonas si vie skvele postrážiť dolné časti bránky, jedinou mojou šancou bolo mieriť do vrchných partií. A vyšlo to," pochvaľoval si skúsený center, ktorý v NHL premenil 17. nájazd z 33 pokusov. Sharks si aj vďaka nemu naďalej držia stopercentnú bodovú bilanciu, keď rovnako ako Chicago vyhrali prvých šesť duelov skrátenej sezóny.

Rozstrel rozhodol aj súboj Bostonu s New Jersey (2:1 sn), dvojbodový zisk zabezpečil medveďom v šiestej sérii Brad Marchand. Druhým hrdinom stretnutia bol brankár Tuukka Rask, ktorý v riadnom hracom čase a predĺžení kryl 25 striel hostí a v nájazdoch zneškodnil 5 z 6 streleckých pokusov súpera. "Bol rozhodujúcim prvkom," pochválil fínskeho spoluhráča kapitán Bruins Zdeno Chára. "Najmä v prvej tretine nás podržal. Predviedol niekoľko výborných zákrokov a podal fantastický výkon. Za inkasovaný gól nemohol, keďže išlo o tečovanú strelu," dodal mohutný slovenský bek, ktorý bol s minutážou 28:11 najvyťaženejším korčuliarom v zápase.

Gáborík dostal dve trestné minúty

NY Rangers v zostave s kanonierom Mariánom Gáboríkom zdolali v Madison Square Garden odvekého rivala z Philadelphie tesne 2:1. Za dva body však zaplatili krutú daň v podobe zranenia kapitána Ryana Callahana, autor víťazného gólu jazdcov si pri bitke s Maxom Talbotom poranil rameno a duel nedohral. Najproduktívnejší hráč manhattanského tímu Gáborík počas vyše 20-minútového pobytu na ľade zaujal iba dvomi strelami a dvomi trestnými minútami za podrazenie.

V dueli dvoch tímov, ktoré pred 13 rokmi naraz vstúpili na profiligovú scénu, vydrela Minnesota víťazstvo nad Columbusom. Triumf 3:2 jej vystrelil necelých šesť minút pred koncom svojím jubilejným 100. gólom v zámorskej súťaži Pierre-Marc Bouchard.

Stále oslepujúcejšie žiaria blesky z Tampy Bay, ktoré vo floridskom derby skolili Panthers 5:2 a pripísali si štvrté víťazstvo v rade. Na šesť stretnutí predĺžil svoju bodovú šnúru bombardér Steven Stamkos, autor úvodného gólu domácich. Slovenský útočník v službách panterov Tomáš Kopecký počas sedemnásťapolminútového pobytu na ľade vyslal tri neúspešné strely, zapísal si mínusku a 12 trestných minút, do ktorých je započítaný aj 10 minútový "osobák" za nešportové správanie.

Výsledky:
BOSTON - NEW JERSEY 2:1 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
56. Horton, rozhodujúci samostatný nájazd Marchand - 29. Clarkson. Brankári: Rask - Hedberg, strely na bránku: 28:26. Diváci: 17.565.

BUFFALO - TORONTO 3:4 pp (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
15. Pominville, 23. SEKERA, 48. Grigorenko - 10. McClement, 24. Frattin, 27. Franson, 65. Frattin. Brankári: Miller - Reimer, strely na bránku: 32:24. Diváci: 18.801.

NY RANGERS - PHILADELPHIA 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
2. Del Zotto, 32. Callahan - 48. Timonen. Brankári: Lundqvist - Bryzgalov, strely na bránku: 28:27. Diváci: 17.200.

MONTREAL - WINNIPEG 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
9. Bourque, 15. Gallagher, 36. Cole, 46. Plekanec - 17. Wheeler, 24. Antropov, 32. Jokinen. Brankári: Price - Pavelec, strely na bránku: 26:21. Diváci: 21.273.

OTTAWA - WASHINGTON 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
39. O'Brien, 43. Michálek, 58. Gončar - 14. Brouwer, 18. Hendricks. Brankári: Anderson - Neuvirth, strely na bránku: 27:33. Diváci: 19.267.

PITTSBURGH - NY ISLANDERS 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)
59. Dupuis - 17. Cizikas, 27. Grabner, 36. Tavares, 38. Moulson. Brankári: Fleury (41. Vokoun) - Nabokov, strely na bránku: 38:24. Diváci: 18.657.

TAMPA BAY - FLORIDA 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
12. Stamkos, 13. Conacher, 24. Pyatt, 36. Tyrell, 55. Lecavalier - 12. Mueller, 55. Fleischmann. Brankári: Lindbäck - Theodore, strely na bránku: 33:28. Diváci: 19.204.

DETROIT - DALLAS 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
34. a 47. Filppula, 40. Zetterberg, 47. Brunner - 31. Eriksson. Brankári: Howard - Lehtonen (56. Bachman), strely na bránku: 27:26. Diváci: 20.066.

MINNESOTA - COLUMBUS 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
10. Koivu, 19. Gilbert, 55. Bouchard - 35. Letestu, 48. J. Johnson. Brankári: Bäckström - Mason, strely na bránku: 26:19. Diváci: 17.584.

SAN JOSE - ANAHEIM 3:2 pp a sn (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0, 1:0)
10. Pavelski, 58. Couture, rozhodujúci samostatný nájazd HANDZUŠ - 29. Beauchemin, 30. Beleskey. Brankári: Niemi - Hiller, strely na bránku: 18:30. Diváci: 17.562.