Quantcast
< sekcia Šport

NEZVYČAJNÝ ZÁVÄZOK: Huberdeau daruje svoj mozog na lekársky výskum

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

Prvým aktívnym hráčom NHL, ktorý sa zaviazal darovať svoj mozog, bol v roku 2017 Ben Lovejoy.

Calgary 16. augusta (TASR) - Kanadský hokejista Jonathan Huberdeau sa zaviazal poskytnúť po smrti svoj mozog na vedecké účely organizácii Project Enlist Canada. Táto organizácia sa zaoberá výskumom poranení mozgu. K rovnakému kroku sa odhodlali aj bývalý astronaut Marc Garneau, bývalá hokejistka Kalley Armstrongová a generálmajor v dôchodku Denis Thompson. Všetci sa pripojili k 170 kanadským príslušníkom ozbrojených síl a veteránom.

Program skúma traumatické poranenie mozgu (TBI), chronickú traumatickú encefalopatiu (CTE) a posttraumatickú stresovú poruchu (PTSD) u vojenských veteránov, s cieľom lepšie liečiť a diagnostikovať tieto zranenia. "Ako hráč NHL som si veľmi vedomý dopadu traumatických poranení mozgu, otrasov mozgu a prepojenia s ďalšími problémami duševného zdravia. Som hrdý na to, že môžem podporiť kanadských vojenských veteránov tým, že som sa zaviazal poskytnúť svoj mozog Projektu Enlist a podporovať výskum na zlepšenie kvality života všetkých vojakov, ktorí tak statočne a odvážne slúžili našej krajine," uviedol Huberdeau vo vyhlásení.

Armstrongová, bývalá kapitánka hokejového tímu Harvardskej univerzity, uviedla, že pre Kanaďanov je kľúčové, aby pochopili problémy, ktoré môžu vyplynúť z takýchto zranení. "Otrasy mozgu ukončili moju hokejovú kariéru, ale dokázala som sa zotaviť. Iní také šťastie nemajú," uviedla.

Prvým aktívnym hráčom NHL, ktorý sa zaviazal darovať svoj mozog, bol v roku 2017 Ben Lovejoy. Potom sa k nemu pripojili aj Daniel Carcillo, Jeff Parker, J.T. Brown, Craig Adams, či bývalá kanadská hokejová velikánka Hayley Wickenheiserová.