< sekcia Šport

NHL zvažuje v nasledujúcej sezóne prerozdelenie divízií

Slovenský obranca v drese Tampy Erik Černák (uprostred), hokejista Dallasu Stars Nick Caamano (vpravo) a brankár Tampy Andrej Vasilevskij v šiestom zápase finále play off NHL Dallas Stars - Tampa Bay Lightning v Edmontone 28. septembra 2020. Hokejisti Tampy Bay získali druhýkrát v histórii Stanleyho pohár. V noci na nedeľu zvíťazili v šiestom súboji finále play off NHL nad Dallasom 2:0 a v celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy. V drese Lightning oslavuje aj Erik Černák, 23-ročný obranca sa stal desiatym Slovákom, ktorý zdvihol nad hlavu slávny pohár. Dallas si bude musieť na zisk svojho druhého pohára počkať, v drese Stars sa predstavil aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý rovnako ako Černák nastúpil premiérovo vo finále play off. Foto: TASR/AP

Minulá sezóna vyvrcholila na neutrálnych štadiónoch v Toronte a Edmontone, no Bettman vylúčil, že by využil "bubliny" pre celú nasledujúcu sezónu.

New York 11. novembra (TASR) - Vedenie zámorskej hokejovej NHL zvažuje, že v nasledujúcej sezóne v dôsledku pandémie koronavírusu zredukuje program základnej časti a zavedie dočasné "bubliny". Ligový komisár Gary Bettman takisto naznačil, že súčasné cestovné obmedzenia pre Kanadu a povinné karantény pri ceste do niektorých štátov USA by mohli vyriešiť prerozdelením divízií. Zámorské médiá v uplynulých dňoch informovali, že sedem kanadských klubov by mohlo vytvoriť jednu samostatnú divíziu a ostatné tímy sídliace v mestách USA by vytvorili divízie na základe geografického kľúča.

"Cestovné obmedzenia, ktoré sú veľkou neznámou, nás možno donútia dočasne preskupiť divízie podľa geografického kľúča. Nebude totiž dávať zmysel, aby niektoré tímy cestovali z Floridy do Kalifornie," uviedol podľa agentúry AP Bettman, ktorý navrhuje aj zredukovať program sezóny. Tímy by hrali častejšie v rámci svojej divízie, menej konfrontácií by bolo s klubmi z iných konferencií či divízií.

Vedenie NHL stále pracuje s verziou, že nový ročník odštartuje 1. januára 2021. Na detailoch ligoví predstavitelia naďalej pracujú so zástupcami hráčskej asociácie NHLPA. Minulá sezóna vyvrcholila na neutrálnych štadiónoch v Toronte a Edmontone, no Bettman vylúčil, že by využil "bubliny" pre celú nasledujúcu sezónu. "O tom by som už hráčov nikdy nepožiadal. Sondujeme možnosti hrať na domovských štadiónoch. Buď bez divákov, alebo v tých mestách, kde to umožní epidemiologická situácia, aj s divákmi. Každá aréna sa bude posudzovať zvlášť," povedal komisár NHL podľa ESPN.com. "Zvažujeme však aj alternatívu s dočasnými bublinami. Prídete do nej, hráte 10-12 dní bez toho, že by ste museli niekam cestovať. Potom sa vrátite späť, týždeň ste doma, aby mohli stráviť čas s rodinou. Samozrejme, budeme mať testovací protokol a ďalšie potrebné hygienické opatrenia."

Liga môže zvoliť aj hybridný model s niektorými tímami hrajúcimi v bubline a s niektorými doma, pričom kluby budú podľa situácie do bubliny vchádzať a odchádzať, dodal Bettman. Akýkoľvek plán sa nakoniec zavedie, s určitosťou vznikne v spolupráci s hráčskou asociáciou. Nie je pritom vylúčené, že úvod ročníka bude vyzerať inak ako jeho záver – v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie.