NHL: Montreal prehral s NY Rangers, Tatar 1+1, Halák víťazne

Hokejisti Montrealu prehrali v zápase zámorskej NHL na domácom ľade s New York Rangers 2:5 napriek gólu a asistencii slovenského útočníka Tomáša Tatara. Foto: TASR/AP

Toronto zvíťazilo na Floride 5:3 aj vďaka jednej asistencii slovenského obrancu Martina Marinčina.

New York 28. februára (TASR) - Hokejisti Montrealu prehrali v zápase zámorskej NHL na domácom ľade s New Yorkom Rangers 2:5 napriek gólu a asistencii slovenského útočníka Tomáša Tatara. Ten má už v sezóne na konte 22 gólov a 36 asistencií a ziskom 58 kanadských bodov si vyrovnal maximum v kariére.

Canadiens mali zápas dobre rozbehnutý. Skóre otvoril v 4. minúte Max Domi a v závere druhej tretiny zvýšil na 2:0 po krásnom blafáku Tatar. "Jazdci" však ešte pred druhou sirénou znížili a štyrmi gólmi v poslednej dvadsaťminútovke strhli vedenie na svoju stranu. Zaznamenali piate víťazstvo za sebou, deviate z posledných desiatich zápasov a priblížili sa k postupu do play off. "Neviem čo mám na to povedať. Nemôžeme stratiť zápas takýmto spôsobom. Mali sme skvelých 40 minút, tešili sme sa z našej hry a potom sme to takto zahodili. Nemyslím si, že boli lepší, ale my sme sa ako keby báli ich doraziť. Musíme sa pozrieť do zrkadla, niečo sa musí zmeniť," povedal pre nhl.com Tatar, ktorý sa stal druhou hviezdou zápasu. Canadiens sa vzďaľuje vidina postupu do play off, prehrali siedmy zápas z posledných deviatich a na postup strácajú deväť bodov. Dvoma gólmi a asistenciou prispel k úspechu Rangers Ryan Strome, v šiestom zápase za sebou skóroval Mika Zibanejad, čo naposledy v drese "jazdcov" dosiahol Jaromír Jágr na prelome februára a marca 2006. Tatar strávil na ľade takmer 21 minút, zaznamenal štyri strelecké pokusy a plusový bod. Dvadsaťdeväťročný krídelník vyrovnal svoje bodové maximum z minulej sezóny, keď 58 bodov nazbieral v 80 zápasoch. Teraz sa mu to podarilo v 66 dueloch.

Boston zvíťazil doma nad Dallasom 4:3 aj vďaka 31 úspešným zákrokom slovenského brankára Jaroslava Haláka. Kapitán Bruins Zdeno Chára nebodoval, rovnako ako v drese Dallasu obranca Andrej Sekera. Halák zaznamenal svoje šieste víťazstvo za sebou, 17. v sezóne a stal sa treťou hviezdou duelu. Svoj prvý gól v drese Bruins strelil po výmene z Anaheimu Nick Ritchie, o rozdielový zásah sa postaral David Pastrňák a svojím 46. gólom v sezóne si upevnil pozíciu najlepšieho strelca NHL. Lídri súťaže Bruins prerušili minisériu dvoch prehier a pripísali si 92. bod v sezóne. V polovici druhej tretiny za stavu 1:1 sa do šarvátky dostali sviatoční bitkári David Krejčí a Joe Pavelski. Krejčí sa v NHL pobil prvýkrát od roku 2011, krátko po tom zlomil nerozhodný stav Brad Marchand. "Bol to veľký moment. Rukavice zhodil hráč, ktorý to nerobí často a ukázal charakter tímu," chválil Krejčího kapitán Chára, ktorý bol s časom 23:37 druhým najvyťaženejším hráčom Bruins. "Big Z" zaznamenal plusový bod, dva hity a zblokoval tri strely. Sekera strávil na ľade necelých 14 minút, pripísal si "mínusku" a na Haláka vyslal dve strely. Svoj 300. gól v NHL strelil kapitán Stars Jamie Benn.

Toronto zvíťazilo na Floride 5:3, keď si asistenciu pri víťaznom góle pripísal slovenský obranca Martina Marinčina. Ten odohral svoj najlepší zápas v sezóne, keď strávil na ľade vyše 20 minút. Dvadsaťosemročný zadák zaznamenal druhú asistenciu vo svojom 22. zápase sezóny. Maple Leafs prehrávali 1:3, ale ešte v prvej tretine vyrovnali a v ďalšom priebehu skóre otočili. Víťazný gól strelil v 49. minúte William Nylander, keď od modrej čiary nahodil puk na bránku Marinčin a švédsky útočník z otočky prekonal Sergeja Bobrovského. Svoj 44. gól v sezóne strelil Auston Matthews, dôležité víťazstvo s divíznym rivalom vychytal Frederik Andersen, autor 24 zásahov.

Nedarí sa Tampe Bay, ktorá podľahla Chicagu 2:5 a prehrala štvrtýkrát za sebou. Slovenský obranca Erik Černák odohral za Lightning takmer 17 minút, zaznamenal jednu "mínusku" a päť hitov. "Blesky" viedli 2:0 po góloch Braydena Pointa a Nikitu Kučerova, ale hostia strelili päť gólov a v riadnom čase vyhrali v Amalie Arene prvýkrát od 17. februára 2009. Hrdinom Blackhawks bol český nováčik Dominik Kubalík, ktorý zaznamenal svoj premiérový hetrik v profilige. Tampe Bay chýbalo tri útočníkov Steven Stamkos, Pat Maroon a Blake Coleman.

Ottawa s Christiánom Jarošom zdolala Vancouver 5:2. Slovenský obranca strávil na ľade 9 minút a 26 sekúnd a zaznamenal jednu strelu. Mužom zápas bol autor hetriku Bobby Ryan, pre ktorého to bol emotívny návrat do Canadian Tire Centre. Hviezdny útočník odohral svoj druhý zápas, prvý na domácom ľade po tom, ako pre problémy s alkoholom absolvoval asistenčný program NHL a Hráčskej asociácie NHLPA. "Nevedel som čo mám od dneška čakať. Dúfal som, že spravím ďalší krok k tomu, aby som sa individuálne zlepšil. Klub aj publikum ma prijali fantasticky, všetkým za to ďakujem," povedal Ryan po emotívnom zápase.

NHL - sumáre:

FLORIDA PANTHERS - TORONTO MAPLE LEAFS 3:5 (3:3, 0:0, 0:2)
Góly: 3. Pysyk (Ekblad, Yandle), 8. Hoffman (Vatrano, Haula), 13. Acciari (Yandle) - 4. Hyman (Matthews, Holl), 18. Kapanen (Spezza, Kerfoot), 19. Matthews (Hyman, Marner), 49. Nylander (Clifford, MARINČIN), 60. Holl (Tavares). Brankári: Bobrovskij - Andersen, strely na bránku: 27:29, 16.322 divákov.

MONTREAL CANADIENS - NEW YORK RANGERS 2:5 (1:0, 1:1, 0:4)
Góly: 4. Domi (Petry, TATAR), 38. TATAR (Gallagher, Danault) - 39. Di Giuseppe (Fox, Lindgren), 52. Zibanejad (Panarin, Gauthier), 53. Fox (Lindgren, Strome), 56. Strome (DeAngelo, Panarin), 59. Strome (Staal, Georgijev). Brankári: Price - Georgijev, strely na bránku: 34:35, 20.946 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - CHICAGO BLACKHAWKS 2:5 (0:0, 1:0, 1:5)
Góly: 36. Point (Hedman, Kučerov), 41. Kučerov (Point) - 45. Saad (Strome), 46. Kubalík, 50. Koekkoek, 52. Kubalík (Keith, DeBrincat), 58. Kubalík (Saad). Brankári: McElhinney - Crawford, strely na bránku: 38:27, 19.092 divákov.

BOSTON BRUINS - DALLAS STARS 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Góly: 20. Coyle (Krug, Marchand), 35. Marchand (McAvoy, Pastrňák), 37. Ritchie, 44. Pastrňák (Ritchie, Lauzon) - 18. Benn (Klingberg, Pavelski), 42. Gurianov (Lindell, Dickinson), 58. Heiskanen (Benn, Seguin). Brankári: HALÁK - Bishop, strely na bránku: 28:34, 17.850 divákov.

DETROIT RED WINGS - MINNESOTA WILD 1:7 (0:3, 1:3, 0:1)
Góly: 28. Mantha - 8. Hartman (Koivu, Donato), 9. Donato (Hartman, Pateryn), 11. Dumba (Fiala, Brodin), 31. Dumba (Galchenyuk, Zuccarello), 33. Greenway (Eriksson Ek, Parise), 39. Fiala (Koivu), 50. Staal (Fiala, Dumba). Brankári: Howard (33. Bernier) - Stalock, strely na bránku: 26:26, 17.663 divákov.

OTTAWA SENATORS - VANCOUVER CANUCKS 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)
Góly: 8. Brown (Tierney), 8. Ryan (Zajcev), 41. Balcers (Tierney, Brown), 58. Ryan (Tierney, Paul), 59. Ryan (Tkachuk, Chabot) - 40. Miller (Hughes, Pettersson), 49. Toffoli (Miller, Edler). Brankári: Högberg - Demko, strely na bránku: 25:34, 12.166 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CALGARY FLAMES 4:3 pp (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)
Góly: 20. Sissons (Blackwell, Tinordi), 55. Josi (Ellis, Blackwell), 60. Granlund (Forsberg, Ellis), 62. Granlund (Ellis, Duchene) - 21. Andersson (Backlund, Tkachuk), 24. Backlund, 60. Mangiapane (Backlund, Andersson). Brankári: Saros - Rittich, strely na bránku: 38:39, 17.350 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NEW YORK ISLANDERS 3:2 pp (1:2, 0:0, 1:0 - 1:0)
Góly: 20. Schenn (O'Reilly, Schwartz), 59. Dunn, 64. Parayko - 9. Pageau (Barzal, Toews), 17. Eberle (Lee, Barzal). Brankári: Binnington - Greiss, strely na bránku: 32:17, 18.096 divákov.

WINNIPEG JETS - WASHINGTON CAPITALS 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 7. Kulikov (Wheeler, Pionk), 48. Connor (Scheifele, Bitetto), 59. Scheifele (Connor, Roslovic). Brankári: Hellebuyck - Samsonov, strely na bránku: 32:34, 15.525 divákov.

SAN JOSE SHARKS - NEW JERSEY DEVILS 3:2 pp (0:2, 2:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 23. Ferraro (Kane, Gregor), 36. Sörensen (Kellman), 61. Couture (Kane, Burns) - 12. Zajac, 16. Gusev. Brankári: Jones - Schneider, strely na bránku: 30:23, 16.913 divákov.

Jaroslav Halák (Boston) 59:52 31/34 91,2%

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť