NHL: Crosby odohral 1000. zápas, päťbodový večer McDavida

Na snímke uprostred Sidney Crosby z Pittsburghu Penguins pózujú s Evgenim Malkinom, zľava, a Krisom Letangom počas slávnostného ceremoniálu, ktorým si uctili Crosbyho 1000. zápas v hokejovej NHL pred zápasom proti New York Islanders, v sobotu 20. februára 2021 v Pittsburgh. Foto: TASR/AP
Hokejisti Colorada Avalanche (v bielom) a Vegas Golden Knight počas zápasu zámorskej hokejovej NHL pod holým nebom v rezorte pri jazere Tahoe 20. februára 2021 v Stateline. Foto: TASR/AP

Washington s dvojicou Slovákov Zdeno Chára - Richard Pánik prehral na domácom ľade s New Yorkom Rangers 1:4.

New York 20. februára (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa vrátil do zostavy Montrealu Canadiens a pripísal si bod za asistenciu v zápase zámorskej NHL proti Torontu, v ktorom jeho tím prehral na domácom ľade 3:5. V drese hostí zažiaril autor štyroch bodov za dva góly a rovnaký počet asistencií Auston Matthews. Toronto je so ziskom 30 bodov suverénny líder Severnej divízie, aktuálne ťahá trojzápasovú šnúru výhier.

Tatar sa v minulom zápase nedostal do zostavy a víťazstvo nad Torontom (2:1) sledoval len ako zdravý náhradník z tribúny. Teraz ho Claude Julien vrátil do tretej formácie k Fínom Jesperimu Kotkaniemimu a Joelovi Armiovi. Slovenský útočník sa odvďačil piatou asistenciou v sezóne, keď skvelým behkendovým pasom poslal do sóla Kotkaniemiho a ten znížil na 1:2. Na ľade strávil Tatar 11 minút a 19 sekúnd, okrem asistencie zaznamenal aj plusový bod a jednu strelu.

Matthews natiahol vo svojom 300. zápase v profilige svoju osobnú bodovú sériu na 16 duelov, v treťom stretnutí za sebou strelil dva góly a s 18 zásahmi je najlepším strelcom NHL. "Našim receptom na úspech je tvrdá práca a čo najčastejšie mať puk na hokejkách. Funguje to a keď vyhrávame, tak som šťastný. Verím, že to bude pokračovať," povedal Matthews pre nhl.com. Maple Leafs viedli 2:0, ale Canadiens v druhej tretine v priebehu 33 sekúnd vyrovnali. Na 1:2 znížil Kotkaniemi a o vyrovnanie sa postaral Paul Byron. Toronto si však ešte v druhej časti po góloch Mitchela Marnera a Matthewsa vrátilo dvojgólový náskok. Tatar bol na ľade aj pri treťom góle Canadiens v druhej tretine, ale ten pre kontakt s brankárom rozhodcovia neuznali. V tretej časti si už Toronto víťazstvo ustrážilo.
Hráč Floridy Panthers Patric Hornqvist (70) strieľa gól cez brankára Detroitu Red Wings Thomasa Greissa (29) a Robbyho Fabbriho (14) v zápase zámorskej hokejovej NHL v Detroite 19. februára 2021.

Tampa Bay s Erikom Černákom prehrala v Raleigh s domácou Carolinou 0:4. Prvý shutout vo svojom desiatom zápase v NHL zaznamenal Alex Nedeljkovic, keď chytil 24 striel obhajcov Stanley Cupu. "Blesky" prehrali tri z posledných štyroch zápasov. "Boli sme nedisciplinovaní, to je najväčšia príčina neúspechu," povedal tréner Lightning Jon Cooper. Gólom a asistenciou prispeli k víťazstvu Hurricanes Sebastian Aho a Andrej Svečnikov, proti svojmu bývalému tímu skóroval aj Cedric Paquette, ktorý v lete v drese "bleskov" dvihol nad hlavu pohár. Černák bol na ľade 18 minút a 36 sekúnd, zapísal si dve mínusky a hneď v úvode zápasu si odsedel dve trestné minúty za podrazenie.

Washington s dvojicou Slovákov Zdeno Chára - Richard Pánik prehral na domácom ľade s New Yorkom Rangers 1:4. Obaja Slováci zaknihovali po jednom mínusovom bode. Pánik odohral 10 minút a 42 sekúnd, na trestnej lavici strávil štyri minúty za dva menšie tresty. Chára počas necelých 17 minút na ľade, z toho takmer päť v oslabení, zaznamenal jeden strelecký pokus. Výsledok spečatil do prázdej bránky útočník Rangers Mika Zibanejad a ukončil 13 zápasové čakanie na gól. Druhýkrát v kariére skóroval prvý muž draftu 2020 Alexis Lafreniere. O jediný zásah Capitals sa postaral obranca Dmitrij Orlov.

Takmer o osem hodín museli posunúť začiatok druhej tretiny pod holým nebom medzi Coloradom Avalanche a Vegas Golden Knights v rezorte pri jazere Tahoe. Rozhodcovia po prvej dvadsaťminútovke, ktorú Colorado vyhralo 1:0, zápas prerušili. Dôvodom boli vysoké teploty, v dôsledku ktorých bol ľad neregulárny a mohol spôsobiť zranenie aktérom. Do akcie sa hráči vrátili až pred ôsmou hodinou ráno stredoeurópskeho času a Colorado napokon vyhralo 3:2. Pri všetkých góloch "lavín" bol kapitán Nathan MacKinnom, ktorý ku gólu pridal dve asistencie. Góly obrancov Samuela Girarda z prvej tretiny a Aleca Martineza z druhej delilo deväť hodín. "Usporiadali sme 30 zápasov pod holým nebom a nikdy sme nemali problém ako dnes. Bol tam dážď, či sneh a vždy sme to zvládli. Slnko je však našim nepriateľom, pretože sa topí ľad," povedal pre NBC komisár NHL Gary Bettman.
Hokejista Auston Matthews (34) z Toronta Malpe Leafs sa teší so spoluhráčmi Johnom Taversom (91), Mitchellom Marnerom a Morganom Riellym počas zápasu zámorskej NHL proti Montrealu Canadiens 20. januára 2021 v Montreale.

Pittsburgh zdolal na domácom ľade New York Islanders 3:2, kapitán "tučniakov" Sidney Crosby odohral 1000. zápas v NHL a zaznamenal dve asistencie. Klub svojmu kapitánovi pripravil pred zápasom špeciálnu ceremóniu. Pustil mu najdôležitejšie momenty počas jeho 16-ročnej kariéry a vo videu sa mu prihovorili rodičia a súrodenci. Veľký moment si priamo na ľade s ním užila jeho priateľka Kathy. "Znamená to pre mňa veľa. Bol to špeciálny deň a som rád, že sme vyhrali. Ďakujem klubu a spoluhráčom za skvelý deň, na ktorý nikdy nezabudnem," povedal trojnásobný víťaz Stanley Cupu, ktorý odohral 1000 zápasov ako vôbec prvý hráč v klubovej histórii. Na druhom mieste je jeho súčasný spoluhráč Jevgenij Malkin (923), tretí je s 915 zápasmi legendárny Mario Lemieux. Crosby počas 1000 duelov strelil 468 gólov a nazbieral 1276 bodov. Stal sa 350. hráčom v histórii a 25 aktívnym s métou tisíc zápasov v profilige.

Tomáš Tatar (Montreal) 11:19 0 1 1 +1 1 0
Erik Černák (Tampa Bay) 18:36 0 0 0 -2 0 2
Zdeno Chára (Washington) 16:41 0 0 0 -1 1 0
Richard Pánik (Washington) 10:42 0 0 0 -1 0 4

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

V Edmontone zažiaril Connor McDavid, ktorý zaznamenal päť kanadských bodov (3+2) a jeho tím zdolal Calgary vysoko 7:1. Kapitán Oilers sa blysol deviatym hetrikom v kariére a druhýkrát v tejto sezóne si pripísal päť bodov. V zápase proti Ottawe mal 31. januára bilanciu 1+4. V "bitke o Albertu" vyhral Edmonton aj druhý domáci duel, v piatok uspel v pomere 2:1. "Sú to dve veľké víťazstvá a cenné body. Ešte je však pred nami veľa zápasov," povedal pre tsn.ca McDavid, ktorý minimálne päť bodov v jednom zápase zaznamenal už sedemkrát v kariére. Výborným výkonom sa prezentoval aj brankár Mikko Koskinen, ktorý chytil 43 striel Flames.

Hokejisti New Jersey prehrali s Buffalom 2:3. Do zostavy Devils sa vrátil švajčiarsky útočník Nico Hischier a s kapitánskym "céčkom" odohral svoj prvý duel v ročníku po zranení nohy.
Hokejista Nico Hirschier (13) z New Jersey Devils a hráč Jake McCable (19) z Buffala Sabres počas zápasu zámorskej NHL 20. februára 2021 v Newarku.

Sumáre NHL:

NEW JERSEY DEVILS - BUFFALO SABRES 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
Góly: 41. Palmieri (Hughes, Butcher), 57. Subban (Zacha, Bratt) - 6. Miller (Hall, Staal), 29. Reinhart (Irwin, Montour), 38. Reinhart (Eichel, Dahlin). Brankári: Blackwood - Ullmark, strely na bránku: 27:29.

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK RANGERS 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 40. Orlov (Jensen) - 15. Kreider (Panarin, Strome), 38. Lafreniere (Panarin, Bitetto), 39. Strome (Lindgren, Bučnevič), 58. Zibanejad (Bučnevič). Brankári: Vaněček - Šesťorkin, strely na bránku: 27:24.

DETROIT RED WINGS - FLORIDA PANTHERS 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Góly: 31. Nemeth (Djoos, Glendening), 38. Brome (Larkin) - 15. Wennberg (Duclair, Vatrano). Brankári: Bernier - Bobrovskij, strely na bránku: 27:39.

ARIZONA COYOTES - LOS ANGELES KINGS 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Góly: 32. Brassard (Ekman-Larsson, Kessel), 50. Kessel (Oesterle, Ekman-Larsson) - 25. Iafallo (Kempe, Kopitar), 41. Moore (Anderson, Doughty), 53. Vilardi (Carter, Doughty), 60. Iafallo (Kopitar). Brankári: Kuemper - Petersen, strely na bránku: 24:23.

CAROLINA HURRICANES - TAMPA BAY LIGHTNING 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Góly: 23. Trocheck (Niederreiter, Nečas), 36. Aho (Svečnikov), 44. Paquette (Bean, Martinook), 58. Svečnikov (Aho, McGinn). Brankári: Nedeljkovic - Vasilevskij, strely na bránku: 28:24.

COLUMBUS BLUE JACKETS - NASHVILLE PREDATORS 2:4 (0:2, 2:0, 0:2)
Góly: 24. Jenner (Harrington, Foligno), 26. Carlsson (Bjorkstrand, Grigorenko) - 13. Järnkrok (Ellis), 17. Sissons (Kunin, Trenin), 41. Järnkrok, 41. Forsberg. Brankári: Merzlikins (43. Korpisalo) - Rinne, strely na bránku: 23:45.

MONTREAL CANADIENS - TORONTO MAPLE LEAFS 3:5 (0:0, 2:4, 1:1)
Góly: 24. Kotkaniemi (TATAR, Edmundson), 24. Byron, 59. Toffoli (Romanov, Gallagher) - 22. Matthews (Marner, Rielly), 22. Boyd (Thornton, Matthews), 28. Marner (Matthews, Bogosian), 36. Matthews (Rielly, Marner), 54. Kerfoot (Spezza, Tavares). Brankári: Price - Andersen, strely na bránku: 33:27.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK ISLANDERS 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Góly: 33. Letang (Malkin, Crosby), 48. Matheson (Blueger, Lafferty), 54. Letang (Crosby, Guentzel) - 36. Eberle (Beauvillier), 41. Nelson (Mayfield). Brankári: Jarry - Varlamov, strely na bránku: 18:35.

ST. LOUIS BLUES - SAN JOSE SHARKS 4:5 (0:2, 4:2, 0:1)
Góly: 25. Schenn (Kyrou, Hoffman), 29. Sanford (Krug, Schenn), 36. O'Reilly (Hoffman, Kyrou), 39. Kyrou (Perron, O'Reilly) - 8. Kane (Labanc), 11. Couture (Labanc), 24. Balcers (Hertl), 29. Marleau (Kane), 52. Couture. Brankári: Binnington - Dubnyk, strely na bránku: 32:27.

ANAHEIM DUCKS - MINNESOTA WILD 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Góly: 37. Backes (Mahura, Shattenkirk) - 16. Zuccarello (Kaprizov, Spurgeon), 17. Fiala, 23. Fiala (Greenway, Dumba), 46. Rask (Kaprizov, Zuccarello), 55. Eriksson Ek (Hartman, Fiala). Brankári: Gibson - Kahkonen, strely na bránku: 27:29.

EDMONTON OILERS - CALGARY FLAMES 7:1 (3:1, 3:0, 1:0)
Góly: 4. Chiasson (McDavid, Draisaitl), 6. Nugent-Hopkins (McDavid, Nurse), 18. McDavid (Barrie, Nugent-Hopkins), 22. McDavid, 29. McDavid (Russell, Khaira), 33. Nugent-Hopkins (Nurse, Neal), 41. Archibald (Kahun, Draisaitl) - 8. Mangiapane (Tkachuk, Lindholm). Brankári: Koskinen - Markström (49. Rittich), strely na bránku: 24:44.

COLORADO AVALANCHE - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1) - hralo sa pod holým nebom pri jazere Tahoe
Góly: 3. Girard (MacKinnon, Rantanen), 32. MacKinnon (Toews), 54. Toews (MacKinnon, Rantanen) - 28. Martinez (Marchessault, Pietrangelo), 55. Tuch (Whitecloud). Brankári: Grubauer - Fleury, strely na bránku: 39:29.