< sekcia Šport

NHL: Športový svet sa postavil rasizmu, spravodlivosť žiada aj Chára

Kapitán Bostonu Zdeno Chára. Foto: FOTO TASR/AP

Floyd zomrel v pondelok 25. mája po tom, ako mu policajt pri zatýkaní kľačal na krku viac ako osem minút.

Boston 1. júna (TASR) - Slovenský hokejista Zdeno Chára sa pridal k manifestu hráčov NHL volajúcich po rasovej rovnosti. Kapitán Bostonu Bruins zverejnil na svojom instagrame vyhlásenie, v ktorom sa žiada vyšetrenie minulotýždňovej smrti Georgea Floyda. Iniciatívu proti rasizmu odštartoval útočník San Jose Evander Kane, okrem Cháru sa zapojili aj Blake Wheeler z Winnipegu či Kaneov spoluhráč Logan Couture.

Floyd zomrel v pondelok 25. mája po tom, ako mu policajt pri zatýkaní kľačal na krku viac ako osem minút. Jeho smrť vyvolala v USA vlnu protestov, ktoré na viacerých miestach prerástli do násilia. "Musíme sa začať zaoberať problémom, ktorý už viac nemožno ignorovať. Nikto by nemal čeliť strachu a neustálej nespravodlivosti, ktorú každý deň zažívajú menšiny v USA a na celom svete. Spoločne stojíme pri sebe a žiadame spravodlivosť pre Georgea Floyda a mnohých ďalších. Žiadame všetkých, ktorí s nami súhlasia, aby sa pripojili, nielen slovami, ale aj mierumilovnými činmi," uvádza sa v deklarácii.

Na napätú situáciu v USA už reagovali aj ďalšie športové hviezdy. Legendárny basketbalista NBA Michael Jordan neskrýval zlosť nad zbytočnou smrťou a vyzval na zmeny v spoločnosti: "Som veľmi smutný a zároveň nahnevaný. Cítim frustráciu ľudí a stojím za tými, ktorí sa vzopreli násiliu a rasizmu. Nepoznám všetky odpovede, ale náš spoločný hlas musí tlačiť na našich politických vodcov a donútiť ich zmeniť zákony. Alebo musíme využiť naše volebné právo a postarať sa o systémovú zmenu. Každý sa musí podieľať na zmene."

K násilnostiam v USA nezostali "slepí" ani európski športovci. Počas víkendových zápasov nemeckej futbalovej bundesligy podporili boj proti rasizmu Jadon Sancho z Dortmundu i Marcus Thuram z Borussie Mönchengladbachu. Bokom nezostal ani Brit Lewis Hamilton, ktorý je prvý pretekár tmavej pleti vo formuly 1. Tridsaťpäťročný šesťnásobný majster sveta sa obrátil aj na svojich kolegov: "Mnohé hviezdy stále mlčia, hoci sú v centre nespravodlivosti. Z motošportu, ktorý je riadený bielymi, sa nikto neozval. Nikdy sa nedočkáme mieru, ak sa nezmenia politici. To neplatí iba o Amerike, ale aj o Veľkej Británii, Španielsku či Taliansku. S rasizmom a nenávisťou sme sa nenarodili, ale naučili sme sa ich od iných."