Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila

NHL: Tampa zdolala Buffalo, Černák si pripísal dva plusové body

Obranca Tampa Bay Lightning Erik Černák (81) pomáha brankárovi Andrejovi Vasilevskemu (88). Foto: TASR/AP

Dallas s ďalším slovenským zadákom Andrejom Sekerom zvíťazil nad Vegasom 4:2. Ruský útočník Alexander Radulov zaznamenal v drese Stars dva góly a asistenciu.

New York 26. novembra (TASR) - Hokejisti Tampy Bay Lightning v zostave s Erikom Černákom zvíťazili v noci na utorok v zámorskej NHL nad Buffalom Sabres 5:2. Slovenský obranca strávil na ľade vyše 18 minút a na konto si pripísal dva plusové body. "Blesky" zdolali Buffalo tretíkrát za sebou, začiatkom novembra naplno bodovali aj v dvoch dueloch v štokholmskej hale Globen.

Tampa otvorila skóre už v 13. sekunde, keď ôsmy gól v sezóne strelil Nikita Kučerov, ale hostia skóre otočili. Do vedenie 2:1 dostal svoj tím premiérovým zásahom v drese Sabres Jimmy Vesey, ktorý predtým naposledy skóroval v službách NY Rangers 29. marca. Tampa však ešte v prostrednej časti otočila na 3:2 a definitívne súpera dorazila v tretej tretine, keď pri vylúčení Kevina Shattenkirka strelila v jednom oslabení dva góly. Bilanciou 1+2 sa blysol český útočník Ondrej Palát a zaznamenal tak 200. asistenciu a 300. bod v NHL. Tampa vyhrala tretí zápas za sebou a šiesty z uplynulých ôsmich. "Získali sme sebavedomie, vidno to na posledných výkonoch," povedal pre tsn.ca Cedric Paquette, ktorý strelil jeden z dvoch gólov Tampy v početnej nevýhode. Škvrnou na výkone Černáka bol zásah lakťom do tváre obrancu Rasmusa Dahlina, ktorým spôsobil 19-ročného švédskemu hokejistovi otras mozgu. Situácia sa stala v závere druhej tretine pri početnej výhode Buffala, Dahlin sa už do zápasu nevrátil. Černák nedostal v zápase trest, ale tréner Sabres Ralph Krueger po stretnutí volal po vyšetrení incidentu. Vedenie NHL neskôr večer oznámilo, že Černáka čaká v utorok vypočúvanie.

Dallas s ďalším slovenským zadákom Andrejom Sekerom zvíťazil nad Vegasom 4:2. Ruský útočník Alexander Radulov zaznamenal v drese Stars dva góly a asistenciu. Stars vyhrali siedmy zápas za sebou, čím vyrovnali klubový rekord. Podobná séria sa im podarilo štvrtýkrát v klubovej histórii, ale len druhý po presťahovaní do Texasu. Naposledy vyhrali "hviezdy" sedem zápas v rade na prelome januára a februára 2008, predtým sa im to podarilo ešte ako tímu Minnesota North Stars v marci 1980. "Každý jeden hráč pracuje na sto percent, v tom je príčina úspechu. Presadzujú sa všetky formácie, nie je to len o pár hráčoch. Je to veľké víťazstvo," povedal pre nhl.com Radulov, ktorý skóroval dvakrát v presilovke. Brankár Ben Bishop pomohol tímu 26 zákrokmi. Jeden z dvoch gólov Golden Knights strelil Paul Šťastný, ktorý nastúpil na 900. zápas v NHL a zaznamenal 699. bod. Sekera bol na ľade 18 minút a 10 sekúnd, zaznamenal jednu strelu a zblokoval štyri pokusy súpera.

New York Islanders ukončili 17-zápasovú sériu bez prehry v riadnom čase, čo bol klubový rekord. "Ostrovania" prehrali na ľade Anaheimu 0:3, keď ani raz neprekonali Jona Gibsona. Brankár Ducks chytil 26 striel, zaznamenal prvý shutout v sezóne a 19. v kariére. Islanders utrpeli prvú prehru v riadnom čase od 11. októbra. O góly "káčerov" sa podelili Ryan Getzlaf, Cam Fowler a Ondrej Kaše. Anaheim ukončil trojzápasovú sériu prehier.

O víťazstve New Yorku Rangers nad Minnesotou 3:2 rozhodol v predĺžení produktívny obranca Tony DeAngelo, ktorý strelil už svoj siedmy gól v sezóne. Švédsky brankár Henrik Lundqvist zaznamenal 455. víťazstvo v kariére, čím prekonal Curtisa Josepha a osamostatnil sa na piatom mieste histórie NHL. Špeciálneho privítania v Madison Square Garden sa dočkal útočník Wild Mats Zuccarello, ktorý si dres Rangers obliekal v rokoch 2010 - 2019. "Jazdci" ho 23. februára 2019 vymenili do Dallasu, kde dohral sezónu a v lete podpísal päťročný kontrakt na 30 miliónov dolárov s Minnesotou. Nórsky útočník sa do kanadského bodovania proti svojmu bývalému tímu nezapísal.

Columbus zdolal Ottawu tesne 1:0, keď jediný gól duelu strelil v 21. sekunde poslednej časti Oliver Bjorkstrand. Brankár Joonas Korpisalo nepustil za chrbát ani jednu z 25 striel Senators a pripísal si druhý shutout v NHL. Nashville prišiel v súboji so St. Louis o dvojgólový náskok, ale napokon zdolal obhajcu Stanley Cupu 3:2 po nájazdoch. V nich rozhodol Daniel Carr, ktorý sa pripojil k tímu krátko pred duelom po príchode z farmy.

V kalifornskom derby uspeli hráči San Jose, keď na ľade Los Angeles zvíťazili 4:3 po predĺžení a pripísali si deviaty triumf z uplynulých desiatich zápasov. V nadstavenom čase rozhodol veterán Patrick Marleau. Sharks viedli ešte v závere druhej časti 3:0, ale domáci hokejisti vyrovnali a vybojovali napokon aspoň bod.

sumáre NHL:

COLUMBUS BLUE JACKETS - OTTAWA SENATORS 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 41. Bjorkstrand (Werenski, Jenner). Brankári: Korpisalo - Anderson, strely na bránku: 19:25, 14.730 divákov.

NEW YORK RANGERS - MINNESOTA WILD 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 15. Skjei (DeAngelo, Panarin), 58. Kreider (Panarin, Fox), 61. DeAngelo (Panarin, Strome) - 38. Parise (Fiala, Spurgeon), 50. Donato (Hartman). Brankári: Lundqvist - Stalock, strely na bránku: 31:28, 18.006 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - VANCOUVER CANUCKS 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 26. Couturier (Voráček, Hägg), 52. Voráček (Braun, Couturier) - 11. Miller (Horvat). Brankári: Hart - Demko, strely na bránku: 34:17, 17.083 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - CALGARY FLAMES 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 12. Galchenyuk (Kahun, McCann), 28. McCann (Galchenyuk), 64. Guentzel (Kahun, Marino) - 8. Dubé (Andersson, Ryan), 36. Monahan (Tkachuk, Gaudreau). Brankári: Jarry - Rittich, strely na bránku: 38:34, 18.437 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - BUFFALO SABRES 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 1. Kučerov (Palát), 28. Sergačov (Palát, Shattenkirk), 30. Gourde (McDonagh, Maroon), 49. Paquette (Cirelli, McDonagh), 50. Palát (Joseph) - 4. Reinhart (Olofsson, Eichel), 22. Vesey. Brankári: Vasilevskij - Hutton, strely na bránku: 29:30, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - ST. LOUIS BLUES 3:2 pp a sn (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 8. Bonino (Grimaldi, Fabbro), 12. Johansen (Järnkrok, Forsberg), rozh. náj. Carr - 33. Perron (O'Reilly), 54. Schenn (Thomas, Parayko). Brankári: Saros - Allen, strely na bránku: 39:25, 17.168 divákov.

DALLAS STARS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 12. Radulov (Klingberg, Seguin), 14. Lindell (Cogliano, Seguin), 38. Dickinson (Radulov, Klingberg), 53. Radulov (Klingberg, Janmark) - 34. Theodore (Carrier, Reaves), 42. Šťastný (Stone, Pacioretty). Brankári: Bishop - Subban, strely na bránku: 28:28, 18.532 divákov.

ANAHEIM DUCKS - NEW YORK ISLANDERS 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 31. Getzlaf, 54. Fowler (Getzlaf, Terry), 55. Kaše (Gudbranson, Fowler). Brankári: Gibson - Greiss, strely na bránku: 23:26, 16.269 divákov.

LOS ANGELES KINGS - SAN JOSE SHARKS 3:4 pp (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)
Góly: 39. Kempe (Lizotte, Wagner), 49. Brown (Iafallo, Kopitar), 53. Kopitar (Iafallo, Kempe) - 6. E. Karlsson (Couture, Kane), 27. Meier (Labanc, E. Karlsson), 29. Meier (Dillon, Labanc), 63. Marleau. Brankári: Quick - Jones, strely na bránku: 36:25, 16.927 divákov.

Erik Černák (Tampa Bay) 18:29 0 0 0 +2 1 0

Andrej Sekera (Dallas) 18:10 0 0 0 0 1 0

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/