NHL: Tatar a Gáborík víťazne, 400. triumf Fleuryho, 600. gól Ovečkina

Na snímke ruský útočník a kapitán Capitals Alexander Ovečkin. Foto: TASR/AP

Ovečkin prispel k víťazstvu Washingtonu dvoma gólmi a so 42 presnými zásahmi sa osamostatnil na čele tabuľky kanonierov.

New York 13. marca (TASR) -Hokejisti Vegas Golden Knights zvíťazili v noci na utorok v zámorskej NHL na ľade Philadelphie Flyers 3:2 a upevnili si pozíciu na čele Pacifickej divízie. Slovenský útočník Tomáš Tatar v drese nováčika nebodoval, počas 13:05 minút vyslal na súperovu bránku dve strely. Brankár "zlatých rytierov" Marc-Andre Fleury predviedol 38 úspešných zákrokov a vychytal svoje jubilejné 400. víťazstvo v základnej časti NHL.

Tridsaťtriročný Kanaďan sa stal 13. brankárom v histórii s týmto míľnikom a iba tretím aktívnym, keď sa zaradil po bok Roberta Luonga z Floridy Panthers (467) a Henrika Lundqvista z New Yorku Rangers (430). "Je to pekné číslo. Asi budem na to viac hrdý, až keď skončím. Teraz stále chytám a teším sa na ďalší zápas," povedal Fleury zámorským médiám. Miľnik ocenil aj jeho tréner Gerard Gallant: "Je to fantastický úspech. On je ešte lepší človek ako brankár a to hovorí za všetko." Golden Knights vyhrali tretí zápas za sebou a na čele Pacifickej divízie majú pred San Jose komfortný dvanásťbodový náskok.

Z výhry sa v noci tešil aj Marián Gáborík, ktorého Ottawa triumfovala na ľade Floridy 5:3. Slovenský krídelník si počas 13:13 minút pripísal jeden strelecký pokus a až tri mínusky. Panthers prišli o osemzápasovú víťaznú sériu na domácom ľade. Duel rozhodol svojím druhým gólom v stretnutí Matt Duchene, ktorý presne tri minúty pred koncom tretej tretiny zlomil nerozhodný stav. Obranca Floridy Keith Yandle nastúpil na 700. zápas bez prerušenia, čo je najdlhšia aktívna séria v NHL.

Atraktívny súboj dvoch najlepších strelcov súťaže videli diváci vo Washingtone, kde miestni Capitals zdolali Winnipeg 3:2 po predĺžení. Domáci kapitán Alexander Ovečkin prispel k víťazstvu dvoma gólmi a so 42 presnými zásahmi sa osamostatnil na čele tabuľky kanonierov. Navyše dosiahol významný kariérny míľnik, jeho druhý gól v zápase bol jeho jubilejný 600. v profiligovej kariére. Tridsaťdvaročný krídelník ho dosiahol ako 20. hráč v histórii NHL. "Je to špeciálny moment. Som rád, že sa mi to podarilo. Teraz chcem stále viac a viac. Teším sa na ďalší gól s číslom 601," povedal pre nhl.com Ovečkin, ktorý tento míľnik dosiahol ako štvrtý najrýchlejší hráč v histórii vo svojom 990. zápase NHL. Skôr sa na métu 600 gólov dostali len Wayne Gretzky (718), Mario Lemieux (719) a Brett Hull (900). Ovečkin skóroval už v 5. minúte v početnej výhode o dvoch hráčov, míľnik dosiahol v 24. minúte, keď dorazil za chrbát Connora Helleybucka vlastnú strelu. Celkovo si pripísal až osem striel. V drese Jets namieril do čierneho fínsky mladík Patrik Laine, ktorý skóroval už 41-krát v sezóne. Strelecky sa pritom presadil v šiestom zápase v rade, osobnú bodovú šnúru natiahol na 12 stretnutí.

Do zostavy Jets sa opäť nedostal Marko Daňo, ktorý naposledy hral v NHL 9. februára. Pre nešpecifikované zranenie nedohral zápas Matt Hendricks, čo by mohla byť šanca pre 23-ročného slovenského útočníka zasiahnuť do boja už v noci na stredu na ľade Nashvillu.

Prvý hetrik v kariére Jimmyho Veseyho pomohol hráčom New Yorku Rangers k víťazstvu 6:3 nad Carolinou. "Každý hráč sníva, že strelí dôležitý gól, alebo hetrik. Je to skvelý pocit, ktorý si navždy zapamätám," povedal Vesey pre nhl.com. "Jazdci" ukončili štvorzápasovú sériu prehier, k čomu výborným výkonom a 41 zákrokmi pomohol brankár Alexandar Georgiev.

Columbus zdolal Montreal 5:2 a natiahol víťaznú sériu na päť zápasov. Gólom a tromi asistenciami sa blysol Alexander Wennberg, jeden gól a asistenciu pridal obranca Seth Jones, ktorý skóroval v treťom zápase za sebou. Blue Jackets aktuálne vlastnia prvú voľnú kartu na postup do play off v Západnej konferencii. "Králi" z Los Angeles neinkasovali v súboji s Vancouverom ani raz a vyhrali 3:0. Brankár Jonathan Quick chytil všetkých 35 súperových striel a pripísal si štvrtý shutout v sezóne. Detroit prehral na ľade San Jose Sharks 3:5 a pokračuje v čiernej sérii, keď prehral už siedmy zápas v rade.

Sumáre NHL:

NEW YORK RANGERS - CAROLINA HURRICANES 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)
10. Zuccarello (Pionk, Zibanejad), 22. Vesey (Bučnevič), 32. Namestnikov (Bučnevič, Zibanejad), 53. Vesey (Bučnevič), 58. Zuccarello (Spooner), 60. Vesey (Fast, Zibanejad) - 15. Teräväinen (Aho, Pesce), 28. Stempniak (Skinner, Ryan), 49. Rask. Brankári: Georgiev - Darling, 17.679 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
22. Giroux (Couturier, Konecny), 48. Simmonds (Voráček, Gostisbehere) - 7. Haula (Perron, Schmidt), 46. Karlsson (Hyka, Theodore), 58. Carpenter (Eakin, Bellemare). Brankári: Mrázek - Fluery, strely na bránku: 40:29, 19.723 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - WINNIPEG JETS 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
5. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 24. Ovečkin (Wilson, Kuznecov), 65. Kuznecov (Stephenson) - 6. Ehlers, 46. Laine (Šťastný, Byfuglien). Brankári: Grubauer - Hellebyuck, strely na bránku: 43:28, 18.506 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - MONTREAL CANADIENS 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
5. Foligno, 8. Wennberg (Jones, Atkinson), 15. Jones (Panarin, Wennberg), 23. Jenner (Wennberg, Cole), 58. Cole (Wennberg) - 1. Gallagher (Petry), 36. Drouin (Byron). Brankári: Bobrovskij - Lindgren, strely na bránku: 25:40, 15.864 divákov.

FLORIDA PANTHERS - OTTAWA SENATORS 3:5 (0:2, 2:0, 1:3)
33. Dadonov (Bjugstad, Barkov), 38. Matheson (Trocheck, Huberdeau), 45. Huberdeau (Trocheck, Weegar) - 1. Duchene (Hoffman, Karlsson), 16. Pääjärvi (Claesson, Pyatt), 41. Pääjärvi (Chabot), 57. Duchene (Hoffman), 59. Pageau (Karlsson, Burrows). Brankári: Luongo - Anderson, strely na bránku: 38:25, 11.585 divákov.

ANAHEIM DUCKS - ST. LOUIS BLUES 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
25. Perry (Getzlaf, Montour), 47. Grant (Kelly, Lindholm) - 18. Bortuzzo (Pietrangelo, Schenn), 23. Barbašev (Sošnikov, Pietrangelo), 37. Sobotka (Schmaltz, Barbašev), 52. Berglund (Brodziak). Brankári: Gibson - Allen, strely na bránku: 22:23, 16.312 divákov.

LOS ANGELES KINGS - VANCOUVER CANUCKS 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
22. Toffoli (Muzzin, Kempe), 35. Kopitar (Forbort, Doughty), 51. Pearson (Kempe, Toffoli). Brankári: Quick - Nilsson, strely na bránku: 33:35, 18.230 divákov.

SAN JOSE SHARKS - DETROIT RED WINGS 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
11. Donskoi (Kane, Pavelski), 13. Fehr (Dillon, DeMelo), 22. Labanc (Tierney, Meier), 46. Meier (Boedker, DeMelo), 59. Tierney (Pavelski, Braun) - 6. Daley (Bertuzzi, Zetterberg), 26. Nyquist (Bertuzzi, Daley), 46. Zetterberg (Nyquist, Bertuzzi). Brankári: Jones - Howard, strely na bránku: 34:26, 17.199 divákov.

Tomáš Tatar (Vegas) 13:05 0 0 0 0 2 0
Marián Gáborík (Ottawa) 13:13 0 0 0 -3 1 0