Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

NHL: Tatar treťou hviezdou, Chicago vyrovnalo zápis Montrealu

Tomáš Tatar Foto: TASR/AP

Marián Hossa síce skončil duel s mínusovým bodom, ale Blackhawks doma zdolali San Jose 4:1. Na strane žralokov mal zasa mínusový bod slovenský center Michal Handzuš.

Buffalo 16. februára (TASR) - Skrátená základná časť hokejovej NHL pokračovala v noci na sobotu ôsmimi zápasmi, v ktorých si zo slovenských legionárov vylepšil kanadské bodovanie len Tomáš Tatar z Detroitu.

Ten sa síce s bilanciou 1+1 podieľal na oboch góloch "červených krídiel", ale domáci napokon prehrali v Joe Louis Arene s Anaheimom 2:5. Dvadsaťdvaročný krídelník, ktorý strávil na ľade 11:53 min, tak má po šiestich odohratých dueloch v prebiehajúcej sezóne na konte štyri kanadské body (2+2).

Tatar, ktorého Detroit povolal z farmy na začiatku februára, bol pri absencii Pavla Dacjuka (zranenie v hornej časti tela) jedným z hlavných ofenzívnych ťahúňov Red Wings. V tretej minúte odštartoval akciu, ktorá vyvrcholila otváracím gólom súboja z hokejky jeho spoluhráča Joakima Anderssona. Následne v 7. minúte za stavu 1:1 si mladý slovenský útočník v presilovke počkal na odrazený puk, namiesto okamžitého zakončenia si ešte posunul puk do stredu, čím si vylepšil streleckú pozíciu a skóroval do odkrytej časti bránky. Red Wings však tesný náskok neudržali, keď hrubými chybami poslali hostí "na koňa" a tí sa tak po záverečnej siréne mohli tešiť z prvého víťazstva na ľade Detroitu po piatich rokoch. Veľkú zásluhu mal na ňom brankár "káčerov" Viktor Fasth, ktorý zastavil 26 striel domácich a vo svojej premiérovej sezóne v NHL vychytal siedme víťazstvo v rovnakom počte stretnutí. "Je zatiaľ naším najužitočnejším hráčom. Prišiel k nám a dal nám šancu vyhrať v každom zápase. Je to skutočný profesionál," vyslovil sa pre zámorské médiá na adresu švédskeho reprezentačného brankára jeho spoluhráč Bobby Ryan.

Vo výbornej forme pokračujú hokejisti Chicaga, ktorí doma zdolali San Jose 4:1. Blackhawks majú pozoruhodný vstup do sezóny, keď získali minimálne bod v štrnástich dueloch v rade, čím vyrovnali zápis Montrealu Canadiens zo sezóny 1943/1944. Lepšiu štatistiku v tomto ukazovateli dosiahol už len Edmonton Oilers v sezóne 1984/1985 (15 stretnutí) a rekord so 16 bodovanými zápasmi drží Anaheim Ducks z ročníka 2006/2007. Zápas okorenila už v prvej tretine bitka oboch hviezdnych kapitánov Jonathana Toewsa a Joea Thorntona. Slovák v službách "jastrabov" Marián Hossa dokončil duel s mínusovým bodom, na strane žralokov mal zasa mínusku center Michal Handzuš.

V hale First Niagara zvíťazilo domáce Buffalo nad Bostonom vďaka vydarenej tretej dvadsaťminútovke 4:2. Bruins utrpeli doteraz v tejto sezóne dve prehry v riadnom hracom čase a obe práve od "šablí". Kapitán hostí Zdeno Chára si počas 24:29-minútového pobytu na ľade pripísal do tabuľky pravdy mínusový bod, slovenský obranca Buffala Andrej Sekera strávil na hracej ploche necelých 18 minút, ale kanadské bodovanie si nevylepšil.

Hokejisti St. Louis bez zraneného slovenského brankára Jaroslava Haláka, ktorý si obnovil zranenie slabín, zvíťazili na ľade Calgary 5:2. V bránke hostí však nenastúpila dvojka Brian Elliott, ale 22-ročný kanadský gólman Jake Allen. Ten má zatiaľ bilanciu dva zápasy - dve víťazstvá. Allen predviedol v zápase aj bravúru, ktorá bude kandidovať na zákrok sezóny, keď hokejkou zázračne chytil strelu T.J. Brodieho, ktorá smerovala do prakticky prázdnej bránky "bluesmanov".

Výsledky - NHL:

Buffalo - Boston 4:2

Góly: 4. Stafford, 43. Myers, 50. Ehrhoff, 52. Hodgson - 18. Hamilton, 23. Peverley. Brankári: Miller - Chudobin, strely na bránku: 26:32. Diváci: 19.070.

New Jersey - Philadelphia 5:3

Góly: 1. Zajac, 21. Ponikarovskij, 36. Eliáš, 51. Clarkson, 59. Bernier - 10. Simmonds, 12. Knuble, 13. Read. Brankári: Brodeur - Bryzgalov, strely na bránku: 19:28. Diváci: 17.625.

Winnipeg - Pittsburgh 1:3

Góly: 59. Ladd - 4. a 60. Adams, 56. Neal. Brankári: Pavelec - Fleury, strely na bránku: 26:28. Diváci: 15.004.

Detroit - Anaheim 2:5 /T. Tatar za domácich 1+1/

Góly: 24. Andersson (TATAR), 27. TATAR - 24. Beleskey, 28. Perry, 42. Cogliano, 42. Ryan, 59. Cogliano. Brankári: Howard - Fasth, strely na bránku: 28:37. Diváci: 20.066.

Chicago - San Jose 4:1

Góly: 20. Bolland, 24. Krüger, 35. Shaw, 47. Hjalmarsson - 26. Kennedy. Brankári: Emery - Niemi, strely na bránku: 37:28. Diváci: 21.824.

Calgary - St. Louis 2:5

Góly: 36. Wideman, 43. Glencross - 18. a 45. Perron, 2. Schwartz, 5. Berglund, 14. Steen. Brankári: Irving (5. MacDonald) - Allen, strely na bránku: 32:25. Diváci: 19.289.

Vancouver - Dallas 3:4

Góly: 24. D. Sedin, 25. Higgins, 30. Burrows - 17. R. Smith, 38. Eakin, 53. Roussel, 57. Dillon. Brankári: Schneider - Lehtonen (14. Bachman), strely na bránku: 28:29. Diváci: 18.910.

Los Angeles - Columbus 2:1

Góly: 39. Clifford, 42. Richards - 58. Foligno. Brankári: Bernier - Bobrovskij, strely na bránku: 22:13. Diváci: 18.118.