Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián

NHL: Tatarov Montreal na úvod podľahol Flyers, neuspel ani Washington

Hokejistom Montrealu v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom nevyšiel vstup do série 1. kola play off NHL s Philadelphiou. Foto: TASR/AP

O triumfe Bruins rozhodol v 82. minúte Patrice Bergeron. Kapitán Bostonu Chára odohral vyše 25 minút

Edmonton/Toronto 13. augusta (TASR) - Hokejistom Montrealu v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom nevyšiel vstup do série 1. kola play off NHL s Philadelphiou. V úvodnom zápase prehrali v noci na štvrtok s najvyššie nasadenými Flyers 1:2. Neuspel ani Washington s Richardom Pánikom, ktorý v prvom dueli štvrťfinále Východnej konferencie podľahol New Yorku Islanders 2:4. Radosť z víťazstva mal zo Slovákov len obranca Zdeno Chára, ktorého Boston v Toronte zdolal Carolinu 4:3 po dvojnásobnom predĺžení a ujal sa vedenia v sérii. Obhajca trofeje St. Louis vstúpil do štvrťfinále Západnej konferencie prehrou 2:5 s Vancouverom.

O triumfe Bruins rozhodol v 82. minúte Patrice Bergeron, keď zakončil krásnu akciu prvej formácie. Brad Marchand uvoľnil Davida Pastrňáka, ktorý našiel Bergerona a ten švihom prekonal Petra Mrázeka v bránke Hurricanes. "Takýto gól sme videli veľakrát, bola to ich typická akcia. Obrovskou zbraňou nášho prvého útoku je, že každý dokáže tvoriť, ale aj zakončiť," povedal pre nhl.com tréner Bruce Cassidy. Prvý útok Bostonu nazbieral šesť bodov (2+4). Bergeron rozhodol v predĺžení duel play off štvrtýkrát, čím sa dostal na prvé miesto historických klubových zápisov pred Mela Hilla a Terryho O'Reillyho. "Myslím si, že sme hrali lepšie ako v zápasoch o nasadenie. Máme sebavedomie a ideme si za svojím cieľom," zdôraznil Bergeron. Kapitán Bruins Chára odohral vyše 25 minút s jedným mínusovým bodom, brankár Jaroslav Halák bol na striedačke. Víťazstvo "medveďov" vychytal Tuukka Rask, ktorý zaznamenal 25 úspešných zásahov. O ďalšie góly víťazov sa postarali Pastrňák, Charlie Coyle a David Krejčí. "Každá prehra v play off bolí, zvlášť, keď to je po predĺžení. Nesmieme sa tým však príliš dlho zaoberať. Treba sa poučiť z chýb, ktoré sme urobili a pripraviť sa na druhý zápas," uviedol kormidelník Caroliny Rod Brind'Amour, ktorý kritizoval výrok rozhodcov pri spornom góle Coylea na 2:1 a vyslúžil si za to pokutu 25.000 dolárov.

Montreal dokázal v zápase s Philadelphiou odpovedať na vedúci gól Jakuba Voráčka v 35. minúte, keď počas presilovky vyrovnal Shea Weber, no "letcom" už o 16 sekúnd vrátil vedenie nováčik Joel Farabee a to si udržali až do konca. Víťazný gól Flyers v play off strelil vo veku 20 a menej rokov naposledy Simon Gagne v roku 2000. "Snažím odovzdať pre tím vždy čo najviac a zastať si svoje miesto. Hrať vo formácii so svetovými hráčmi ako sú Couturier a Giroux je zábava. Verím, že pôjdeme ďalej na tejto pozitívnej vlne," povedal Farabee. Flyers podržal brankár Carter Hart, ktorý predviedol 27 úspešných zákrokov. Potvrdil skvelú formu z duelov o nasadenie, v ktorých inkasoval z 87 striel len trikrát. "Je to mladý brankár s obrovským potenciálom. Prvotriedny profík, robí všetko tak, ako má," chválil Harta, ktorý vo štvrtok oslávil 22. narodeniny, útočník Sean Couturier. Tatar odohral len 13 minút, v tohtoročnej vyraďovačke stále čaká na svoj prvý bod. Weber skóroval ako druhý obranca v histórii Canadiens v troch dueloch play off za sebou. O najkrajší moment zápasu sa postaral brankár Montrealu Carey Price, ktorý v druhej tretine za stavu 0:1 zázračne hokejkou chytil strelu Scotta Laughtona.

Washington viedol proti NY Islanders po dvoch góloch T.J. Oshieho ešte v závere druhej tretiny 2:0, no potom prišiel jeho kolaps. "Ostrovania" štyrmi gólmi dokonale otočili výsledok a ujali sa vedenia v sérii. Rozhodujúci gól strelil v siedmej minúte tretej tretiny v oslabení Josh Bailey, keď potrestal zlú rozohrávku brankára Bradena Holtbyho. "Vieme, že majú skvelý tím a výborné presilovky, čo aj potvrdili, ale dôležité bolo, že sme sa nevzdali a tvrdo pracovali ďalej. O tom je play off. Som rád, že sme našli cestu k víťazstvu," povedal Bailey. Slovenský útočník Pánik si počas 12 minút na ľade pripísal iba mínusku, vyslal jednu strelu a odsedel si dvojminútový trest. Jeho krajan Martin Fehérváry sa do zostavy Capitals tentoraz nezmestil. Zápas nedohral elitný center Capitals Nicklas Bäckström, ktorého hneď v úvode nešetrne zrazil Anders Lee. Švéd sa po prvej tretine už na ľade neobjavil, jeho štart v ďalšom pokračovaní série je otázny.

Obhajcovi titulu St. Louis sa nevydaril vstup do štvrťfinálovej série Západnej konferencie, keď v úvodnom zápase podľahol Vancouveru 2:5. Dvoma gólmi sa na výhre Canucks podieľal kapitán Bo Horvat. Canucks vyhrali štvrtý zápas za sebou, keď v predkole vyradili Minnesotu 3:1. Blues sa po reštarte NHL vôbec nedarí, nevyhrali ešte ani jeden duel.

V ďalšom stretnutí v Edmontone si druhé nasadené Colorado poradilo s Arizonou 3:0 a ujalo sa vedenia v sérii 1. kola play off. Všetky tri góly strelili hráči Avalanche v tretej tretine v priebehu 83 sekúnd. "Kojoti" boli v útoku bezzubí, brankárovi Philippovi Grubauerovi stačilo k shutoutu urobiť iba 14 zákrokov. Colorado vyslalo na Darcyho Kuempera 40 striel. "Som sklamaný. Včera sme mali veľmi zlý tréning. Viac to rozoberať nejdem, hráči vedia, ako sa cítim. V hre nás držal Darcy Kuemper," povedal tréner Coyotes Rick Tocchet. Tímy, ktoré v sérii na štyri víťazstvá uspeli v prvom zápase, vyhrali v 68,6 percentách prípadov aj celú sériu.

1. kolo play off NHL:

Toronto, štvrťfinále Východnej konferencie - 1. zápasy:

BOSTON BRUINS - CAROLINA HURRICANES 4:3 po dvojnásobnom predĺžení
(1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 18. Pastrňák (Marchand, Bergeron), 25. Coyle, 41. Krejčí (Kaše, McAvoy), 82. Bergeron (Pastrňák, Marchand) - 14. Edmundson (Teräväinen, Aho), 25. McGinn, 50. Fleury (Trocheck). Brankári: Rask - Mrázek, strely na bránku: 40:28. /stav série: 1:0/

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK ISLANDERS 2:4 (0:0, 2:1, 0:3)
Góly: 26. Oshie (Kuznecov, Carlson), 32. Oshie (Wilson, Carlson) - 39. Eberle (Barzal), 41. Lee (Pulock, Nelson), 47. Bailey (Nelson), 52. Beauvillier (Bailey, Barzal). Brankári: Holtby - Varlamov, strely na bránku: 26:27., /stav série: 0:1/

PHILADELPHIA FLYERS - MONTREAL CANADIENS 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 9. Voráček (Provorov, Giroux), 35. Farabee (Sanheim) - 35. Weber (Drouin, Gallagher). Brankári: Hart - Price, strely na bránku: 31:28. /stav série: 1:0/

Edmonton, štvrťfinále Západnej konferencie - 1. zápasy:

COLORADO AVALANCHE - ARIZONA COYOTES 3:0
(0:0, 0:0, 3:0)
Góly: 54. Kadri (Makar, MacKinnon), 54. Compher (Donskoi, Johnson), 55. Rantanen (MacKinnon, Landeskog). Brankári: Grubauer - Kuemper, strely na bránku: 40:14. /stav série: 1:0/

ST. LOUIS BLUES - VANCOUVER CANUCKS 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Góly: 17. Perron (Schenn, Pietrangelo), 30. Schwartz - 5. Horvat (Hughes, Miller), 29. Pettersson, 46. Stecher (Pearson, Boeser), 49. Horvat (Pearson), 60. Miller (Boeser, Tanev). Brankári: Binnington - Markström, strely na bránku: 31:22. /stav série: 1:0/