< sekcia Šport

NHL: Trofej Lady Byngovej pre najslušnejšieho hráča získal MacKinnon

Na archívnej snímke Nathan MacKinnon. Foto: TASR/AP

Víťazom Lady Byng Trophy sa stali v minulosti aj Slováci. Presne pred 20 rokmi ju získal Pavol Demitra.

New York 12. septembra (TASR) - Útočník Colorada Avalanche Nathan MacKinnon sa stal víťazom Trofeje Lady Byngovej. Ocenenie v hokejovej NHL od roku 1925 získava hráč, ktorý najlepšie skĺbi športové majstrovstvo, slušnosť a zmysel pre fair play. MacKinnon bol piaty najproduktívnejší hráč základnej časti, pričom nazbieral len šesť menších trestov. Finalistami na ocenenie boli Ryan O'Reilly zo St. Louis Blues a Auston Matthews z Toronta Maple Leafs.

Dvadsaťpäťročný Kanaďan zaznamenal v základnej časti 93 bodov (35+58) a na ľade strávil v priemere viac ako 21 minút. Hráč s mimoriadnymi ofenzívnymi kvalitami si pritom na trestnej lavici odsedel len 12 trestných minút v 69 zápasoch. "Rešpektujem svojich súperov, nechcem hrať špinavo. Pri bránení sa snažím využiť svoju rýchlosť, aby som nemusel faulovať, pretože nechcem posielať tím do oslabenia. Nečakal som, že sa niekedy stanem víťazom tejto trofeje, ale som z toho veľmi rád. Získali ju v minulosti veľkí hráči," povedal pre nhl.com MacKinnon, ktorý sa stal tretím hráčom Avalanche s týmto ocenením.

Víťazom Lady Byng Trophy sa stali v minulosti aj Slováci. Presne pred 20 rokmi ju získal Pavol Demitra v drese St. Louis Blues a v rokoch 1967 a 1968 sa z trofeje tešil slovenský rodák Stan Mikita, ktorý si obliekal dres Chicaga Blackhawks.