Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf

Gáborík dal gól a asistoval, no nestačilo to, Columbus prehral

Marián Gáborík bojuje o puk s Jiřím Hudlerom z Českej republiky v tretej tretine zápasu NHL s Calgary. Foto: TASR/AP

"Ostrovania" v zostave so slovenským obrancom Ľubomírom Višňovským zdolali New Jersey

New York 5. októbra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Marián Gáborík sa bodovo presadil hneď vo svojom úvodnom zápase novej sezóny zámorskej NHL. V noci na sobotu zaznamenal jeden gól a jednu asistenciu, ani to však jeho Columbusu k víťazstvu nestačilo. Na domácom ľade bolo nad jeho sily Calgary, ktoré triumfovalo tesne 4:3.

Gáborík najprv v 6. minúte prihral spoluhráčovi Jackovi Johnsonovi, ktorý vyrovnal stav na 1:1. O desať minút neskôr sa do streleckej listiny zapísal aj 31-ročný krídelník. Flames však rozhodli o svojom triumfe v záverečnej tretine v priebehu 42 sekúnd, keď domáceho gólmana Sergeja Bobrovského prekonal najprv Jiří Hudler a potom Curtis Glencross. Gáborík strávil na ľade 19:23 min, počas ktorých dvakrát vystrelil na súperovú bránku.

Hlavu v smútku mali hráči Caroliny, ktorí mali sľubne rozbehnuté stretnutie s Detroitom, napokon sa ale museli zmieriť s prehrou. Domáci až do začiatku tretej tretiny vyhrávali dvojgólovým rozdielom, v záverečnej časti znížil najprv Justin Abdelkader a 17 sekúnd pred koncom poslal duel do predĺženia Henrik Zetterberg. Víťazstvo hostí 3:2 spečatil v štvrtej minúte predĺženia útočník Stephen Weiss, ktorý dorazil za brankára Cama Warda odrazený puk. Debut v drese Caroliny tak nevyšiel slovenskému reprezentantovi Andrejovi Sekerovi, ktorý odohral v zápase 21:43 min., pripísal si dve mínusky a tri strelecké pokusy. Na strane Red Wings si na svoj štart musí ešte stále počkať Tomáš Tatar.

Prvýkrát od roku 2007 vyhral New York Islanders otvárací zápas novej sezóny

"Ostrovania" v zostave so slovenským obrancom Ľubomírom Višňovským zdolali New Jersey na súperovom ľade 4:3 po nájazdoch, o triumfe rozhodol v šiestej sérii krídelník Matt Moulson. "V takejto situácii chce každý rozhodnúť a pomôcť svojmu tímu k výhre. Myslím, že počas zápasu naša formácia nehrala najlepšie. Som rád, že som teda takto mužstvu pomohol," uviedol po zápase spokojný strelec. Pre "diablov" to bola druhá prehra v novej sezóne. Bod má veľkú cenu. Vždy treba niekde začať, v zostave je množstvo nových chlapcov a v nájazdoch často vidíte nové tváre. Treba dať tomu čas," povedal brankár Devils Martin Brodeur. Višňovský sa bodovo nepresadil, počas 21:20 min. zaznamenal dve strely a jednu "plusku".

Čisté konto brankára Ottavy C. Andersona

Prvé čisté konto v sezóne zaznamenal brankár Ottawy Craig Anderson, v súboji s Buffalom zneškodnil 35 striel. "Šable" takisto môžu ďakovať za jediný inkasovaný gól svojmu gólmanovi Ryanovi Millerovi, ktorý si musel poradiť až so 46 streleckými pokusmi súpera. "Craig podal dobrý výkon, na opačnej strane to bol kvalitný výkon Millera. Výkony brankárov boli vrcholom dnešného večera," pochválil gólmanov tréner "senátorov" Paul MacLean.

Druhé víťazstvo v rade zaznamenalo Colorado, na domácom ľade pokorilo Nashville 3:1. Hostia naopak v úvode sezóny zatiaľ nebodovali.

Sumáre:

BUFFALO - OTTAWA 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 59. Karlsson (MacArthur, Turris). Brankári: Miller - Anderson, strely na bránku: 35:46

NEW JERSEY - NY ISLANDERS 3:4 po sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 3. Brunner (Zubrus, Loktionov), 25. Ryder (Salvador, Židlický), 48. Brunner (Clowe, Volčenkov) - 9. Grabner (Hamonic), 34. Grabner (Bailey), 42. Nielsen (Grabner, Donovan), rozh. náj. Moulson. Brankári: Brodeur - Nabokov, strely na bránku: 29:26

CAROLINA - DETROIT 2:3 pp (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Góly: 14. Dvořák (Skinner, Faulk), 39. Gerbe (Faulk, Harrison) - 41. Abdelkader (Zetterberg, Ericsson), 60. Zetterberg (Alfredsson, Franzen), 64. Weiss (Franzen, Kronwall). Brankári: Ward - Howard, strely na bránku: 25:38

COLUMBUS - CALGARY 3:4 (2:2, 0:0, 1:2)

Góly: 6. Johnson (GÁBORÍK, Wisniewski), 16. GÁBORÍK (Dubinsky, Comeau), 56. Anisimov (Savard, Johnson) - 3. Monahan (Stempniak, Baertschi), 8. Galiardi, 53. Hudler (Galiardi, Backlund), 53. Glencross (Jones, Giordano). Brankári: Bobrovskij - MacDonald, strely na bránku: 32:30

WINNIPEG - LOS ANGELES 5:3 (1:1, 1:0, 3:2)

Góly: 16. Kane (Setoguchi, Scheifele), 33. Jokinen (Frolík, Enström), 43. Setoguchi (Kane, Byfuglien), 46. Setoguchi (Kane, Jokinen), 60. Little (Ladd) - 15. Greene, 51. Carter (Muzzin, Kopitar), 56. Williams (Frattin, Mitchell). Brankári: Pavelec - Quick (46. Scrivens), strely na bránku: 33:36

COLORADO - NASHVILLE 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 19. Parenteau (McGinn, MacKinnon), 28. Bordeleau (Guenin, Cliche), 59. Parenteau (Stastny, Mitchell) - 35. Gaustad (Fisher, Smith). Brankári: Varlamov - Rinne, strely na bránku: 36:27

Marián Gáborík 19:23 1 1 2 0 2 0

Andrej Sekera 21:43 0 0 0 -2 3 0

Ľubomír Višňovský 21:20 0 0 0 +1 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/