Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

Slováci bodovali v zápasoch NHL, Chára asistoval a prekonal Murphyho

Na snímke hokejisti New York Islanders Brock Nelson (29) a Anthony Beauvillier (18) sa tešia po strelení gólu počas zápasu NHL medzi New York Islanders a Montrealom, 4. novembra 2021. Foto: TASR/AP

Asistenciu si pripísal aj ďalší slovenský zadák Erik Černák, ktorého Tampa Bay prehrala v Toronte 1:2 po predĺžení.

New York 5. novembra (TASR) - Dvaja slovenskí hokejisti bodovali v noci na piatok v zámorskej NHL. Zdeno Chára prispel jednou asistenciou k jednoznačnému víťazstvu New Yorku Islanders na ľade Montrealu 6:2. Pre 44-ročného veterána to bol prvý bod po návrate do tímu "ostrovanov". Chára nastúpil na svoj 1616. zápas v základnej časti profiligy a v počte odohratých stretnutí medzi obrancami sa osamostatnil na treťom mieste historického poradia, keď prekonal Larryho Murphyho. Rovnako asistenciu si pripísal aj ďalší slovenský zadák Erik Černák, ktorého Tampa Bay prehrala v Toronte 1:2 po predĺžení.

Islanders bodovali v šiestom dueli v rade. Hrdinom zápasu bol útočník Brock Nelson, ktorý pomohol k výhre štyrmi gólmi. Bol to jeho tretí hetrik v kariére v NHL a stal sa prvým štvorgólovým "ostrovanom" od 16. januára 2015, keď rovnaký kúsok dosiahol Kyle Okposo. "Darilo sa celej našej formácii, vyšli nám naozaj pekné veci," povedal pre nhl.com 30-ročný Nelson, ktorý svoj veľký večer uzavrel zásahom do prázdnej bránky. Tri asistencie zaznamenal Anthony Beauvillier. Chára bol s "ice-timom" 21 minút a 8 sekúnd najvyťaženejším hráčom Islanders. Okrem asistencie mal aj dva plusové body a tri strely na bránku. Svoj prvý kanadský bod v sezóne získal v druhej tretine, keď po jeho strele od modrej dorazil Eberle puk do bránky a zvýšil na 3:0 pre hostí. Aktuálne najstarší hráč NHL je celkovo v počte odohratých zápasov na 11. mieste histórie, na desiateho Scotta Stevensa (1635) stráca už len 19 duelov. V tejto sezóne by mohol predbehnúť aj Davea Andreychuka (1639), Chrisa Cheliosa (1651) a Marka Recchiho (1652).
Hokejista Bostonu Bruins Patrice Bergeron sa teší po strelení svojho štvrtého gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL Boston Bruins - Detroit Red Wings v Bostone vo štvrtok 4. novembra 2021.

Rovnako štyri góly nastrieľal v noci aj kapitán Bostonu Patrice Bergeron, ktorý zariadil triumf Bruins nad Detroitom 5:1. Skúsený kanadský center strelil svoje prvé tri góly v presilovkách, štvrtým uzavrel v 56. minúte skóre duelu v rovnovážnom stave. Bergeron v tejto sezóne nestrelil pred týmto zápasom ani jeden gól, proti Detroitu však ofenzívne explodoval a druhýkrát v kariére skóroval štyrikrát v jednom zápase. Predtým sa mu to podarilo 6. januára 2018 proti Caroline. "Som v tejto lige dlho a vedel som, že góly prídu. Moje hra nie je len o skórovaní, mám veľa iných úloh," poznamenal Bergeron. Brad Marchand mal prvú asistenciu pri všetkých štyroch zásahoch Bergerona, Mike Reilly skóroval v oslabení a pridal aj gólovú prihrávku. Jediným hráčom v histórii Bruins, ktorý bol pri dosiahnutí štyroch gólov v jednom zápase starší ako Bergeron (36 rokov, 103 dní), bol Johnny Bucyk. Tomu sa to podarilo dokonca dvakrát - 18. januára 1973 mal 37 rokov a 251 dní, o necelý rok neskôr 5. januára 1974 to dokázal vo veku 38 rokov a 238 dní.

V ďalšom zápase Washington s Martinom Fehérvárym prehral na ľade Floridy 4:5 po predĺžení. Capitals vyrovnali z 1:4 na 4:4, ale v predĺžení napokon o víťazstve Panthers rozhodol Eetu Luostarinen, keď si jeho krížny pas zrazil za chrbát vlastného brankára Tom Wilson. Florida bodovala aj v desiatom zápase sezóny a je na čele Východnej konferencie. Kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin znížil pred koncom druhej tretiny na 2:4, bol to jeho 740. gól v profiligovej kariére a už len jeden zásah ho delí od vyrovnania Bretta Hulla na štvrtom mieste historickej tabuľky strelcov NHL. "Bod musíme zobrať, ale vieme, že v prvej tretine sme nehrali našu hru," vravel Ovečkin. Spencer Knight sa stal 150. brankárom, ktorého ruský kanonier v NHL prekonal. Zápas poslal do predĺženia nováčik Connor McMichael, keď vyrovnal na 4:4 svojím prvým gólom v NHL. Do streleckej listiny sa zapísal aj domáci kapitán Aleksander Barkov a 188. gólom v kariére vyrovnal na čele klubovej histórie zápis Olliho Jokinena. V bránke Washingtonu mal nastúpiť od začiatku Iľja Samsonov, ale napokon začal Čech Vítek Vaněček. Ruský brankár nebol v úvode ani na striedačke, pri ľadovej ploche sa objavil až v druhej minúte a pri prerušení hry išiel do bránky. Po treťom inkasovanom góle ho však vystriedal český brankár a ten duel aj dochytal. "Asi bude lepšie, keď poviem len to, že mal problém. Potreboval minútku," povedal o neúčasti Samsonova v úvode zápasu tréner Peter Laviolette. Fehérváry bol na ľade 19 minút a 39 sekúnd, zaznamenal jeden mínusový bod a raz vystrelil na bránku. Slovenský obranca rozdal až sedem "hitov", najviac spomedzi všetkých hráčov v zápase.
Hokejisti Floridy sa tešia po strelení víťazného gólu v predĺžení zápasu zámorskej hokejovej NHL Florida Panthers - Washington Capitals v Sunrise vo štvrtok 4. novembra 2021.

Černák zaznamenal tretiu asistenciu v sezóne, keď založil akciu v obrannom pásme a napokon z nej v súboji v Toronte otvoril skóre Pat Maroon. Ten sa v NHL presadil prvýkrát od 27. marca. Obhajca Stanleyho pohára však už viac neskóroval, na 1:1 vyrovnal 41 sekúnd pred koncom John Tavares a obrat Maple Leafs dokonal v nadstavenom čase v presilovke William Nylander. Auston Matthews a Mitchell Marner asistovali pri oboch góloch Toronta, ktoré natiahlo víťaznú sériu na štyri zápasy. Černák strávil na ľade takmer 24 minút, pripísal si štyri bodyčeky a zblokoval až päť striel domácich.

Zdeno Chára (NY Islanders)     21:08 0 1 1 +2 3 0
Erik Černák (Tampa Bay)        23:53 0 1 1  0 0 0
Martin Fehérváry (Washington)  19:39 0 0 0 -1 1 0
/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Dallas zvíťazil v Calgary 4:3 po predĺžení, do zostavy Stars sa opäť nezmestil slovenský obranca Andrej Sekera. O víťazstve Stars rozhodol Jamie Benn a zastavil tak sériu štyroch prehier. Bol to jeho 10. gól v predĺžení v drese Dallasu, čím prekonal klubový rekord Mikea Modana. Flames ťahali v druhom zápase za sebou za kratší koniec, ale bodovali v deviatich dueloch v rade.

O prvý hetrik v histórii tímu Seattle Kraken sa postaral Jordan Eberle, ktorý mal výraznú zásluhu na víťazstve ligového nováčika nad Buffalom 5:2. "Strelil som už pár hetrikov, ale tento má špeciálny význam. Je prvý v histórii Kraken, navyše som ho dosiahol pre našimi fanúšikmi. Je to skvelý pocit," povedal Eberle po čistom hetriku a celkovo štvrtom v profiligovej kariére. Seattle prehrával v závere druhej tretiny 1:2, ale tromi gólmi Eberleho otočil na 4:2 a víťazstvo poistil do prázdnej bránky Jaden Schwartz.

sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - DETROIT RED WINGS 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Góly: 12. Bergeron (Marchand, McAvoy), 31. Bergeron (Marchand), 39. Bergeron (Marchand, McAvoy), 49. Reilly (Lazar, Nosek), 56. Bergeron (Marchand, Reilly) - 48. Raymond (Hronek, Seider). Brankári: Swayman - Greiss, strely na bránku: 37:15, 17.850 divákov.

FLORIDA PANTHERS - WASHINGTON CAPITALS 5:4 pp (2:0, 2:3, 0:1 - 1:0)

Góly: 4. Barkov (Duclair, Verhaeghe), 12. Ekblad, 28. Montour (Forsling, Marchment), 36. Barkov (Hörnqvist, Huberdeau), 62. Luostarinen (Forsling, Reinhart) - 21. Sprong (Mantha), 39. Ovečkin (Eller), 40. Wilson (Carlson, Ovečkin), 47. McMichael (Ovečkin, Leason). Brankári: Bobrovskij (21. Knight) - Vaněček (od 2. do 28. Samsonov), strely na bránku: 33:42, 12.542 divákov.

MONTREAL CANADIENS - NEW YORK ISLANDERS 2:6 (0:1, 0:4, 2:1)

Góly: 56. Suzuki (Savard), 58. Toffoli (Dvorak, Suzuki) - 5. Nelson (Palmieri, Beauvillier), 24. Wahlstrom (Cizikas), 33. Nelson (Beauvillier, CHÁRA), 36. Nelson (Beauvillier), 39. Pageau (Parise, Pulock), 60. Nelson (Parise, Pageau). Brankári: Allen (41. Montembeault) - Sorokin, strely na bránku: 38:36, 19.924 divákov.

OTTAWA SENATORS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 1:5 (0:0, 1:3, 0:2)

Góly: 36. Tkachuk (Zub, Batherson) - 25. Carrier (Dadonov, Stephenson), 32. Howden (Theodore, Röndbjerg), 33. Marchessault (Roy, Hague), 55. Pietrangelo (Smith, Martinez), 58. Marchessault (Janmark). Brankári: Gustavsson - Lehner, strely na bránku: 39:39, 13.211 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - PHILADELPHIA FLYERS 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 1. McGinn (Matheson, Aston-Reese), 32. Guentzel (Heinen, Marino), 62. Letang (Carter) - 28. Konecny (Giroux, Provorov), 58. Laughton (van Riemsdyk). Brankári: Jarry - Hart, strely na bránku: 36:38, 17.037 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Góly: 60. Tavares (Marner, Matthews), 63. Nylander (Matthews, Marner) - 14. Maroon (Perry, ČERNÁK). Brankári: Campbell - Vasilevskij, strely na bránku: 34:25, 18.937 divákov.

CALGARY FLAMES - DALLAS STARS 3:4 pp (0:1, 2:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 36. Lucic (Zadorov, Gudbranson), 39. Tkachuk (Lindholm, Andersson), 57. Zadorov (Kylington, Markström) - 15. Gurianov (Heiskanen, Suter), 40. Comeau (Raffl, Heiskanen), 42. Seguin (Radulov, Heiskanen), 63. Benn (Pavelski, Klingberg). Brankári: Markström - Chudobin, strely na bránku: 33:28, 14.715 divákov.

SEATTLE KRAKEN - BUFFALO SABRES 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Góly: 16. Geekie (Wennberg, Dunn), 39. Eberle (Schwartz), 42. Eberle (Wennberg, Lauzon), 49. Eberle (Schwartz), 59. Schwartz (Oleksiak, Grubauer) - 27. Thompson (Asplund, Dahlin), 38. Okposo (Bryson, Cozens). Brankári: Grubauer - Tokarski, strely na bránku: 38:21, 17.151 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ST. LOUIS BLUES 3:5 (2:1, 1:3, 0:1)

Góly: 8. Burns (Hertl, Barabanov), 18. Couture (Balcers), 25. Merkley (Ferraro, Burns) - 10. Saad (Bozak), 25. Bučnevič (Barbašov, Kostin), 29. Saad (Thomas, Perron), 32. Neal (Walman, Bozak), 59. Thomas (Parayko, Hofer). Brankári: Hill - Hofer, strely na bránku: 26:28, 11.816 divákov.