Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Šport

Normy FIFA sú v rozpore s právom EÚ, rozhodol Súdny dvor

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

SDEÚ sa vo svojom rozhodnutí odvolal na zásadu voľného pohybu v rámci únie.

Luxemburg 4. októbra (TASR) - Niektoré prestupové pravidlá Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sú v rozpore s právom Európskej únie. V piatok to uviedol Súdny dvor EÚ (SDEÚ) vo svojom verdikte v súvislosti so žalobou, ktorú voči FIFA podal bývalý francúzsky futbalista Lassana Diarra. Podľa agentúry Reuters môže mať toto rozhodnutie výrazný vplyv na transferové pravidlá, ktoré bude musieť FIFA pravdepodobne upraviť.

SDEÚ sa vo svojom rozhodnutí odvolal na zásadu voľného pohybu v rámci únie. Normy strešnej organizácie svetového futbalu podľa neho bránia voľnému pohybu hráčov a spravodlivej súťaži medzi klubmi. To je v rozpore aj s pravidlami hospodárskej súťaže v EÚ. "Spomínané pravidlá sú také, že bránia voľnému pohybu profesionálnych futbalistov, ktorí chcú rozvíjať svoju činnosť tým, že idú pracovať do nového klubu," uviedol k pravidlám FIFA vo svojom stanovisku Súdny dvor EÚ, sídliaci v Luxemburgu.

Súčasné predpisy FIFA o štatúte a prestupoch hráčov stanovujú, že hráč, ktorý ukončí zmluvu pred jej uplynutím "bez oprávneného dôvodu", je povinný zaplatiť klubu kompenzáciu. Ak hráč prestúpi do iného klubu, sú za náhradu kompenzácie zodpovední spoločne hráč i klub.

Diarra podpísal v roku 2013 kontrakt s Lokomotivom Moskva, no o rok neskôr z neho odišiel, pretože mu ruský klub údajne chcel bezdôvodne znížiť plat. Lokomotiv sa po rozviazaní zmluvy obrátil na komoru FIFA pre riešenie sporov so žiadosťou o náhradu škody. FIFA potom hráčovi nariadila v roku 2015 zaplatiť moskovskému klubu 10 miliónov eur. Diarra však podal protižalobu, v ktorej žiadal náhradu za nevyplatenú mzdu. Hráč sa sťažoval, že si po odchode z Ruska nemohol nájsť nový klub, pretože podľa predpisov FIFA by bol aj jeho nový zamestnávateľ spoločne zodpovedný za vyplatenie odškodnenia pre Lokomotiv. Preto stroskotala jeho dohoda s belgickým Charleroiom a keďže si v sezóne 2014/15 nevedel nájsť klub, žiadal od FIFA náhradu škody. So žalobou predtým neuspel na Športovom arbitrážnom súde (CAS).

Súdny dvor tvrdí, že FIFA môže svojimi pravidlami obmedziť voľnú súťaž iba vtedy, ak je to nevyhnutné pre ochranu trhu, čo nebol Diarrov prípad. Generálny advokát SDEÚ Maciej Szpunar už v apríli konštatoval, že pravidlá FIFA, upravujúce zmluvné vzťahy medzi hráčmi a klubmi, môžu byť v rozpore so zákonmi EÚ o voľnom pohybe osôb a pracovníkov. Szpunar uviedol, že prestupový poriadok FIFA obmedzuje možnosť hráčov zmeniť zamestnávateľa, a naopak, klubom zamestnať hráča, z obavy pred finančným rizikom.

FIFA v reakcii na piatkový verdikt uviedla, že stanovisko súdu bude analyzovať v koordinácii s ostatnými zainteresovanými stranami. Vyjadrila však spokojnosť s tým, že zákonnosť kľúčových princípov prestupového systému bola potvrdená. "Rozhodnutie spochybňuje iba dva odseky dvoch článkov pravidiel FIFA o štatúte a prestupoch hráčov," uviedli predstavitelia Medzinárodnej futbalovej federácie.

Medzinárodná federácia profesionálnych futbalistov (FIFPro) rozhodnutie SDEÚ privítala. "FIFPRO v mene profesionálnych futbalových hráčov na celom svete víta zistenia súdu. Tento zásadný rozsudok o regulácii trhu práce zmení prostredie profesionálneho futbalu," vyhlásila hráčska únia.

Piatkové rozhodnutie prišlo 29 rokov po tom, čo verdikt Európskeho súdneho dvora v prípade belgického hráča Jeana-Marca Bosmana revolučne zmenilo pravidlá futbalových prestupov. Od decembra 1995 platí, že futbalisti sú v Európskej únii považovaní za zamestnancov, ktorým po skončení zmluvy nikto nesmie brániť v odchode inde. Kluby odvtedy nemajú po ukončení kontraktu nárok na žiadnu finančnú kompenzáciu a hráči môžu odísť do iného klubu zadarmo. Hráč sa navyše môže predbežne dohodnúť na prestupe s iným klubom už šesť mesiacov pred skončením platnej zmluvy.

Fico a Plenkovič hovorili o plyne, ocenili posilnenie spolupráce

Fico a Plenkovič sa počas rozhovorov zhodli na viacerých otázkach vrátane potreby posilňovať vzájomný obchod a spolupráce v oblasti nelegálnej migrácie.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.

- Vysoko rizikové zápasy talianskej Serie A sa v ďalšej sezóne nebudú hrávať vo večerných termínoch. V stredu to oznámilo tamojšie ministerstvo vnútra, ktoré tak reagovalo na víkendové násilnosti futbalových fanúšikov počas rímskeho derby.

- Polícia zadržala obvineného Daniela B., ktorý čelí podozreniam zo spáchania viacerých trestných činov extrémizmu. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

- Ruský prezident Vladimir Putin bude vo štvrtok s katarským emirom Tamímom bin Hamadom Ál Sáním rokovať o situácii na Ukrajine a na Blízkom východe, uviedol Kremeľ.

- Množstvo podnikateľov v súčasnosti poukazuje na to, ako musia odvádzať tisícky eur mesačne na transakčnú daň, ktoré potom nemôžu ísť na mzdy zamestnancov. Zdôraznilo to v stredu na tlačovej konferencii Progresívne Slovensko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu rokovacieho poriadku parlamentu z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Polícia evidovala v súvislosti s utorkovým (15. 4.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava desať incidentov, ktoré zadokumentovala ako priestupky.

- Medziročný rast inflácie v eurozóne sa v marci 2025 mierne spomalil na 2,2 % z 2,3 % vo februári.

- Opozičná strana SaS žiada koalíciu, aby z rokovania v Národnej rade SR stiahla novelu zákona o neziskových organizáciách alebo ju pri hlasovaní nepodporila.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

- Rozpočtový úrad Bieleho domu navrhol zrušiť financovanie mierových misií OSN s odvolaním sa na neúspechy operácií v Mali, Libanone a Konžskej demokratickej republike. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré má k dispozícií agentúra Reuters.

- V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.

- Irán musí v rámci prípadnej novej jadrovej dohody úplne zastaviť obohacovanie uránu, uviedol v utorok osobitný vyslanec amerického prezidenta pre Blízky východ Steve Witkoff.