Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Nórsky lyžiar Kilde suverénne zvíťazil v zjazde SP

Nór Aleksander Aamodt Kilde, archívne foto. Foto: TASR/AP

Slovák Martin Bendik obsadil 48. priečku.

Wengen 14. januára (TASR) - Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde suverénne zvíťazil v sobotňajšom zjazde Svetového pohára vo švajčiarskom Wengene. Na Lauberhorne nadviazal na triumf z piatkového super-G a slávil šieste prvenstvo v sezóne. Zároveň si upevnil vedúce postavenie v priebežnom hodnotení disciplíny. Slovák Martin Bendik obsadil 48. priečku.

Druhé miesto obsadil domáci lyžiar a líder celkového poradia SP Marco Odermatt, ktorý stratil na Kildeho 0,88 sekundy. Pódium doplnil Mattia Casse s mankom 1,01 s, Talian vyrovnal svoj najlepší výsledok v kariére, ktorý dosiahol v decembrovom zjazde vo Val Gardene. V dôsledku silného vetra v hornej časti zjazdovky absolvovali pretekári iba skrátenú verziu trate.

Kilde získal najviac času v druhom sektore, kde bol najrýchlejší zo všetkých lyžiarov. Nórsky lyžiar zároveň obhájil vlaňajší triumf v skrátenom formáte. V takmer 2 a pol minútovej verzii najdlhšieho zjazdu sa mu zatiaľ zvíťaziť nepodarilo. "Cítil som, že mám dobrú rýchlosť z tunela a vedel som, že mám šancu. Keď som prišiel do cieľa so zelenými číslami, bolo to dobré znamenie. Môžem ďalej pracovať a získať väčšiu sebadôveru," uviedol tridsaťročný Nór, ktorý dosiahol 18. triumf v kariére a jubilejný desiaty v zjazde. S domácimi svahmi sa lúčil Beat Feuz, držiteľ najväčšieho počtu pódiových umiestnení v kráľovskej alpskej disciplíne (46).

SP - zjazd mužov vo Wengene:

1. Andreas Aamodt Kilde (Nór.) 1:43,14 min, 2. Marco Odermatt (Švaj.) +0,88 s, 3. Mattia Casse (Tal.) +1,01, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) +1,15, 5. Beat Feuz (Švaj.) +1,25, 6. Marco Schwarz (Rak.) +1,29, 7. Niels Hintermann +1,33, 8. Gilles Roulin (obaja Švaj.) +1,56, 9. Dominik Paris (Tal.) +1,63, 10. Alexis Monney (Švaj.) +1,64 ..., 48. Martin BENDIK (SR) +6,39

celkové poradie SP (po 19 z 39 súťaží): 1. Odermatt 1186 b., 2. Kilde 846, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 565, 4. Kriechmayr 532, 5. Lucas Braathen (Nór.) 465, 6. Meillard 427,... 109. Adam ŽAMPA (SR) 16

poradie v zjazde (po 6 z 11 súťaží): 1. Kilde 505, 2. Odermatt 386, 3. Kriechmayr 319, 4. James Crawford (Kan.) 223, 5. Johan Clarey (Fr.) 183, 6. Matthias Mayer (Rak.) 182