Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Odermatt triumfoval v obrovskom slalome a získal malý glóbus

Slovenský lyžiar Adam Žampa počas 1. kola obrovského slalomu Svetového pohára v alpskom lyžovaní v slovinskom stredisku Kranjska Gora v nedeľu 12. marca 2023. Foto: TASR/AP

Slovák Adam Žampa obsadil 22. miesto a dosiahol tak najlepší výsledok v tejto sezóne.

Kranjska Gora 12. marca (TASR) - Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt triumfoval v nedeľňajších pretekoch Svetového pohára v obrovskom slalome a získal tak malý glóbus v tejto disciplíne. Pred finále SP v Andorre má pred Nórom Henrikom Kristoffersenom nedosiahnuteľný náskok 160 bodov. V Kranjskej Gore zopakoval triumf zo soboty. Slovák Adam Žampa obsadil 22. miesto a dosiahol tak najlepší výsledok v tejto sezóne.

V slovinskom stredisku sa oproti sobote zmenilo poradie medzi druhým a tretím. Odermattovi bol najbližšie Kristoffersen so stratou 32 stotín sekundy a tretie miesto vybojoval Francúz Alexis Pinturault (+0,70). Z najlepšej trojice predviedol elitný výkon Nór, ktorý dosiahol najlepší čas v druhom kole. Dobre odštartoval a vyšiel mu aj strmý záver - priebežne prvého Žana Kranjeca prekonal o 1,30 sekundy. Odermatt na Kristoffersena na začiatku stratil a urobil chybu v prvej polovici trate, no v rovinatej pasáži mal najlepší čas na trati druhého kola a náskok si udržal až do cieľa.

Pokračuje tak vo veľmi vydarenej sezóne, okrem glóbusu v obráku obhájil už skôr aj celkový triumf a prvé miesto má isté aj v super-G. Na konte má taktiež zlato z MS v obrovskom slalome i v zjazde a v rozhovore po pretekoch vyjadril vďaku smerom k svojmu tímu. "Je ťažké nájsť ten hlavný dôvod úspechu. Mám za sebou veľký tím, ktorý robí skvelú prácu. Je to trocha iné oproti vlaňajšku, vtedy som bol nervóznejší. Teraz už mám veľký glóbus a bolo to pokojnejšie," uviedol víťaz v cieľových priestoroch.

Žampa mal v prvom kole slabší začiatok. V záverečnej strmej časti predviedol pätnásty najlepší čas a zostal na 24. mieste, ktoré mu patrilo aj po prejazde cieľom. Podobný priebeh mala aj záverečná jazda, keď v úvode mierne vyšiel zo stopy, no opäť mu vyšiel koniec. V Kranjskej Gore bodoval piatykrát v sezóne, prekonal svoje maximum z tohto ročníka a dosiahol najlepšie umiestnenie po takmer dvoch rokoch. V marci 2021 bol vo švajčiarskom Lenzerheide sedemnásty v tej istej disciplíne.

Výsledky:

1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:20,91 m, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,32 s, 3. Alexis Pinturault (Fr.) +0,70, 4. Žan Kranjec (Slov.) +1,62, 5. Lucas Braathen (Nór.) +1,63, 6. Filippo Della Vite (Tal.) +1,83, 7. Marco Schwarz (Rak.) +1,89, 8. Luca De Aliprandini (Tal.) +2,23, 9.Filip Zubčič (Chor.) +2,38, 10. Rasmus Windingstad (Nór.) +3,04, ...22. Adam ŽAMPA (SR) +4,49

celkové hodnotenie SP (34 z 38): 1. Odermatt** 1826, 2. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 1240, 3. Kristoffersen 1014, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 853, 5. Meillard 831, 6. Braathen 824, ...116. ŽAMPA 29
**istý zisk veľkého glóbusu

celkové hodnotenie obr. slalomu (po 9 z 10 pretekov): 1. Odermatt* 740 b, 2. Kristoffersen 580, 3. Kranjec 440, 4. Schwarz 389, 5. Meillard 380, 6. Pinturault 377, ...37. ŽAMPA 29