OH2016: Volejbalistky Číny sú tretíkrát na olympijskom tróne

Čínske volejbalistky oslavujú víťazstvo nad Srbkami vo finále volejbalu žien na LOH v Brazílii, 20.8.2016. Foto: TASR AP

Vo finále ženského turnaja na OH v Riu de Janeiro zvíťazili nad Srbkami 3:1 na sety a nadviazali tak na zlaté úspechy z Los Angeles 1984 a Atén 2004.

Rio de Janeiro 21. augusta (TASR) - Čínske volejbalistky sa tretíkrát v histórii stali olympijskými šampiónkami. Vo finále ženského turnaja na OH v Riu de Janeiro zvíťazili nad Srbkami 3:1 na sety a nadviazali tak na zlaté úspechy z Los Angeles 1984 a Atén 2004. Srbky napriek finálovej prehre dosiahli historický úspech, dosiaľ ich najlepším umiestnením pod piatimi kruhmi bola 5. priečka v Pekingu 2008.

Číňanky nevstúpili do finále presvedčivo, prvý set prehrali 19:25, od druhého však začala žiariť smečiarka Ču Tching, ktorá bola v útoku na nezastavenie. Naopak na druhej strane sa prestalo dariť skúsenej Brankici Mihajlovičovej, ktorú dokonca v závere zápasu striedali. V treťom a štvrtom sete Ázijčanky viedli a hoci súperky dokázali zakaždým zdramatizovať koncovku, tá napokon patrila Číňankám. Tie odplatili Srbkám prehru v základnej skupine a po dvanástich rokoch opäť zasadli na olympijský trón.

Lang Pching, ktorá ako hráčka získala na OH zlato v roku 1984, sa na tretí pokus dočkala i ako trénerka. V roku 1996 v Atlante čínsky tím pod jej vedením prehral vo finále, rovnako ako Američanky, ktoré viedla v Pekingu 2008. Tentoraz jej zverenkyne premenili hneď prvý mečbal a za hodinu a 37 minút mohli oslavovať. "Pred turnajom by som nikdy nepomyslela, že môžeme vyhrať zlato. Myslela som si, že ak budeme mať šťastie, tak získame medailu. Vo volejbale ale nikdy neviete, čo sa stane. Naše mladé hráčky na začiatku turnaja nehrali dobre, no v kľúčových chvíľach zabrali a priklonilo sa k nám aj šťastie," povedala pre AP Lang Pching.

Bronzové medaily získali Američanky, ktoré si v zápase o 3. miesto poradili s Holanďankami 3:1.

volejbal - ženy:

finále:

Čína - Srbsko 3:1 (-19, 17, 22, 23)

97 minút, rozhodovali: Rodriguezová, Rolfová (Šp.), 8773 divákov.

Najviac bodov: Ču Tching 25, Chuej Žuo-čchi 13, Sü Jün-li 12 - Boškovičová 23, Rašičová 16, Mihajlovičová a Maleševičová po 11