< sekcia Šport

Svetová bedmintonová federácia určila termíny olympijskej kvalifikácie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Slovenský bedminton bude mať na OH 2020 v Tokiu zastúpenie takmer určite iba v ženskej dvojhre.

Kuala Lumpur 29. mája (TASR) - Svetová bedmintonová federácia (BWF) zverejnila očakávané informácie o podobe odloženej olympijskej kvalifikácie, ktorú preložili pre pandémiu koronavírusu. Tá sa rozbehne až v roku 2021 a bude trvať od 4. januára do 2. mája. Do obnovenej olympijskej kvalifikácie sa budú započítavať len turnaje odohrané v danom období, teda medzi 1.-17. týždňom budúceho roka.

Slovenský bedminton bude mať na OH 2020 v Tokiu zastúpenie takmer určite iba v ženskej dvojhre. Olympijská kvalifikácia mala pôvodne vyvrcholiť v posledný aprílový týždeň 2020 a v redukovanom rebríčku účastníčok v singli figurovala aj Martina Repiská. Dvadsaťštyriročná päťnásobná majsterka SR začala zbierať body do rebríčka v máji tohto roka a má ich už na konte 18.500. Na účasť v Tokiu ich bude potrebovať okolo 20.000, čo by nemal byť pre ňu problém. Milan Dratva nemá na účasť prakticky žiadnu šancu, rovnako tak Slovensko podľa prísnych kvalifikačných kritérií nebude môcť obsadiť štvorhry ani mix. V Riu Slovensko účasť nemalo, v Londýne štartovala Monika Fašungová.

"Pandémia koronavírusu prerušila turnajovú sériu 15. marca a dlho nikto netušil, ako bude všetko ďalej pokračovať. Opatrenia po celom svete sa ale pomaly uvoľňujú. Olympiáda v Tokiu sa preložila až na leto 2021, čo znamená, že aj olympijská kvalifikácia dostala novú podobu. O účastníkoch hier v Tokiu rozhodne svetový rebríček platný k 4. máju 2021. Do obnovenej olympijskej kvalifikácie sa budú započítavať len turnaje odohrané v danom období, teda medzi 1. až 17. týždňom roku. Svetový rebríček zostáva aj naďalej zmrazený. Svetová federácia by ďalší postup ohľadom jeho 'rozmrazovania' mala zverejniť v najbližších dňoch či týždňoch," uviedol Slovenský zväz bedmintonu na oficiálnom webe.