< sekcia Šport

Zloženie slovenskej výpravy na olympiádu bude schválené 1. júla

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Slovenskéý olympijský a športový výbor momentálne rieši aj zabezpečenie PCR-testov pre členov výpravy.

Bratislava 18. júna (TASR) - Konečné zloženie slovenskej výpravy na olympijské hry 2020 v Tokiu schváli valné zhromaždenie Slovenského olympijského s športového výboru 1. júla. Slávnostný sľub do rúk prezidentky SR Zuzany Čaputovej zo strany nielen slovenskej olympijskej, ale aj paralympijskej výpravy, sa uskutoční 15. júla v záhrade prezidentského paláca. Informoval o tom portál olympic.sk.

Záväznú nomináciu celej výpravy musí športové oddelenie SOŠV nahlásiť do Tokia do 5. júla. Po potvrdení miestenky do mužskej tenisovej štvorhry má Slovensko momentálne istých 31 štartujúcich športovcov.

Podľa športového riaditeľa SOŠV a designovaného vedúceho slovenskej výpravy na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu Romana Bučeka je reálne, že v Tokiu bude Slovensko reprezentovať najmenšia výprava v ére samostatnosti. Doteraz najmenej športovcov (47) sa v slovenských farbách predstavilo v Londýne 2012.

Predpokladá sa, že na základe umiestenia vo svetových rebríčkoch pribudne ešte viacero slovenských atlétov. Vedúci výpravy očakáva aj plavecké miestenky a čaká na zverejnenie konečných rebríčkov v džude. Na postupovom mieste je momentálne golfista Rory Sabbatini, ktorý by v Tokiu s určitosťou mal štartovať.

"Teoretická šanca je ešte na získanie miestenky v rámci prerozdeľovania nevyužitých miest v triatlone, skejtbordingu a v horskej cyklistike, ale na to nemáme dosah," povedal Buček pre oficiálny web SOŠV.

Už 6. júla odletí do Tokia prvá časť slovenskej výpravy, ktorú tvoria vodní slalomári. Tých čaká predolympijský kemp spojený s tréningami v olympijskom areáli. Do Olympijskej dediny sa budú môcť presunúť až po jej otvorení, ktoré bude 13. júla. Trojčlenný predvoj vedenia výpravy odletí do Tokia 14. júla. Otvárací ceremoniál je na programe 23. júla.

"Vzhľadom na to, že počet našich kvalifikovaných športovcov do Tokia nebude veľký, mnohé predstavy zväzov o veľkosti sprievodu ich časti výpravy sa nebudú dať naplniť. Kalkulátor veľkosti sprievodu sa striktne odvíja od počtu kvalifikovaných športov aj od počtu odvetví, v ktorých budú súťažiť. Vzhľadom na pandémiu a vytváranie ´bublín´ nebude možná doterajšia prax ubytovania niektorých členov výpravy mimo Olympijskej dediny a ich denné dochádzanie do dediny. Preto SOŠV žiada v prípade návrhu nominácie sprievodu zoradiť navrhované osoby podľa hierarchie dôležitosti ich účasti na OH," uviedol portál olympic.sk.

Vedenie slovenskej výpravy v týchto dňoch dolaďuje veci okolo leteniek, kde nastali zmeny. "Viaceré priame lety, ktoré sme pôvodne plánovali využiť, boli v príslušných dňoch zrušené, takže veľká časť členov výpravy poletí do Tokia nie priamo, ale s medzipristátím vo Frankfurte nad Mohanom," informoval Buček, ktorý ocenil prístup japonských partnerov - vďaka ich pochopeniu sa podarí realizovať predolympijské kempy slovenských atlétov v Urajasu na predmestí Tokia a rýchlostných kanoistov v Katori, asi 80 km od Tokia.

SOŠV momentálne rieši aj zabezpečenie PCR-testov pre členov výpravy. Podľa požiadaviek, stanovených v príručkách so spoločným názvom Playbooky, každý akreditovaný účastník musí podstúpiť pred odchodom do Japonska dva PCR-testy – jeden do 96 hodín pred nástupom do lietadla a druhý do 72 hodín.

"Organizačný výbor OH v Tokiu nás informoval o tom, že bude akceptovať doklad o testovaní na predpísanom formulári od troch slovenských firiem. My plánujeme dohodnúť sa s jednou z nich. Musím upozorniť, že japonské požiadavky na testovanie sú prísnejšie ako naše," vysvetlil Buček.