Quantcast
< sekcia Šport

Siekela zaskočil Pjongčang a príjemne prekvapilo Tokio

Z tlačovej konferencie Slovenského olympijského výboru (SOV) po návrate prezidenta SOV Antona Siekela (vľavo) a generálneho sekretára SOV Jozefa Libu (vpravo) z návštevy dejísk ZOH 2018 (Pjongčang) a OH 2020 (Tokio) 15. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Začiatkom marca uplynulo sto dní od nástupu Siekela do funkcie prezidenta SOV.

Bratislava 15. marca (TASR) - Prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Antona Siekela zaskočila momentálna podoba dejiska ZOH 2018. Pjongčang navštívil spoločne s generálnym sekretárom Jozefom Libom počas uplynulej pracovnej cesty po Ázii.

V spoločnosti veľvyslanca SR v Kórejskej republike Milana Lajčiaka si prezreli niektoré športoviská aj obidve olympijské dediny. "Bol som trocha zaskočený, čakal som, že priestor bude väčší a lepšie vybudovaný. Pevne verím, že organizátori to pripravia tak, aby v deň otvorenia zimných olympijských hier bolo všetko, ako má byť. Kórejci sú povestní svojou precíznosťou a dokážu plniť termíny. Čo sa dnes javí ako nedostavené, bude dokončené," zhodnotil Siekel.

Šéf SOV potvrdil predchádzajúce zvesti zo seminára šéfov misií, že v Pjongčangu panuje veterné počasie. SOV bude teraz mapovať záujem jednotlivých zväzov o otestovanie dejiska. "Pracovná cesta mala urobiť rámec, túto úlohu sme splnili. Je na zväzoch, ako príjmu ponuku, s ktorou prichádzame. Môžeme byť mostíkom a pomôcť pri využití príležitosti na spoluprácu," pokračoval Siekel, na ktorého čakajú premiérové ZOH vo funkcii: "Som zvedavý, ako to prebehne. Najviac sa diskutuje o preprave, keďže Pjongčang je vzdialený od Soulu. Chceli predstaviť svetu tento región a ukázať, že Kórejská republika nie je iba Soul. Mesto neponúka ďalšie možnosti okrem športových aktivít a návštevníci ich budú hľadať, čo môže byť problémom. Usporiadatelia sa s tým musia popasovať."

Slovenská delegácia sa najprv nakrátko zastavila v metropole, kde s miestnym olympijským výborom (KOC) diskutovala o možnostiach vzájomnej kooperácie vrátane predolympijskej prípravy v Kórejskej republike. SOV má s KOC memorandum o spolupráci a podpísal ho aj s Japonským olympijským výborom (JOC). Ázijské turné totiž pokračovalo v Tokiu, kde sa uskutočnia OH 2020. "Prekvapila nás veľká ústretovosť JOC, jeho prezident Cunekazu Takeda je významný člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Deklaroval veľký záujem o spoluprácu, tá už aj prebieha, máme na čom stavať, oni poznajú Slovensko. Memorandum dalo do formálne podoby to, čo už funguje. Chceme sa posúvať ďalej, pomocná ruka spočíva v poskytnutí ich skúseností, infraštruktúry, športovísk či výmenných pobytov aj na trénerskej báze," povedal Siekel.

Na pracovnom rokovaní sa zúčastnil tiež slovenský tréner reprezentácie japonských vodných slalomárov Milan Kubáň, ktorého zverenec Takuja Haneda na OH 2016 v Riu získal vôbec prvú ázijskú medailu v tomto odvetví pod piatimi kruhmi. "Športový úspech japonského pretekára sa prejavil v kooperácii krajín. K nám by prišli špecialisti na odvetvia, v ktorých je silné Japonsko, a naopak. Naši džudisti tam chodia priebežne, oslovíme zväzy, o čo by mali záujem," uviedol prezident SOV, ktorý si pochvaľoval priateľskú atmosféru neformálnej časti i potom na neformálnej večeri. JOC sa spoločne s MOV podieľa na príprave finančného balíka pre národné olympijské výbory v období pred OH 2020.

Tokio využije aj časť infraštruktúry z OH 1964 a Siekela oslovila jeho kompaktnosť: "Bol som veľmi príjemne prekvapený. Na prvý pohľad to je veľké mesto, už teraz však vidno, že k organizácii pristupujú mimoriadne zodpovedne. Či už ide o umiestenie športovísk alebo prepravu, kladú dôraz na detail. Som presvedčený, že OH 2020 sa zaradia k najlepším."

Začiatkom marca uplynulo sto dní od nástupu Siekela do funkcie prezidenta SOV: "Ja ich hodnotím pozitívne, je dôležité, ako ich hodnotia ostatní. Nebolo toho málo, spravili sme prvé kroky a je predčasné posudzovať, ako dopadnú. Prioritou bolo zostaviť pracovné tímy s odborníkmi zo športovej, legislatívnej oblasti, čo sa podarilo. Máme úlohy, ktoré budeme komunikovať a riešiť. Boli sme nachystaní aj na spontánne udalosti, akými boli napríklad situácia v Slovenskej lyžiarskej asociácii či novela zákona o športe. Aj naďalej budeme aktívni v hľadaní riešení a na pôde SOV dáme priestor na dialóg."