< sekcia Šport

Olympionik Schwarzer neuspel s odvolaním, doping ho pripravil o Rio

Na archívnej snímke z 8. augusta 2012 taliansky atlét Alex Schwazer plače počas tlačovej konferencie v talianskom Bolzane. Foto: TASR/AP

Schwarzer mal pred OH 2012 pozitívny dopingový nález na EPO a vylúčili ho tak z účasti na OH v Londýne. Následne si musel odpykať 45-mesačný trest.

Berlín 11. augusta (TASR) - Olympijský šampión v chôdzi na 50 km z Pekingu 2008 Alex Schwarzer dostal za doping osemročný dištanc a príde tak o štart na OH v Riu de Janeiro. Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol jeho odvolanie po predbežnej suspendácii, ktorú 31-ročnému Talianovi udelila ešte 8. júla Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF). Informovala o tom agentúra DPA.

Schwarzer mal pred OH 2012 pozitívny dopingový nález na EPO a vylúčili ho tak z účasti na OH v Londýne. Následne si musel odpykať 45-mesačný trest. V máji pomohol svojej krajine k zisku titulu na chodeckých MS družstiev, ale potom sa opakovala história. Opakované testovanie odhalilo vo Schwarzerovej vzorke stopy po anabolických steroidoch a skúsený matador tak opäť príde o olympiádu. CAS navyše anuloval všetky jeho výsledky od 1. januára 2016 a zbavil ho všetkých medailí, bodov i finančných odmien.

Chodecká päťdesiatka, ktorá je v Riu na programe v piatok 19. augusta, tak prišla o veľké meno. Jedným z veľkých favoritov na triumf je aj majster sveta Matej Tóth, zo Slovákov sa v pretekoch predstavia aj Dušan Majdán a Martin Tišťan.