Atletico Madrid sa stalo tretíkrát víťazom Európskej ligy UEFA

Na snímke hráči Atletica Madrid po výhre Európskeho pohára UEFA v Lyone, 16. mája 2018. Foto: TASR/AP

Desaťnásobný španielsky majster tak po organizovanom a efektívnom výkone opanoval EL aj tretíkrát v tretej finálovej účasti.

Lyon 17. mája (TASR) - Futbalisti Atletica Madrid tretíkrát v histórii vyhrali Európsku ligu UEFA. Vo finále ročníka 2017/2018 zvíťazili v stredu v Lyone nad Olympique Marseille 3:0 a súťaž ovládli opäť po rokoch 2010 a 2012. Na tróne pre víťazov nahradili hráčov Manchestru United. "Los Colchoneros" tiež vyrovnali rekord FC Sevilla, keď tretiu finálovú účasť v EL premenili v tretí triumf.

Na Stade de Lyon otvoril skóre očakávaného finále v 21. minúte francúzsky útočník "Atleti" Antoine Griezmann po hrubej chybe v obrane OM. Francúzsky klub prišiel po polhodine hry o kapitána a tvorcu hry Dimitriho Payeta, ktorý utrpel svalové zranenie a musel ho vystriedať Maxime Lopez. V druhom polčase opäť Griezmann rutinérsky zvýšil na 2:0 v 49. minúte a v 89. minúte uzavrel triumf kapitán Gabi.

OM nevyužil tretiu šancu stať sa prvým klubom z Francúzska, ktorý by vyhral EL, resp. jej predchodcu Pohár UEFA. Vo finále už neexistujúceho Pohára UEFA prehral v roku 1999 v Moskve s Parmou 0:3, resp. v roku 2004 s FC Valencia 0:2 v Göteborgu.

Hráči Atlética oslavujú víťazstvo po finálovom zápase Európskej ligy Olympique Marseille - Atlético Madrid na štadióne v Lyone 16. mája 2018.

Finále EL 2017/2018, Parc Olympique Lyonnais:

Olympique Marseille - Atletico Madrid 0:3 (0:1)

Góly: 21. a 49. Griezmann, 89. Gabi, ŽK: Amavi, Luiz Gustavo, N'Jie - Vrsaljko, Lucas, rozhodovali: Kuipers - van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.)

zostavy a striedanie:

Olympique: Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Zambo Anguissa, Sanson - Thauvin, Payet (32. Lopez), Ocampos (55. N'Jie) - Germain (74. Mitroglou)

Atletico: Oblak - Vrsaljko (46. Juanfran), Gimenez, Godin, Lucas - Correa (88. Partey), Niguez, Gabi, Koke - D. Costa, Griezmann (89. F. Torres)

Finále sa začalo od úvodných sekúnd v ostrom tempe a ako prví zahrozili hráči OM, písaní ako domáci. V 4. minúte Payet vysunul Germaina, ktorý vo vyloženej šanci zlyhal, keď mu lopta vôbec nesadla pri strele. V strede poľa sa bojovalo o priestor, výborne organizované Atletico bez problémov odolávalo opticky územnej prevahe Marseille. V 21. minúte sa Olympique dopustil fatálnej chyby v rozohrávke. Brankár Mandanda rozohral do stredu na Zamba Anguissu, tomu ale lopta pri spracovaní odskočila, kapitán Gabi ju získal a vysunul do sóla Griezmanna, ktorý rutinérsky otvoril skóre. Po polhodine hry prišiel ďalší tvrdý úder pre OM, pre svalové zranenie musel odstúpiť kapitán a špílmacher Payet. Madridčania priebeh bez veľkých problémov kontrolovali, šance sa nerodili a do šatní išiel vo výhodnejšej pozícii zástupca La Ligy.

Cez prestávku sa v Lyone rozpršalo. Krátko po začiatku druhého dejstva opäť udreli efektívni Madridčania, keď premenili aj druhú vyloženú šancu. Koke dostal priestor v strede pred šestnástkou, vysunul našprintovaného Griezmanna, ktorý skvele technickým podkopom prehodil Mandandu. V 53. minúte už mohlo byť 3:0, ale Godin tesne hlavou minul z rohového kopu. Aktívna hra OM upadla, jeho hráči mali problém s prechodom do ofenzívy. "Atleti" situáciu bez veľkých problémov kontrolovali a tradične vyčkávali, či sa im nenaskytne ďalšia príležitosť na definitívny direkt. Mohli ale inkasovať kontaktný gól v 81. minúte, keď striedajúci Mitroglou hlavou trafil len pravú tyč. V ďalšom priebehu sa ešte vôbec prvý víťaz LM (1993) snažil niečo vymyslieť, ale KO mu uštedril kapitán Madridu Gabi krížnou strelou zvnútra šestnástky po prihrávke od Kokeho.

Marseille zlomil prvý gól, Simeone: Víťazstvo tvrdej práce

Futbalisti Atletica Madrid tretíkrát v histórii vyhrali Európsku ligu UEFA. V stredajšom finále ročníka 2017/2018 zvíťazili v Lyone nad Olympique Marseille 3:0 a súťaž ovládli opäť po rokoch 2010 a 2012. Na tróne pre víťazov nahradili hráčov Manchestru United. Zverenci trénera Diega Simeoneho tiež vyrovnali rekord FC Sevilla, keď tretiu finálovú účasť v EL premenili v tretí triumf.

Na Stade de Lyon otvoril skóre očakávaného finále v 21. minúte francúzsky útočník Antoine Griezmann po hrubej chybe v obrane OM. Francúzsky klub prišiel po polhodine hry o kapitána a tvorcu hry Dimitriho Payeta, ktorý utrpel svalové zranenie a musel ho vystriedať Maxime Lopez. V druhom polčase opäť Griezmann rutinérsky zvýšil na 2:0 v 49. minúte a v 89. minúte uzavrel triumf kapitán Gabi.

"Bola to skutočne náročná, ale úspešná sezóna, keďže sme ju zakončili ziskom trofeje. Ale nielen to, pretože triumf v Európskej lige pre nás symbolizuje viac - je to víťazstvo tvrdej práce a pevnej vôle. Stotožnili sme sa s touto súťažou a dokráčali až k celkovému triumfu. Som nesmierne šťastný," vyhlásil Simeone, ktorý pre trest sledoval finále iba z tribúny.

Pre hrdinu večera Antoinea Griezmanna mal duel špeciálnu príchuť, keďže sa odohrával 70 km od jeho rodiska. "Som veľmi šťastný. Dlhé roky som pracoval na tom, aby som si mohol užiť takéto chvíle. Pre toto som odišiel z domu, keď som mal 14 rokov. Teraz budeme oslavovať, je tu aj moja rodina. Čo sa týka môjho gólu, bolo to chladnokrvné zakončenie. V takýchto situáciách si treba zachovať rozvahu."

Marseille doplatilo na hrubú chybu pred prvým gólom a oslabil ho aj odchod Payeta. Ešte predtým mohol Germain poslať francúzsky tím do vedenia, ale v dobrej šanci minul bránku. "Nepremenili sme prvú veľkú príležitosť v zápase a o chvíľu sme inkasovali. Proti tímu ako Atletico je ťažké doháňať manko. Opäť sme mali smolu po tom, ako Mitroglou nastrelil žrď. Gól by nás vrátil do hry, ale nebolo nám súdené. Treba však uznať kvalitu súpera. Prehrali sme 0:3, ale nemáme sa za čo hanbiť," priznal tréner Marseille Rudi Garcia.

Z tábora Marseille unisono znelo, že rozhodol prvý gól. "Dovtedy sme im robili v obrane problémy, ale prišiel nešťastný moment a prehrávali sme. Bojovali sme, ale nestačilo to. Musíme sa poučiť a vyťažiť čo najviac pozitívnych skúseností, ktoré nám chýbali. Proti Atleticu sa nedá hrať na krásu, treba jazdiť od prvej do poslednej minúty a snažiť sa mať čo najviac na nohách loptu. Ak ju stratíte, je to problém," uviedol stopér OM Adil Rami.

Ohlasy médií: Griezmann zobudil Olympique zo sna

bbc.co.uk: "Atletico Madrid dominovalo proti Marseille a vyhralo Európsku ligu tretíkrát za uplynulých deväť rokov."

skysports.com: "Dva góly Griezmanna zariadili Atleticu Madrid zisk tretej trofeje Európskej ligy."

lequipe.fr: "Griezmann zobudil Olympique zo sna. Marseille neuspelo ani pri tretej finálovej účasti v európskom pohári číslo dva."

marca.com: "Hrdina večera sa volá Griezmann. Atletico sa môže poďakovať súperovi za darček, ktorý viedol k prvému gólu."

elpais.com: "Atletico pridalo do zbierky ďalšiu trofej a v ére trénera Simeoneho napísalo ďalšiu úspešnú kapitolu klubovej histórie. Marseille doplatilo na hrubé chyby a neskúsenosť."

idnes.cz: "Finále Európskej ligy ovládlo Atletico, prinieslo radosť aj do Česka. Druhému tímu tabuľky českej ligy zariadilo výhodnejšie nasadenie do pohárovej kvalifikácie."

gazzetta.it: "Bola to Griezmannova dvojgólová rozlúčka s Atleticom? Francúz, ktorý koketuje s prestupom do Barcelony, zariadil triumf Atletica nad Marseille 3:0 vo finále EL."

bild.de: "Griezmannovo gala. Dva góly francúzskeho útočníka spôsobili radosť v tábore El Atleti."

laprovence.com: "Z krásneho sna prebudenie do reality. Po excelentnom vstupe do finále a nepremenených šanciach prišiel lacný prvý gól a zranenie Payeta. Prehra 0:3 je prísna, ale logická."

1982/83 RSC Anderlecht Brusel - Benfica Lisabon 1:0 a 1:1

1983/84 Tottenham Hotspur - Anderlecht Brusel 1:1 a 1:1 (4:3 rozstrel z 11 m)

1984/85 Real Madrid - Videoton Székesfehérvár 3:0 a 0:1

1985/86 Real Madrid - 1. FC Kolín 5:1 a 0:2

1986/87 IFK Göteborg - Dundee United 1:0 a 1:1

1987/88 Bayer Leverkusen - Espaňol Barcelona 0:3 a 3:0 (3:2 rozstrel z 11 m)

1995/96 Bayern Mníchov - Girondins Bordeaux 2:0 a 3:1

1996/97 Schalke 04 Gelsenkirchen - Inter Miláno 1:0 a 0:1 (4:1 rozstrel z 11 m)

1997/98 Inter Miláno - Lazio Rím 3:0 (0:1) v Paríži

1998/99 AC Parma - Olympique Marseille 3:0 (2:0) v Moskve

1999/00 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londýn 0:0 v Kodani (4:3 rozstrel z 11 m)

2000/01 FC Liverpool - CD Alaves 5:4 pp (4:4, 3:1) v Dortmunde

2001/02 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2 (2:0) v Rotterdame

2002/03 FC Porto - Celtic Glasgow 3:2 pp v Seville

2003/04 FC Valencia - Olympique Marseille 2:0 v Göteborgu

2004/05 CSKA Moskva - Sporting Lisabon 3:1 v Lisabone

2005/06 FC Sevilla - FC Middlesbrough 4:0 v Eindhovene

2006/07 FC Sevilla - Espaňol Barcelona 2:2 v Glasgowe (3:1 rozstrel z 11 m)

2007/08 Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 v Manchestri

2008/09 Šachtar Doneck - Werder Brémy 2:1 pp v Istanbule'

2009/10 Atletico Madrid - FC Fulham 2:1 pp v Hamburgu

2010/11 FC Porto - Sporting Braga 1:0 v Dubline

2011/12 Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3:0 v Bukurešti

2012/2013 Benfica Lisabon - Chelsea Londýn 1:2 v Amsterdame

2013/2014 FC Sevilla - Benfica Lisabon 0:0 V Turíne (4:2 rozstrel z 11 m)

Ukrajina 1

Cesta Atletica Madrid za triumfom vo finále Európskej ligy UEFA 2017/2018 v Lyone:

farby: červená, modrá, biela

štadión: Wanda Metropolitano (kapacita 67.703 divákov)

prezident: Enrique Cerezo

tréner: Diego Simeone (Arg.)

prezývky: Los Colchoneros, Los Rojiblancos, Atleti

najväčšie hviezdy v aktuálnom kádri: Antoine Griezmann, Diego Godin, Gabi, Jan Oblak

najväčšie úspechy:

10x majster Španielska (1939/40, 1940/41, 1949/50, 1950/51, 1965/66, 1969/70, 1972/73, 1976/77, 1995/96, 2013/14)

10x víťaz Španielskeho pohára (1959/60, 1960/61, 1964/65, 1971/72, 1975/76, 1984/85, 1990/91, 1991/92, 1995/96, 2012/13)

5x víťaz španielskeho Superpohára (1940, 1941, 1951, 1985, 2014)

3x víťaz Európskej ligy UEFA (2010, 2012, 2018)