< sekcia Šport

One man show: Famózny Laco čaroval aj proti Talianom

Ján Laco Foto: TASR/Pavel Neubauer

Aj vďaka Jánovi Lacovi sme dotiahli duel s Talianskom do víťazného konca. Pozrite si jeho dôležité zákroky, vďaka ktorým sme neinkasovali.

Bratislava 18. mája (TERAZ.sk/TASR) - Začal v Liptovskom Mikuláši, pokračoval v Košiciach a Zvolene. Potom odišiel do prvoligovej Detvy, odtiaľ do Nitry a do HC Lev Poprad. Nakoniec zakotvil v Donbasse Doneck. Toto je v skratke kariéra Jána Laca. Brankár slovenskej hokejovej reprezentácie patrí medzi fenomény na tomto poste a nielen preto, že jeho kariéra začala naberať na obrátkach až vo vyššom veku, ale hlavne pre jeho brankárske umenie a neskutočný prehľad v hre. Dokáže predvídať, je v neustálom pohybe, čo mu umožňuje pokryť veľký priestor a zneškodniť väčšinu súperových príležitostí.

Svoje umenie preukázal aj na prebiehajúcich MS v Minsku. Pri tutovke Davida Borrelliho z 31. minúty. Taliansky útočník za stavu 2:0 pre SR osamotený dorážal z bezprostrednej blízkosti, no Laco v poslednom momente dokázal vysunúť proti jeho strele betón. "Ani neviem, ako sa to udialo, bolo to také rýchle. Odrazený puk, nejaká dorážka, ani presne neviem, ako som to chytil," povedal o fantastickom zákroku 32-ročný brankár.Laco sa zaskvel aj pri záverečnej power play súpera v situácii, keď hrali šiesti Taliani proti trom slovenským hráčom a to ešte obranca Ivan Švarný zlomil hokejku. Brankár Donbassu Doneck kryl betónom pokus Briana Ihnačáka a potom vytiahol parádny "semafor" pri jedovke Nathana di Casmirra. "Niečo ma aj trafilo. Som rád, že to takto dopadlo a vyskytli sa aj pekné zákroky. Sme spokojní," poznamenal Laco, ktorý v zápase inkasoval iba raz - v 39. minúte ho prekonal strelou od modrej čiary obranca Alexander Egger. "Pri góle som puk nevidel, bola to aj moja chyba. Mohol som si ustrážiť spodok a tým pádom by som to chytil."

Strieborný hrdina a najlepší brankár MS 2012 v Helsinkách patrí medzi hlavné opory slovenského mužstva na turnaji. Superzákrok "vykúzlil" už v súboji s Nórskom (5:2), keď za stavu 2:2 vymrštil v poslednej chvíli hokejku proti dorážke Matsa Trygga a zastavil puk, ktorý letel do prázdnej bránky. Parádny zásah sa stal okamžite hitom na internete, za tri dni ho na portáli YouTube.com videlo takmer 150-tisíc ľudí. Rovnaké čísla sa dajú očakávať aj po jeho zákrokoch s Talianskom. "Pre nás je podstatné, že sme zvíťazili a uhrali tri body. Teraz sa musíme pripraviť na ďalšiu métu - dôležitý duel s Dánskom," vyhlásil Laco.