< sekcia Šport

Pandémia nahráva nepoctivým a dopingu, tvrdí nemecký profesor

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V niektorých krajinách úplne zastavili kontroly, v podstate na začiatku novej sezóny bude úplne chýbať antidopingový systém, vraví Fritz Sörgel.

Norimberg 22. marca (TASR) - Koronavírusová kríza môže otvoriť priestor pre doping. Myslí si to nemecký profesor a uznávaný odborník na túto problematiku Fritz Sörgel. Pandémia vyťažuje zdravotníkov aj laboratória po celom svete naplno, viaceré pracujú nad rámec svojich kapacít, preto ide antidopingové testovanie do úzadia.

"V niektorých krajinách úplne zastavili kontroly, v podstate na začiatku novej sezóny bude úplne chýbať antidopingový systém. To môže znevýhodniť športovcov z krajín, kde ešte testovanie funguje," citovala agentúra SID šéfa norimberského Inštitútu biomedicínskeho a farmaceutického výskumu.

Podľa Sörgela aj výpadok antidopingového programu dôvod, prečo nedáva zmysel trvať na pôvodnom termíne konania olympiády v Tokiu. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) napriek pandémií stále nemieni ustúpiť a presadzuje začiatok podujatia na 24. júla. "My lekári tomu nerozumieme. Hry budú ťažko poznačené. Športovci ani niekoľko mesiacov pred plánovaným začiatkom nevedia čo bude, nemôžte od nich očakávať, že sa budú poctivo pripravovať, keď nevedia na čo."