< sekcia Šport

Úspešní paraalpskí lyžiari:Zlato Farkašovej, medailoví Harausa a Kraka

Slovenská lyžiarka Henrieta Farkašová (vľavo) s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, foto z archívu. Foto: TASR/AP

V zjazde zrakovo znevýhodnených mužov bol najrýchlejší Francúz Hyacinthe Deleplace, druhý skončil Miroslav Haraus s mankom 2,85 s, tretí bol Jakub Krako (+3,23 s).

Lillehammer 14. januára (TASR) - Slovenskí paraalpskí lyžiari úspešne odštartovali svoje účinkovanie na majstrovstvách sveta v nórskom Lillehammeri. V piatkovom zjazde získala Henrieta Farkašová s navádzačom Michalom Červeňom zlato, Miroslav Haraus s Marošom Hudíkom striebro a Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom bronz.

Pre zrakovo znevýhodnenú Farkašovú je to už 16. titul majsterky sveta, štvrtý v zjazde. "Pocity sú super, užila som si to. Bála som sa síce trochu, že tá trať bude tvrdá, ale dobre to dopadlo. Vyhrali sme, musíme byť šťastní," uviedla pre paralympic.sk. "Na to, aké to bolo ľadové, to bola asi najlepšia jazda. Lyže držali, išlo sa nám úplne super. Perfektne sa skákalo," povedal Červeň.

V zjazde zrakovo znevýhodnených mužov bol najrýchlejší Francúz Hyacinthe Deleplace, druhý skončil Miroslav Haraus s mankom 2,85 s, tretí bol Jakub Krako (+3,23 s). "Dlho som nestál na štarte zjazdu. Ani som nevedel, čo mám od seba očakávať. Aj preto som s druhým miestom spokojný," povedal Haraus, pre ktorého je to už trinásta medaila zo svetových šampionátov a piata strieborná. V zjazde však jeho najlepší výsledok, keďže doteraz si v ňom vyjazdil len dva bronzy – na MS 2015 v Kanade aj 2017 v Taliansku.

Krako obhájil bronz z MS 2019. "V tréningu som predviedol lepšie jazdy. Nezvládol som kritické bránky a ani skoky neboli podľa očakávania," uviedol.

Svetový šampionát pokračuje v sobotu superobrovským slalomom mužov, okrem spomínaného tria sa na štart postaví už aj Kubačka, Smaržová a France.

výsledky MS (disciplíny so slovenskou účasťou):


zjazd – zrakovo znevýhodnené – ženy:
1. Henrieta Farkašová (SR, navádzač Michal Červeň) 1:17,78 min,
2. Le Bonová (Belg., navádzač Couquelet) +7,21,
3. Choi (J. Kórea, navádzačka Kim Yooseong) +9,44

zjazd – zrakovo znevýhodnení – muži:
1. Deleplace (Fr., navádzač Giraud) 1:09,88,
2. Miroslav Haraus (SR, Maroš Hudík) +2,85
3. Jakub Krako (SR, Branislav Brozman) +3,23