< sekcia Šport

Peter FIEBER: Mrzí ma, že tréneri mojej generácie už nie sú v móde

Futbalový tréner Peter Fieber v štúdiu TABLET.TV. Foto: TABLET.TV

Svojho času patril k najlepším obrancom federálnej ligy, vďaka čomu sa dostal aj na MS 1990 v Taliansku. No nielen o tomto svetovom šampionáte sme sa s Petrom Fieberom v štúdiu TABLET.TV rozprávali.

Bratislava 9. februára (Teraz.sk) – V sobotu 16. februára sa po 69-dňovej zimnej prestávke opäť otvoria brány štadiónov našej najvyššej futbalovej súťaže. Do televízneho štúdia TABLET.TV sme si preto pozvali niekdajšieho skvelého obrancu, bývalého československého i slovenského reprezentanta, dnes trénera na voľnej nohe Petra Fiebera. S 54-ročným odchovancom bratislavského Interu sme sa rozprávali o tom najzaujímavejšom, čo sa vo Fortuna lige počas jesennej časti udialo, prehodili sme pár slov o súčasnom trende v angažovaní trénerov, no vrátili sme sa aj k jeho hráčskej kariére, ktorej vrcholom bola účasť na MS 1990 v Taliansku.

Do jarnej časti vstúpia v pozícii jasného lídra, a tým pádom aj najväčšieho ašpiranta na titul futbalisti Slovana Bratislava. Pred druhou Dunajskou Stredou majú náskok 8 bodov a objektívne treba uznať, že aj najkvalitnejší káder z fortunaligového pelotónu. Je o tohtosezónnom majstrovi rozhodnuté už v predstihu? „Ešte asi nie. Na druhej strane si myslím, že belasí majú dosť skúsené mužstvo na to, aby si prvú priečku udržali, a tak v roku, v ktorom oslavujú 100. výročie vzniku klubu, mohli už na novom štadióne oslavovať majstrovský titul,“ zamyslel sa na úvod Peter Fieber.

Lenže tím z hlavného mesta mal omnoho smelšie plány. Na konci aktuálnej sezóny sa chcel radovať zo zisku double, a teda nielen z majstrovského titulu, ale i z triumfu v Slovenskom pohári. To druhé sa však Slovanu určite nesplní. Po administratívnej chybe pred zápasom 2. kola s Hornými Orešanmi, v ktorom neoprávnene nastúpil chorvátsky legionár Marin Ljubičič (v tom istom kole nastúpil už za DAC Dunajská Streda), sa museli zverenci trénera Martina Ševelu z pohárovej súťaže porúčať. „Myslím si, že v prvom rade si to mal ustrážiť samotný hráč. Ale ani realizačný tím nie je bez viny, pretože v Slovane má určite niekto takéto veci na starosti. Aj takáto banalita je však jasný príklad toho, že vo futbale sa môže stať hocičo. Každopádne, treba to stráviť a ísť ďalej. Napraviť sa to už nedá.“

POZRITE SI CELÚ TELEVÍZNU DEBATU S PETROM FIEBEROM:Pri pohľade na vizitky trénerov jednotlivých tímov našej najvyššej súťaže možno konštatovať, že s výnimkou Ivana Galáda (60) v Nitre a Karola Stromšíka (64) v Seredi, ide všetko o mladých koučov, ktorí majú aj k päťdesiatke ešte ďaleko. Ako vníma tento trend 54-ročný Fieber, ktorý je momentálne bez angažmánu? „Priznám sa, že ma to dosť mrzí. Veď väčšina trénerov z mojej, ale i staršej generácie odohrala alebo odkoučovala v minulosti množstvo zápasov či už v našej lige alebo v zahraničí a má tak dostatok bohatých skúseností. Áno, tréningové procesy sa menia, no stále si myslím, že máme aj my, o čosi starší tréneri, súčasným hráčom čo ponúknuť,“ pokračoval Peter Fieber, ktorý má futbalových skúseností na rozdávanie. V pozícii trénera sa mu na Slovensku podarilo trikrát postúpiť do II. ligy, raz do prvej a ako asistent hlavného kouča má na konte aj maďarský titul s Debrecínom. Keby dnes prišla nejaká zaujímavá ponuka, išiel by opäť do toho? „Určite áno. Momentálne som totiž bez angažmánu a futbalu som zasvätil prakticky celý svoj doterajší život.“

Krásne spomienky na MS v Taliansku


Azda najkrajšie hráčske časy na klubovej úrovni zažil niekdajší vynikajúci krajný obranca v druhej polovici 90-tych rokov v drese Dunajskej Stredy. So spoluhráčmi triumfovali v Československom i Slovenskom pohári. „Na Žitnom ostrove som prežil kus futbalového života a myšlienkami sa k tomuto obdobiu vždy veľmi rád vraciam. Na zápasoch bolo vždy vypredané, jednoducho niečo úžasné,“ skonštatoval Fieber, ktorý sa ako hráč DAC dostal aj na veľkolepé podujatie. Konkrétne išlo o MS v Taliansku 1990, kde bol jedným z deviatich Slovákov v 22-člennom kádri trénerskej dvojice Jozef Vengloš – Václav Ježek. Akú tvorili partiu s viacerými hviezdnymi menami vo svojom strede na čele so Skuhravým, Hašekom, Kadlecom či Moravčíkom? „Vynikajúcu. Nikto sa nad nikoho nevyvyšoval, všetci sme boli rovnocenní. Keby to tak nebolo, tak by sa nám to nepodarilo dotiahnuť až do štvrťfinále, v ktorom sme po kontroverznej jedenástke a taktiež po pofidérnom vylúčení Ľuba Moravčíka prehrali s neskorším majstrom sveta z Nemecka 0:1. A či sme po zápase cítili krivdu? Pozrite sa, keby hlavný rozhodca Klinsmannovi tú penaltu neodpískal a Matthäus ju nepremenil, tak by sme možno išli ďalej my a ktovie ako by to potom dopadlo...“Fieber bol zároveň jedným z kvinteta (okrem neho aj brankárska dvojica Luděk Mikloško - Peter Palúch a stredopoliari Viliam Hýravý s Jiřím Nemcom), ktoré nezasiahlo na MS do hry v ani jednom z piatich zápasov. „Ako som už povedal, tvorili sme vynikajúci kolektív, nikomu nikto nič nezávidel. Z každého víťazstva som mal radosť. Rovnakú akoby som bol na ihrisku. Ale aby som bol naozaj úprimný, samozrejme, vnútri ma mrzelo, že som nedostal šancu nastúpiť aspoň na pár minút,“ uzavrel takmer 29-ročné spomienky Peter Fieber.