Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Šport

Peter Velits sa teší na slobodu, úlohu otca a nové výzvy

Na archívnej snímke Peter Velits. Foto: TASR/pavol Ďurčo

Začiatkom januára sa mu s priateľkou narodí syn. Je to niečo, čo sa nikdy nebude opakovať a takto si to môžem naplno užiť, povedal trojnásobný majster sveta v tímovej časovke.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Slovenský cyklista Peter Velits sa rozhodol ukončiť profesionálnu kariéru, no namiesto nostalgie je pripravený naplno čeliť novým výzvam.

"Rozhodovanie môžeme nazvať akousi mozaikou. Tými kamienkami sú posledné dve sezóny, v ktorých sa mi príliš nedarilo. Na druhej strane, sú tu iné aktivity, v ktorých človek nachádza nové výzvy - začiatkom januára sa nám s priateľkou narodí syn. Je to niečo, čo sa nikdy nebude opakovať a takto si to môžem naplno užiť," povedal pre TASR trojnásobný majster sveta v tímovej časovke.

"Uvedomoval som si stále intenzívnejšie čo chcem. Posledné preteky som sa strachoval, či ich dokončím. Nemám dôvod niekomu niečo dokazovať. Táto etapa je za mnou. Čím je časový odstup väčší, tým je jasnejšie, že je to tak ako to malo byť," dodal 31-ročný jazdec.

Rokovania o budúcnosti v tíme BMC sprevádzala niekoľkomesačná neistota. "Agenti sa snažili, záujem prejavili FDJ, nový tím Bahrain-Merida, Trek-Segafredo. Prebehli rozhovory, no po dvoch zlých sezónach sa ťažko operuje. V tímoch nižšej kategórie by som nenašiel potrebnú motiváciu a bolo by to ešte horšie. Najbližšie okolie pozná moje pocity. Vie, že by telo ešte vedelo. Situácia je taká, aká je, prežili sme toho ako rodina veľa, zdieľali radosti z úspechov a teraz toto rozhodnutie akceptujeme jednoducho ako fakt," pokračoval Peter Velits.

Pre slovenského jazdca znamená v tejto chvíli jeho rozhodnutie najmä úľavu: "Viem, na čom som. Prišlo to už počas dovolenky, nastavil som sa tak, že končím. Teraz vidím celú slobodu, ktorá sa niekedy skladá naozaj z maličkostí. V detstve som miloval lyžovanie a teraz v zime pôjdem hneď na lyže. Možno si viac užijem aj cyklistiku, keď sa neplánuje."

Peter Velits vynechal po operácii artérie na nohe časť uplynulej sezóny a po návrate do pelotónu sa už nedokázal presadiť podľa predstáv. "Keby som len vedel, v čom to bolo. Možno som začal priskoro pretekať. Počítal som s tým, že sa dostanem do rytmu a stále to neprichádzalo. Motivácia bola obrovská, no vystriedala ju frustrácia," prezradil.

Namiesto nostalgie za minulosťou hľadí jeden z najlepších slovenských cyklistov už v tejto chvíli naplno smerom do budúcnosti. Spolu s bratom Martinom rozbehol pred niekoľkými rokmi vlastnú značku športového oblečenia a s ďalšími rodinnými príslušníkmi sa venuje podnikaniu v oblasti hotelierstva. "Máme niečo rozbehnuté, má to potenciál. Keď to človek robí naplno, vidí vonkajší svet. Mňa aj Martina to neuveriteľne baví a viem, že sa tomu chcem naplno venovať," teší sa na nové výzvy, ktoré podľa jeho slov prichádzajú každý deň.Práve v podnikaní plánuje využiť aj nadobudnuté skúsenosti počas aktívnej kariéry: "Precestovali sme svet, videli život v iných krajinách. To, čo sme videli, sa pokúsime priniesť sem a robiť niektoré veci inak. Cyklistika ma tiež naučila, že nič nie je zadarmo a všetko si treba oddrieť."

P. Velits obliekal ako profesionál dresy tímov Wiesenhof-Felt, Milram, HTC, Omega Pharma-Quick Step a naposledy BMC. Prvý veľký úspech zažil v roku 2007, keď vyhral titul na majstrovstvách sveta v pretekoch s hromadným štartom do 23 rokov. Následne prišla ponuka z Milramu, ktorému sa upísali aj s bratom Martinom a otvorila sa im cesta do profesionálneho pelotónu. V nemeckom tíme zotrvali dva roky a potom prešli do amerického HTC. V jeho drese dosiahol Peter Velits aj svoj najväčší individuálny úspech.

V roku 2010 obsadil tretie miesto v celkovom poradí na prestížnych pretekoch Vuelta a Espaňa, po dopingovom prehrešku Španiela Ezequiela Mosqueru sa posunul ešte o priečku vyššie, hneď za víťazného Taliana Vincenza Nibaliho. V roku 2012 prestúpil do Omega Pharma-Quick Step a stal sa celkovým víťazom pretekov Okolo Ománu. Uplynulé tri sezóny strávil v BMC Racing. V rokoch 2012-2014 sa stal trikrát majstrom sveta v tímovej časovke, čo sa mu podarilo ako prvému cyklistovi.

Celkovo si pripísal na konto sedem víťazstiev, má tri časovkárske prvenstvá na MSR a šesťkrát sa zúčastnil na najslávnejších pretekoch sveta Tour de France, kde bolo jeho maximom 19. miesto v celkovom poradí z roku 2011.