Historická výhra Piešťanských Čajok: Zdolaním Ružomberku ovládli ligu

Na snímke majsterky Slovenska - Piešťanské Čajky po skončení 4. zápasu finále play off Niké extraligy žien Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok v stredu 27. apríla 2022 v Piešťanoch. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Piešťany sa stali historicky len tretím klubom, ktorý uspel v najvyššej súťaži v ére samostatnosti.

Piešťany 27. apríla (TASR) - Basketbalistky Piešťanských Čajok sa prvýkrát v histórii stali víťazkami Niké extraligy žien. Vo štvrtom finálovom zápase sezóny 2021/2022 zvíťazili na domácej palubovke nad MBK Ružomberok 63:44 a celú sériu vyhrali 3:1 na zápasy. Zverenky Petra Jankoviča premenili šiestu finálovú účasť (2015, 2016, 2017, 2019, 2021, 2022) premiérovo na titul a po trojročnom kraľovaní "Ruže" ju vymenili na tróne slovenského ženského ligového basketbalu.

Niké extraliga žien - 4. zápas finále:

Piešťanské Čajky - MBK Ružomberok 63:44 (31:29)

zostavy a body:

Piešťany: Jamesová 25, Andělová 19, Tadičová 7, Hašková 4, Boothová 0 (Martišková 8, Moravčíková a Pirttinenová 0)

Ružomberok: Burová 6, Graysová 5, Havranová a Turudičová po 3, Buknová 0 (Motleyová 18, Pavičová 4, Praženicová 3, Stašová 2)

TH: 15/10 - 8/4, fauly: 14 - 19, trojky: 9 - 8, rozhodovali: Zubák, Fuska, Bartoš, štvrtiny: 20:18, 11:11, 14:10, 18:5, 1000 divákov (vypredané).

/konečný stav série - 3:1, Piešťanské Čajky sa stali víťazom Niké extraligy žien v sezóne 2021/2022/

Na oboch stranách bola počiatočná nervozita, ale lepšie odštartoval štvrtý finálový zápas Ružomberok, piatimi bodmi v sérii sa ujal vedenia. Na piešťanskej strane však bola správne namotivovaná Jamesová, postarala sa o prvých sedem bodov svojho tímu. Neskôr sa Čajky odtrhli osembodovým úsekom, ale Ružomberok zostával v tesnom závese. To sa odzrkadlilo aj na skóre prvej štvrtiny - 20:18. Druhá 10-minútovka bola herne a bodovo chudobnejšia. Opäť bola v tesnom trháku "Ruža", no Piešťany sa aj napriek streleckému výpadku držali blízko. Na domácej strane bola totiž mimoriadne produktívna Jamesová, ktorá sa postarala o veľkú väčšinu piešťanských bodov. Na polčas išli spokojnejšie domáce hráčky, viedli však tesne - 31:29.

Na snímke vľavo hráčka Piešťan Gabriela Andělová a hráčka Ružomberka Marte Graysová počas 4. zápasu finále play off Niké extraligy žien Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok v stredu 27. apríla 2022 v Piešťanoch.

Po prestávke začali domáce basketbalistky s veľkou energiou, najmä v defenzíve. Dobrý štart sa odrazil aj do útoku, k Jamesovej sa pridala Andělová a Piešťany si postupne budovali prvý výraznejší trhák v zápase. Ružomberské nádeje držala Motleyová, úradujúci majster sa primárne vďaka nej držal v boji o víťazstvo. Takmer s klaksónom zasadila v závere tretej štvrtiny trojkový úder Jamesová a upravila na 45:39. Nič sa pre Ružomberok nezmenilo ani s pribúdajúcim časom, domáce Piešťany si držali celkom komfortné vedenie a boli blízko k využitiu majstrovského mečbalu. Rozhodujúci úder zasadila v elektrizujúcej atmosfére Martišková dve minúty pred koncom. Žiadna dráma sa nekonala a Piešťany mohli odštartovať majstrovské oslavy.

Na snímke zľava kapitánka majsteriek Slovenska - Piešťanských Čajok Matea Tadičová preberá pohár za 1. miesto od štátneho tajomníka pre šport ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Ivana Husára po skončení 4. zápasu finále play off Niké extraligy žien Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok v stredu 27. apríla 2022 v Piešťanoch.

Peter Jankovič, tréner Piešťan: "Teším sa, super. Je to obrovská radosť. Celé to opadlo, nervozita bola obrovská, dá sa povedať, že od soboty večera. Veľmi sa z toho teším. Teším sa hlavne pre tento klub, prezidenta klubu, Bronislavu Borovičkovú a Tomáša Horkého. To, ako sa pre tento klub obetujú, zaslúžili si to."

Ke'Shunan Jamesová, hráčka Piešťan: "Niečo úžasné. Teším sa za každého a som nesmierne rada, že som mohla byť tohto súčasťou. Je vo mne mnoho emócií, za to som po zisku majstrovského titulu rada."

Matea Tadičová, hráčka Piešťan: "Kvôli majstrovskému titulu som sem prišla a vracala som sa. Piešťany sú mojím druhým domovom. Som rada, že konečne mám zlato. V prvom roku nás zastavil koronavírus, v druhom sme prehrali v piatom finálovom zápase. Teší ma, že sa to podarilo a ešte k tomu doma. Užívam si to."

Juraj Suja, tréner Ružomberka: "Myslím si, že sme prišli nastavení dobre. Podľa mňa sme hrali dobre. Keď sme viedli o štyri body v druhej štvrtine, tak tretíkrát po sebe sa zopakovalo, že sme mohli ísť do trháku, ale sami sme sa začali skladať chybami. Súpera sme opäť posadili na koňa a išiel do dvojbodového vedenia na polčas. V druhom polčase sa to hodnotí veľmi jednoducho, s 15 bodmi za polčas nemôžete pomýšľať na víťazstvo vo finále."