Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. jún 2023Meniny má Stanislava
< sekcia Šport

Piquet dostal pokutu 884.000 eur za rasistické urážanie Hamiltona

Trojnásobný majster sveta vo formule 1 Nelson Piquet z Brazílie prichádza na natáčanie magazínu maďarskej televízie Formula 1 v Budapešti 23. júla 2015. Foto: TASR/AP

Piqueta zažalovali štyri ľudskoprávne organizácie pre morálnu ujmu a žiadali odškodné vo výške desať miliónov realov. Súd však čiastku znížil na polovicu, informovala agentúra AP.

Londýn 26. marca (TASR) - Bývalý brazílsky jazdec F1 Nelson Piquet musí zaplatiť odškodné päť miliónov realov (v prepočte približne 884.000 eur). Súd ho potrestal za rasistické a homofóbne urážky na adresu sedemnásobného majstra sveta Lewisa Hamiltona.

Sedemdesiatročný Piquet sa v rozhovoroch z roku 2021 o Hamiltonovi vyjadril urážlivo niekoľkokrát. Po prvý raz v súvislosti s nehodou na Veľkej cene Veľkej Británie po kolízii s Maxom Verstappenom, ktorého partnerkou je Piquetova dcéra Kelly. Hamiltona nazval "neguinho". Majster sveta z rokov 1981, 1983 a 1987 druhýkrát Hamiltona urazil, keď opisoval, ako Brit v roku 2016 prišiel o titul v súboji s Nicom Rosbergom. Piquet sa neskôr síce Hamiltonovi ospravedlnil, zároveň však vyhlásil, že je potrebné zmeniť "toto zastaralé myslenie".

Piqueta následne zažalovali štyri ľudskoprávne organizácie pre morálnu ujmu a žiadali odškodné vo výške desať miliónov realov. Súd však čiastku znížil na polovicu, informovala agentúra AP.