Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Šport

Pistorius zostane vo väzení,zamietli žiadosť o podmienečné prepustenie

Na archívnej snímke z 15. júna 2016 juhoafrický hendikepovaný atlét Oscar Pistorius telefonuje v súdnej sieni v Pretórii. Foto: TASR/AP

Kariéru Pistoriusa ukončil škandál, keď 14. februára 2013 zastrelil cez dvere kúpeľne svoju priateľku Reevu Steenkampovú.

Pretória 31. marca (TASR) - Bývalý juhoafrický hendikepovaný bežec Oscar Pistorius zostane vo väzení, v ktorom si odpykáva trest za vraždu priateľky Reevy Steenkampovej. Špeciálna komisia v piatok zamietla jeho žiadosť o podmienečné prepustenie.

Podľa agentúry AP si šesťnásobný paralympijský víťaz neodsedel "minimálnu dobu" potrebnú na prepustenie po jeho odsúdení za vraždu Steenkampovej v roku 2013. Výbor zaoberajúci sa podmienečným prepustením rozhodol, že Pistorius bude môcť oň opätovne požiadať v auguste 2024. Podľa zverejneného vyhlásenia sa výbor odvolal na nové objasnenie Pistoriusovho trestu, ktoré pred tromi dňami vydal juhoafrický Najvyšší odvolací súd.

Kariéru Pistoriusa ukončil škandál, keď 14. februára 2013 zastrelil cez dvere kúpeľne svoju priateľku Reevu Steenkampovú. Počas súdneho procesu sa bránil, že išlo o nehodu a strieľal na domnelého votrelca v dome. Pôvodne ho odsúdili za zabitie na 6 rokov odňatia slobody, no súd vyššej inštancie ho uznal vinným zo zločinu vraždy a dostal 13,5 roka väzenia. Páchatelia si musia v Juhoafrickej republike odsedieť aspoň polovicu trestu, aby mohli byť podmienečne prepustení.