< sekcia Šport

VIDEO: Najlepšími plavcami za rok 2019 Podmaníková a opäť Nagy

Na snímke je Andrea Podmaníková z Piraňa Sport Club Topoľčany, ktorá sa stala najlepšou bazénovou plavkyňou počas vyhlásenia najúspešnejších športovcov Slovenskej plaveckej federácie (SPF) za rok 2019 v Bratislave 24. januára 2020. Foto: TASR - Dano Veselský

V diaľkovom plávaní ceny získali Tomáš Peciar z Delfín Nitra a Karolína Balážiková z PK Orca Bratislava.

Bratislava 24. januára (TASR) - Na slávnostnom galavečere v Bratislave vyhlásili zástupcovia Slovenskej plaveckej federácie (SPF) v piatok najúspešnejších športovcov za rok 2019. Najlepšími bazénovými plavcami Slovenska za minulý rok sa stali Andrea Podmaníková z Piraňa Sport Club Topoľčany a Richard Nagy z ŠK Dukla Banská Bystrica.

Podmaníková na tróne pre najlepšiu plavkyňu SR vystriedala Karolínu Hájkovú, Nagy pokračuje v hegemónii, keď anketu opanoval už šiestykrát za sebou. Ocenili aj významných jubilantov za prínos v rozvoji plaveckých športov, udelili cena prezidenta SPF. "Je to určite pocta, aj keď je to trochu smutné, pretože sezónu som mal zlú a kolegovia ju tiež nemali podarenú. Úprimne verím, že rok 2020 bude lepší. Plánujem sa sústrediť hlavne na 400 m polohové preteky. Osemstovka voľným spôsobom je nová olympijská disciplína, skúsim to aj v nej, no bude to skôr doplnková disciplína," vyhlásil plavec roka v kategórii mužov Nagy. "Som rada, že sa mi podarilo získať titul najlepšej plavkyne opäť po troch rokoch. Užívam si to. V budúcej sezóne budem rada ak sa mi podarí kvalifikovať na olympijské hry, úspechom bude i finále na ME v Budapešti," vyhlásila najlepšia slovenská plavkyňa Andrea Podmaníková.Na druhom mieste medzi ženami skončila Nikoleta Trníková z považskobystrického plaveckého oddielu a tretie miesto obsadila Hájková z VŠK UK Bratislava. Strieborná trofej v mužskej kategórii putovala do rúk Tomáša Klobučníka z ŠK Dukla Banská Bystrica a bronzovú si prevzal Vladimír Štefánik zo žilinského Nereusu. Víťazom kategórie najúspešnejší junior za rok 2019 sa stal Alex Kušík z Delta Klub Komárno, najúspešnejšou juniorkou za rok 2019 sa stala Nikoleta Trníková, v kategórii Masters medzi ženami zvíťazila Mária Hausnerová z MPK Prievidza, medzi mužmi Rastislav Pavlík z Nereusu Žilina.

Prezident FINA a Slovenská plavecká federácia tiež ocenili skvelú organizáciu 1. MS mladších juniorov v plávaní, ktoré sa konali v Šamoríne a ceny si prevzali manažérka podujatia Jana McDonellová spolu s viceprezidentkou Janou Labudovou. V synchronizovanom plávaní sa tešili z prvého miesta v kategórii pár seniorky Naďa Daabousová, Chiara Dikyová, Diana Miškechová. Najúspešnejšou sólistkou v seniorskej kategórii sa stala Naďa Daabousová. Najlepšou juniorskou sólistkou sa stala Chiara Díkyová, v juniorskej kategórii ako najlepší pár vyhlásili Lauru Lisú, Anastasiu Iakovlevovú a Barboru Novotnú. Cenu prevzal aj úspešný tím, ktorý SR reprezentoval na MS v Gwangdžu v zložení: Júlia Bachárová, Hana Bartovičová, Naďa Daabousová, Chiara Díkyová, Anastasia Iakovlevová, Laurá Lisá, Linda McDonnellová, Diana Miškechová, Barbora Novotná, Viktória Riegerová, Rebecca Slezáková a Silvia Solymosyová.
"Minulá sezóna bola veľmi pestrá a náročná, súťažila som v každej jednej kategórii. Začiatkom mája nás čaká kvalifikácia na OH, šanca prebojovať sa do Tokia tu určite je, aj keď to bude tesné. Makáme, robíme všetko pre to, aby sme vybojovali miestenku a mohli reprezentovať Slovensko na olympiáde," povedala pre TASR najúspešnejšia sólistka medzi synchronizovanými plavkyňami Naďa Daabousová.

V diaľkovom plávaní ceny získali Tomáš Peciar z Delfín Nitra a Karolína Balážiková z PK Orca Bratislava.

Najlepším slovenským vodným pólistom sa stal brankár mužskej reprezentácie Tomáš Hoferica, momentálne pôsobiaci vo francúzskom klube z Reims. Medzi ženami uspela Janka Kurucová z ŠK Olympia Košice.

Vo FPD Slovenskom pohári družstiev 2019 sa víťazom stal Plavecký klub STU Trnava. Cenu prezidenta SPF získala dvojica Viktória Reichová a Natália Pivarčiová za veľké športové srdce, ktorým prekonali všetky prekážky na ceste za svojim snom - návratom do reprezentácie Slovenska.

VYHLÁSENIE NAJÚSPEŠNEJŠÍCH ŠPORTOVCOV SPF ZA ROK 2019BAZÉNOVÉ PLÁVANIE

ŽENY: 1. Andrea Podmaníková, 2. Nikoleta Trníková, 3. Karolína Hájková

MUŽI: 1. Richard Nagy, 2. Tomáš Klobučník, 3. Vladimír Štefánik

MASTERS

ŽENY: Mária Hausnerová

MUŽI: Rastislav Pavlík

JUNIORI

najúspešnejšia JUNIORKA: Nikoleta Trníková

najúspešnejší JUNIOR:
Alex Kušík

SYNCHRO

KATEGÓRIA JUNIORI

najúspešnejšia SÓLISTKA: Chiara Díkyová

najúspešnejší PÁR: Laura Lisá, Anastasia Iakovlevová, Barbora Novotná

KATEGÓRIA SENIORI

najúspešnejšia SÓLISTKA: Naďa Daabousová

najúspešnejší PÁR: Naďa Daabousová, Chiara Díkyová, Diana Miškechová

najúspešnejšie DRUŽSTVO: Júlia Bachárová,Hana Bartovičová, Naďa Daabousová, Chiara Díkyová, Anastasia Iakovlevová, Laurá Lisá, Linda McDonnellová, Diana Miškechová, Barbora Novotná, Viktória Riegerová Rebecca Slezáková, Silvia Solymosyová

DIAĽKOVÉ PLÁVANIE:

KATEGÓRIA SENIORI: Tomáš Peciar

KATEGÓRIA SENIORKY: Karolína Balážiková

VODNÉ PÓLO

KATEGÓRIA U15: Emma Dvoranová a Marco Peter Mihál

KATEGÓRIA U17: Tamara Kolářová a Adam Berlanský

KATEGÓRIA ŽIEN a MUŽOV: Janka Kurucová a Tomáš Hoferica

FPD Slovenský pohár družstiev 2019:


1. PK STU Trnava, 2. ŠKP Košice - Plávanie OZ, 3. XBS Swimming, 4. PK ORCA Bratislava, 5. ŠPK Kúpele Piešťany