< sekcia Šport

Plaveckého olympionika Kellera obvinili za účasť na útoku na Kongres

Na archívnej snímke z 12. januára 2008 americký plavec Klete Keller sa teší po rozplavbe štafiet na 4x200 metrov voľným spôsobom na letných olympijských hrách v Pekingu. Päťnásobný olympijský medailista v plávaní Klete Keller z USA čelí obvineniu z účasti na výtržnostiach. Podľa videozáznamov FBI bol Keller medzi demonštrantami. Plavec čelí obvineniu z vedomého vniknutia do budovy, kde bol zákaz vstupu, resp. v bránení výkonu funkcie vládnej moci. Foto: TASR/AP

Život Kellera po olympiádach bol kolísavý - rozviedol sa, prišiel o mnoho zamestnaní, stal sa z neho bezdomovec a určitý čas žil vo svojom aute.

Washington 14. januára (TASR) - Americký plavec a olympijský zlatý medailista Klete Keller bol v stredu ministerstvom spravodlivosti obvinený z účasti na útoku na Kongres, ktorý 6. januára podnikli priaznivci odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Kellera zachytili kamery v dave ľudí, ktorí svojvoľne vstúpili do obrovskej sály Rotundy v Kapitole, sídle amerického Kongresu vo Washingtone. Tento dav násilných protestujúcich predtým prerazil policajné línie okolo Kapitolu a predral sa až dovnútra.

Polícia vo vyhlásení priloženom k oficiálnym obvineniam, zverejneným v stredu, napísala, že pretekára na troch Olympiádach identifikovala najprv podľa oficiálnej bundy tímu s obrovským logom "USA" na chrbte a aj podľa nášivky na hrudi s nápisom "Olympijský tím Spojených štátov" (United States Olympic team).

Bol obvinený z protizákonného vstupu do Kapitolu, násilného alebo neprístojného správania a kladenia odporu polícii.

Keller (38) pretekal na olympijských hrách v rokoch 2000, 2004 a 2008 - získal dve zlaté a jednu striebornú medailu v plaveckej štafetovej disciplíne 4 x 200 metrov vo voľnom štýle a tiež dve bronzové medaily v súťaži jednotlivcov vo voľnom štýle na 400 metrov.

Jeho zlato za štafetu v roku 2004 v Aténach patrilo k najoslavovanejším, pretože v týchto pretekoch súťažil americký hviezdny tím, ktorého súčasťou bol aj legendárny Michael Phelps, proti austrálskej štvorici vedenej silným šampiónom Ianom Thorpeom.

Keller dokázal v poslednej časti štafety poraziť Thorpea a ukončil tak roky trvajúcu dominanciu Austrálčanov v tejto disciplíne.

Jeho život po olympiádach bol kolísavý - rozviedol sa, prišiel o mnoho zamestnaní, stal sa z neho bezdomovec a určitý čas žil vo svojom aute, ako sám povedal v roku 2018 v podcaste v internetovej televízii The Olympic Channel.