Quantcast
< sekcia Šport

Počet zranení v najprestížnejších európskych ligách vzrástol o 20%

Futbalistu Victora Osimhena z Neapola odvážajú na nosidlách v zápase 23. kola talianskej Serie A Atalanta Bergamo - SSC Neapol 21. februára 2021 v Bergame. Foto: TASR/AP

Štúdie poisťovacích maklérov Howden zistili, že kluby zaplatili v predchádzajúcej sezóne za liečenie zranení rekordne vysokú cenu 575 miliónov eur.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Počet zranení v piatich najprestížnejších futbalových európskych ligách vzrástol v sezóne 2021/22 o dvadsať percent. Štúdie poisťovacích maklérov Howden zistili, že kluby zaplatili v predchádzajúcej sezóne za liečenie zranení rekordne vysokú cenu 575 miliónov eur. Informovala agentúra AFP.

Medzinárodná hráčska asociácia FIFPro tvrdí, že treba zaviesť opatrenia na obmedzenie zaťaženia futbalistov. Po prvý raz v histórii sa európske súťaže prerušia v polovici sezóny pre MS v Katare, ktoré sa začínajú od 20. novembra. Európska futbalová únia (UEFA) však zvýšila počet súťažných zápasov pridaním Ligy národov do medzinárodného harmonogramu a od roku 2024 plánuje aj rozšíriť Ligu majstrov. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) nasleduje tento krok, keď počet účastníkov na svetovom šampionáte rozšíri na 48 tímov.

Anglická Premier League mala najvyššie náklady na zranenia – približne 200 miliónov eur. Z klubov v Európe zaplatil najviac francúzsky šampión Paríž St. Germain a to 37 miliónov eur.

Trvalé prijatie piatich striedaní má znížiť zaťaženie hráčov. FIFPro však nalieha na FIFA, aby nariadila minimálne štyri týždne odpočinku mimo sezóny a prestávku v polovici súťaží pre každého hráča v dĺžke štrnástich dní.