Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Šport

Podľa Remetu deklarácia pomoci mestom Prešov ešte nič neznamená

Miroslav Remeta Foto: TASR/Milan Kapusta

Tatran má po odchode akcionárov Branislava Prieložného a Maria Hoffmana finančné problémy.

Prešov 27. júna (TASR) - Prešovské mestské zastupiteľstvo v stredu deklarovalo pomoc mládežníckemu futbalu 1. FC Tatran. V priebehu dvoch mesiacov materiál prerokujú v troch komisiách. Podľa slov primátora mesta Prešov Pavla Hagyariho definitíva o konkrétnej sume na podporu prešovského mládežníckeho futbalu padne až v septembri počas ďalšieho mestského zastupiteľstva.

"Aj dnešné zasadanie ukázalo, že je ochota podporiť mládežnícky futbal. Máme záujem, aby mladá generácia športovala, otázka je však výška takejto podpory. Predpokladám, že Prešov nebude chcieť byť niekde na spodných priečkach. Je potrebné, aby sme si jasne povedali aké sú potreby, čo dáva futbalový klub, čo dáva SFZ a čo môže poskytnúť mesto. Máme dva a pol mesiaca na to, aby sme opäť rokovali s 1. FC Tatran," uviedol po zasadnutí mestského zastupiteľstva primátor Hagyari.

Podľa neho je podpora mládežníckeho športu ako takého v kompetencii štátu. "Tam je potrebné, aby aj štát svojou legislatívnou úpravou a možnosťou napríklad odpisov sponzorských darov a podobne, výraznejšie podporil šport na Slovensku. Bola vytvorená komisia z poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí budú súčasťou rokovaní. Po preštudovaní detailných materiálov v súvislosti s nákladmi na mládežnícky futbal v Prešove ďalšie mestské zastupiteľstvo v septembri rozhodne už o konkrétnej sume," uzavrel Hagyari.

Podstatou návrhu zverejnenom na klubovej stránke 1. FC Tatran je, aby mesto Prešov zmenilo svoje pôvodného uznesenie o zaviazaní sa v priebehu rokov 2005 až 2008 preinvestovať v areáli 1. FC Tatran na prenajatých pozemkoch sumu vo výške 159.430 €, k naplneniu ktorého doteraz nedošlo, na refundovanie preukázaných finančných nákladov spojených s futbalovou prípravou mládeže v rovnakej výške. Rovnako v návrhu klub 1. FC Tatran Prešov žiada, aby mesto ako jeden z akcionárov klubu sa aktívne podieľalo na financovaní a prispievalo výlučne na chod mládežníckych tímov 1. FC Tatran Prešov.

"Deklarácia v princípe pre nás ešte neznamená nič.
Ilustračné foto
Foto: Dávid Makara/TASR
Na jednej strane mám optimizmus, že mesto niečo deklarovalo. Na druhej strane som sklamaný z toho, že mesto napríklad nedokázalo prijať jednoduché uznesenie o tom, že formálne urobí úpravy svojho vlastného uznesenia, ktorým má záväzok spred siedmich rokov. Ak bolo povedané, že musíme byť pri schvaľovaní nejakej sumy korektní partneri, tak mne sa ťažko hovorí o tom, či mám veriť nejakej deklarácii, ktorá nie je konkrétna. Nedošlo ani k rozhodnutiu o tom, že dlžná suma, teda záväzok podľa uznesenia, ktoré prijalo mestské zastupiteľstvo toho istého mesta, sa splní,"skonštatoval pre TASR prezident klubu Miroslav Remeta.

Tatran má po odchode akcionárov Branislava Prieložného a Maria Hoffmana finančné problémy. Chýbajúci kapitál by mal podľa denníka Korzár poskytnúť klub Hoverla–Zakarpatia Užhorod. Podľa minulotýždňových slov prezidenta klubu Remetu je projekt s ukrajinskými partnermi pripravený a odsúhlasený. Z neho by mohli získať zdroje na financovanie hráčov a mohol by aspoň čiastočne zaplátať dieru v rozpočte, vzniknutú odchodom akcionára a sponzora klubu.