< sekcia Šport

Poliaci si uctili strelca prvého reprezentačného gólu Klotza

Izraelský hráč Manor Solomon (uprostred) bojuje o loptu s Poliakmi Grzegorzom Krychowiakom (vľavo) a Mateuszom Klichom (vpravo) vo futbalovom zápase kvalifikácie EURO 2020 Poľsko - Izrael vo Varšave 10. júna 2020. Foto: TASR/AP

Izraelský synovec strelca obdržal v pondelok vo Varšave dres s Klotzovou menovkou a číslom, podpísaný všetkými súčasnými poľskými reprezentantmi.

Varšava 11. júna (TASR) - Poliaci si pred pondelkovým zápasom G-skupiny futbalovej kvalifikácie EURO 2020 s Izraelom (4:0) uctili pamiatku autora svojho prvého reprezentačného gólu Józefa Klotza. Hráč židovského pôvodu sa stal obeťou holokaustu, zomrel v roku 1941 vo varšavskom gete.

Jeho izraelský synovec obdržal v pondelok vo Varšave dres s Klotzovou menovkou a číslom, podpísaný všetkými súčasnými poľskými reprezentantmi. "Toto je výborná príležitosť si pripomenúť, že Poľsko bolo vždy krajinou mnohých kultúr, náboženstiev a veľkej tolerancie," citoval portál jpost.com slová šéfa Poľského futbalového zväzu Janusza Basalaja.

Rodák z Krakova Klotz pôsobil v kluboch Jutrzenka Krakov a Maccabi Varšava. Za národný tím odohral dva zápasy. Historický gól strelil v máji 1922 v Štokholme proti domácemu Švédsku, nad ktorým Poliaci zvíťazili 2:1.